Wycofane popularne żelki. Mogą uszkodzić DNA w komórkach. Nie dawaj ich dzieciom!

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Żelki dla dzieci zostały wycofane ze sprzedaży. Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) opublikował ostrzeżenie dotyczące Sour Patch Kids w smakach tropikalnym i arbuzowym. Dotyczy to wszystkich partii i wszystkich rozmiarów opakowań, które zawierających dodatek E 171. Sprawdź, o jakie żelki dokładnie chodzi.

Spis treści

Żelki dla dzieci z niebezpieczną substancją. Mogą działać genotoksycznie

Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) z Niemiec ostrzega przed żelkami Sour Patch Kids o smakach tropikalnym i arbuzowym. Wycofane żelki mają na opakowaniu napis „Titanium Dioxide” w języku angielskim, co oznacza obecność dwutlenku tytanu. Wycofane żelki zostały wyprodukowane w Turcji dla Mondelez Global LLC.

Żelki i znak ostrzeżenia
Żelki zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zawartość niebezpiecznego dwutlenku tytanu. freepik

– Nie można wykluczyć działania mutagennego (genotoksyczności) – podaje portal produktwarnung.de, na którym zostało opublikowane ostrzeżenie.

Dwutlenek tytanu na produktach spożywczych ma symbol E171 i w 2021 r. został uznany za niebezpieczny, jeżeli jest stosowany jako dodatek do żywności.

– Zalecamy, aby nie podawać tych produktów dzieciom! – czytamy na produktwarnung.de

Uwaga! Popularne lody wycofane ze sprzedaży. Mogą zawierać odłamki metalu i plastiku

Uważaj na te chipsy! GIS ostrzega osoby, które kupiły przekąskę znanej firmy

Uważaj na te chipsy! GIS ostrzega osoby, które kupiły przekąskę znanej firmy

GIS wycofuje chipsy znanej marki. Przekąska może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Decyzja Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii produktu, która ma jeszcze dość długą ważność. Te...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Wycofane żelki. Szczegóły dotyczące produktu

Żelki Sour Patch Kids, które zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zawartość niebezpiecznego dwutlenku tytanu, są dostępne w opakowaniach po 99 g i 102 g. Smaki potencjalnie niebezpiecznych żelków to tropikalny i arbuzowy. Ostrzeżenie dotyczy żelków o każdej dacie produkcji, jak i okresie trwałości.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:
Artykuł: żelki Sour Patch Kids
Smaki: tropikalny i arbuzowy
Wielkość opakowania: 99 g i 102 g
Okres trwałości: wszystkie
Data produkcji: wszystkie
Oznakowanie partii: dotyczy wszystkich partii zawierających składnik E171 lub dwutlenek tytanu.

– Ponieważ nie ma dostępnych informacji dotyczących zwrotów, zalecamy ich zwrot do odpowiednich punktów sprzedaży z odniesieniem do niniejszego powiadomienia – podaje niemiecki portal produktwarnung.de.

Najgorsze słodycze? To na pewno żelki! To trzeba wiedzieć o gumowych misiach i witaminach do żucia

Masz taką mąkę w domu? Nie używaj, możesz mieć przez nią raka!

Masz taką mąkę w domu? Nie używaj, możesz mieć przez nią raka!

Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje z obrotu mąkę migdałową. Stwierdzono w niej przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn. Są to szkodliwe dla zdrowia substancje, które mogą prowad...

Monika Góralska
Monika Góralska

Czy E171 jest szkodliwy? Dwutlenek tytanu może powodować raka

Dwutlenek tytanu to składnik wybielający, który jest stosowany w żywności, kosmetykach i innych produktach. Agencja Żywności i Leków (FDA) uważa go za bezpieczny, ale wysokie spożycie może być szkodliwe. Inaczej E171 jest postrzegane w Europie.

– W 2021 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że nie można już uznawać go za bezpieczny (z uwagi na szereg wątpliwości oraz obawy o genotoksyczność). Komisja Europejska zdecydowała więc o zakazie stosowania dwutlenku tytanu w żywności – podaje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Dwutlenek tytanu to bezwonny proszek, który poprawia biały kolor lub nieprzezroczystość żywności i produktów dostępnych bez recepty, w tym śmietanek do kawy, cukierków, filtrów przeciwsłonecznych i pasty do zębów.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wyraził obawy, że dwutlenek tytanu, który jest stosowany jako dodatek żywności, może uszkadzać DNA i potencjalnie prowadzić do raka. Choć po zjedzeniu czegoś, co zawiera dwutlenek tytanu, organizm wchłania niski poziom jego cząsteczek, to cząsteczki mogą się gromadzić w miarę spożywania większej ilości żywności z tym dodatkiem.

Szkodliwe E-dodatki do żywności. Tym trują nas producenci. Które E mogą szkodzić? Dlaczego nie wszystkie dodatki do żywności są bezpieczne

Popularny lek przeciwbólowy wycofany ze sprzedaży. Jest niebezpieczny!

Popularny lek przeciwbólowy wycofany ze sprzedaży. Jest niebezpieczny!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu wszystkie serie wielu partii popularnego leku przeciwbólowego. Ibuprofen nie spełnia wymagań jakościowych. Sprawdź, czy nie kupiłeś jednej z wycofan...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia