Więcej osób skorzysta z darmowego sanatorium. Nowe zasady leczenia uzdrowiskowego od 1 lutego 2025 r.

Gabriela Fedyk
Rehabilitacja z ZUS trwa 24 dni, jednak może zostać wydłużona lub skrócona przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego.
Rehabilitacja z ZUS trwa 24 dni, jednak może zostać wydłużona lub skrócona przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego. freepik
Darmowe leczenie w sanatorium będzie dostępne dla większej ilości kuracjuszy. Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne z ZUS-u będą teraz dostępne dla dodatkowych grup osób. Zmiany wejdą w życie od 1 lutego 2025 roku i są związane z prewencją rentową. Dowiedz się, kto może skorzystać z darmowego leczenia uzdrowiskowego.

Spis treści

Zmiany w sanatorium w 2025 roku. Kto może skorzystać z prewencji rentowej ZUS?

Już od 1 lutego 2025 roku z bezpłatnego leczenia sanatoryjnego skorzysta więcej osób. Tym razem chodzi o turnusy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one związane z prewencją rentową i są skierowane do pacjentów, którzy są zagrożeni utratą zdolności do pracy. Jej celem jest nie tylko poprawa stanu zdrowia, przez co spełnione muszą być pewne warunki:

  • ubezpieczenie w ZUS (pacjent musi pracować zawodowo),

  • pobieranie zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego,

  • pobieranie renty okresowej z tytułu niezdolności do pracy.

Skorzystać mogą też osoby, które obecnie przebywają na zwolnieniu lekarskim, a lekarz orzecznik podczas kontroli stwierdzi taką potrzebę oraz osoby, które starają się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Rehabilitacja z ZUS trwa 24 dni, jednak może zostać wydłużona lub skrócona przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego.
Rehabilitacja z ZUS trwa 24 dni, jednak może zostać wydłużona lub skrócona przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego.
freepik

Od 1 lutego możliwa będzie realizacja wczesnej rehabilitacji powypadkowej, a od 1 kwietnia z rehabilitacji będą mogły skorzystać osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Taka rehabilitacja będzie możliwa w dwóch systemach – stacjonarnym (całodobowym) i ambulatoryjnym (codzienne wizyty w placówce w określonych godzinach).

Prewencja rentowa. Jak skorzystać z rehabilitacji z ZUS?

Aby skorzystać z rehabilitacji z tytułu prewencji rentowej, należy:

  1. przygotować „Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS” (Wniosek PR-4), który wypełnia lekarz, u którego leczy się pacjent,

  2. złożyć wniosek w dowolnej placówce ZUS,

  3. zabrać dokumentację z leczenia na badanie u lekarza orzecznika.

Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS może złożyć elektronicznie w imieniu pacjenta lekarz prowadzący leczenie. Co ważne, wniosek o rehabilitację może zostać wystawiony przez lekarza już podczas wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Nie trzeba wtedy już zanosić wniosku osobiście.



Czym różni się sanatorium z NFZ do sanatorium z ZUS?

Rehabilitacja z ZUS jest całkowicie bezpłatna. Urząd pokrywa wszystkie koszty:

  • leczenia,

  • zakwaterowania,

  • wyżywienia,

  • dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym pacjent mieszka, do/z ośrodka rehabilitacyjnego.

Rehabilitacja z ZUS trwa 24 dni, jednak może zostać wydłużona lub skrócona przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego. Na koniec osoba korzystająca z leczenia otrzymuje dokument „Informacja o przebytej rehabilitacji”, w którym znajdują się najważniejsze informacje o jej przebiegu i stanie zdrowia pacjenta.

Warto podkreślić, że ZUS nie ma nie ma swoich ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera więc umowy z placówkami na terenie całej Polski (w tym w miejscowościach uzdrowiskowych), które spełniają określone wymagania.

Ile się czeka na rehabilitację z ZUS-u? Rehabilitacja stacjonarna i ambulatoryjna

ZUS rozpatruje wnioski możliwie najszybciej. Wyjazd jest możliwy nawet już po kilku tygodniach od wystawienia skierowania. W przypadku turnusów z NFZ czas oczekiwania wynosi od 6 do 9 miesięcy.

Pacjenci, którzy otrzymają skierowanie na leczenie stacjonarne, przebywają w ośrodku rehabilitacyjnym całodobowo. Jest to możliwe w przypadku schorzeń dotyczących:

  • narządu ruchu,

  • narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),

  • układu krążenia,

  • układu oddechowego,

  • psychosomatycznych,

  • onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,

  • narządu głosu,

  • ośrodkowego układu nerwowego.



Jeżeli chodzi o rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, to pacjent musi codziennie dojeżdżać na rehabilitację w wyznaczonych godzinach. Dotyczy to schorzeń:

  • narządu ruchu,

  • układu krążenia (w tym monitorowanego telemedycznie),

  • ośrodkowego układu nerwowego.

Źródło: Rehabilitacja lecznicza ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia