Braki leków w aptekach – co robi rząd, by wystarczyło antybiotyków, leków na grypę i neurologicznych? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Jeżeli zabraknie leków przeciwzapalnych, możliwe jest uruchomienie ich dodatkowej produkcji.
Jeżeli zabraknie leków przeciwzapalnych, możliwe jest uruchomienie ich dodatkowej produkcji. Artem Podrez?Pexels
W aptekach brakuje leków – alarmują media. Dotyczy to m.in. antybiotyków, leków przeciwwirusowych, a także neurologicznych. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wskazanie, jakie działania podjęto, być zapewnić dostęp do leków. Adam Niedzielski odpowiada.

Spis treści

Alarmujące doniesienia o braku dostępności leków w aptekach

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że dostęp do leków na poziomie całego kraju jest na razie zapewniony. Przyznał jednocześnie, że tempo ich ubywania w hurtowniach jest ogromne i nieporównywalne z poprzednimi latami. Pojawiły sie jednak doniesienia o tym, że pacjenci muszą jeździć do aptek oddalonych o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów, a aptekarze mówią wprost, że nie wszystkim w najbliższym czasie uda się zrealizować receptę.

W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się we wtorek 10 stycznia do Ministra Zdrowia z pytaniem, jakie podjęto w związku z tym działania. RPO zwrócił przy tym uwagę, że na braki wskazuje m.in. prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej Mikołaj Konstanty. Sygnalizował on m.in., że często wynikają one z problemów z dostępnością do samej substancji czynnej leku czy problemów produkcyjnych oraz logistycznych.

Zdaniem RPO niepokojące może być również to, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował kolejną listę leków o utrudnionej dostępności, skierowaną do samorządu aptekarskiego i lekarskiego, w której jedna ze zmian, w porównaniu z poprzednią, dotyczy wzrostu liczby pozycji z antybiotykami.

Przeczytaj również:

Kryzysowa linia produkcyjna leków w Polfa Tarchomin

W odpowiedzi na zapytanie szef MZ Adam Niedzielski zakomunikował, że działania resortu podzielono na trzy obszary – dotyczące antybiotyków, leków przeciwwirusowych i leków przeciwzapalnych. Przekazał, że pod kątem antybiotyków Polfa Tarchomin zapewniła o dostępności do substancji czynnej.

Zobacz też: Co trzeci Polak samowolnie leczył gardło antybiotykiem, choć tylko 1 na 10 infekcji miała podłoże bakteryjne, a nie wirusowe.

– Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, tutaj też jest w Polfie przygotowana linia produkcyjna, która pomoże nam w przypadku kryzysu, bo na razie również na poziomie hurtowym problemu nie odczuwamy – dodał Niedzielski i wskazał, że w przypadku leków przeciwwirusowych sytuacja jest trudniejsza. – Nie mamy tutaj możliwości produkcji w przypadku Polfy Tarchomin, dlatego rozmawiamy z innymi producentami, ale również otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie takie dostawy się pojawią.

Szef resortu zdrowia informował też, że MZ współpracuje na bieżąco z Naczelną Radą Aptekarską. (PAP)

Agata Zbieg
agz/ ktl/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia