Spis treści
Żelki dla dzieci z niebezpieczną substancją. Mogą działać genotoksycznie
Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) z Niemiec ostrzega przed żelkami Sour Patch Kids o smakach tropikalnym i arbuzowym. Wycofane żelki mają na opakowaniu napis „Titanium Dioxide” w języku angielskim, co oznacza obecność dwutlenku tytanu. Wycofane żelki zostały wyprodukowane w Turcji dla Mondelez Global LLC.
– Nie można wykluczyć działania mutagennego (genotoksyczności) – podaje portal produktwarnung.de, na którym zostało opublikowane ostrzeżenie.
Dwutlenek tytanu na produktach spożywczych ma symbol E171 i w 2021 r. został uznany za niebezpieczny, jeżeli jest stosowany jako dodatek do żywności.
– Zalecamy, aby nie podawać tych produktów dzieciom! – czytamy na produktwarnung.de
Uwaga! Popularne lody wycofane ze sprzedaży. Mogą zawierać odłamki metalu i plastiku
Wycofane żelki. Szczegóły dotyczące produktu
Żelki Sour Patch Kids, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zawartość niebezpiecznego dwutlenku tytanu, są dostępne w opakowaniach po 99 g i 102 g. Smaki potencjalnie niebezpiecznych żelków to tropikalny i arbuzowy. Ostrzeżenie dotyczy żelków o każdej dacie produkcji, jak i okresie trwałości.
Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
Artykuł: żelki Sour Patch Kids
Smaki: tropikalny i arbuzowy
Wielkość opakowania: 99 g i 102 g
Okres trwałości: wszystkie
Data produkcji: wszystkie
Oznakowanie partii: dotyczy wszystkich partii zawierających składnik E171 lub dwutlenek tytanu.
– Ponieważ nie ma dostępnych informacji dotyczących zwrotów, zalecamy ich zwrot do odpowiednich punktów sprzedaży z odniesieniem do niniejszego powiadomienia – podaje niemiecki portal produktwarnung.de.
Najgorsze słodycze? To na pewno żelki! To trzeba wiedzieć o gumowych misiach i witaminach do żucia
Czy E171 jest szkodliwy? Dwutlenek tytanu może powodować raka
Dwutlenek tytanu to składnik wybielający, który jest stosowany w żywności, kosmetykach i innych produktach. Agencja Żywności i Leków (FDA) uważa go za bezpieczny, ale wysokie spożycie może być szkodliwe. Inaczej E171 jest postrzegane w Europie.
– W 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że nie można już uznawać go za bezpieczny (z uwagi na szereg wątpliwości oraz obawy o genotoksyczność). Komisja Europejska zdecydowała więc o zakazie stosowania dwutlenku tytanu w żywności – podaje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Dwutlenek tytanu to bezwonny proszek, który poprawia biały kolor lub nieprzezroczystość żywności i produktów dostępnych bez recepty, w tym śmietanek do kawy, cukierków, filtrów przeciwsłonecznych i pasty do zębów.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wyraził obawy, że dwutlenek tytanu, który jest stosowany jako dodatek żywności, może uszkadzać DNA i potencjalnie prowadzić do raka. Choć po zjedzeniu czegoś, co zawiera dwutlenek tytanu, organizm wchłania niski poziom jego cząsteczek, to cząsteczki mogą się gromadzić w miarę spożywania większej ilości żywności z tym dodatkiem.
Źródła:
- Warnung vor Sour Patch Kids in den Sorten „Tropical“ und „Watermelon“ produktwarnung.de
- Zakaz stosowania dwutlenku tytanu Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
- Titanium dioxide: E171 no longer considered safe when used as a food additive European Food Safety Authority
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?