Spis treści
Śmiertelne zagrożenie w ciastkach z Kaulfandu i Netto
Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat o wycofaniu ciastek sprzedawanych w dwóch popularnych sieciach supermarketów. Powodem jest otrzymanie informacji z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) na temat działań producenta wypieków – holenderskiej firmy Banketbakkerij Merba B.V.
Ze względu na skargi konsumentów na obecność fragmentów metalu producent wycofuje z obrotu i od konsumentów określone partie swoich wyrobów ciastkarskich, które sprzedawał pod dwiema markami. Ustalono, że ciała obce znajdowano w tych wyprodukowanych w okresie od 7/12/2023 do 15/12/2023.
Szczegóły dotyczące produktów wycofanych w polskiego rynku:
- nazwa – FINTON'S Chocolate 40% Cookies (225 g),
- numer partii – 2334803,
- data minimalnej trwałości – 12-09-2024,
- producent – Banketbakkerij Merba B.V., Wilhelminakanaal Noord 2, 4902 VR Oosterhout, Niderlandy,
- dystrybutor w Polsce: NETTO Sp. z o.o. Motaniec 30, 73-108 Kobylanka.
- Nazwa – K-Classic Ciastka z podwójną czekoladą (200 g).
- numer partii – 2334103,
- data minimalnej trwałości – 06-12-2024,
- producent – Banketbakkerij Merba B.V., Wilhelminakanaal Noord 2, 4902 VR Oosterhout, The Netherlands,
- dystrybutor w Polsce – Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp.j.
Wskazanych wyrobów pod żadnym pozorem nie należy spożywać, tylko zniszczyć albo oddać w miejscu zakupu.
Uważaj na zatrute mięso! To ci grozi, jeśli zjesz wyroby z nielegalnego źródła
Wyroby mięsne mogą być przyczyną śmierci! O zatrucie pokarmowe w przypadku „domowych” przetworów np. z targu jest niezmiernie łatwo, tymczasem wciąż są nielegalnie sprzedawane i znajdują nabywców. Czy...
Czym grozi zjedzenie fragmentów metalu?
Zjedzenie fragmentów metalu może mieć jeszcze groźniejsze konsekwencje niż w przypadku kawałków plastiku, które również znajduje się w słodyczach i innych produktach. W tym wypadku mówimy jednak o twardych i sztywnych ciałach obcych, które najczęściej mają ostre i nieregularne krawędzie.
Zjedzenie takiego metalowego fragmentu może przyczynić się do zranienia jamy ustnej, gardła, przełyku i dalszych części układu pokarmowego, z perforacją żołądka i jelita włącznie. Skutkiem może być wewnętrzny krwotok, który stanowi sytuację zagrażającą życiu, możliwe są również wolniej rozwijające się powikłania, takie jak stan zapalny na skutek utknięcia w układzie trawiennym, powstanie zmian, a także zakażenia. Metalem można także zadławić się podczas jedzenia, co również może być śmiertelne.
Produkty, o których dostrzega GIS, nie są już dostępne w sklepach Kaufland. Podmiot zapewnia przy tym, że wycofane ciastka można zwrócić we wszystkich sklepach sieci również bez paragonu, by otrzymać zwrot pieniędzy. Odpowiednie działania podjął także dystrybutor – firma NETTO. Proces jest nadzorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Źródło: Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Obecność fragmentów metalu w wyrobach ciastkarskich Główny Inspektorat Sanitarny
Jak używać folii aluminiowej w kuchni bezpiecznie dla zdrowia?
Folia aluminiowa to wygodne rozwiązanie przy pieczeniu potraw. Wystarczy owinąć w nią kawałek jedzenia i włożyć do piekarnika. Takie zastosowanie nie jest jednak obojętne dla zdrowia. W kontakcie z je...