Spis treści
Przybędzie miejsc na rehabilitację stacjonarną i ambulatoryjną w ramach ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs, za pośrednictwem którego poszukuje obiektów, w których w latach 2023-2026 będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza w systemie stacjonarnym:
- w schorzeniach narządu ruchu,
- w schorzeniach układu krążenia,
- w schorzeniach psychosomatycznych,
- w schorzeniach narządu głosu,
- na prowadzenie wczesnej rehabilitacji powypadkowej dla osób, które podczas wypadku doznały urazu narządu ruchu.
ZUS poszukuje także miejsc do prowadzenia rehabilitacji w schorzeniach narządu ruchu w systemie ambulatoryjnym.
Jak czytamy na stronie zakładu, oferty należy składać do ZUS, ul. Szamocka 3, 5, 01-748 Warszawa, w nieprzekraczalnym terminie do 19 maja 2023 r. do godz. 9:00. Otwarcie ofert nastąpi 19 maja 2023 r. o godz. 9:30 w siedzibie ZUS w Warszawie, ul. Szamocka 3, 5.
Jak skorzystać z sanatorium z ZUS? Kto jest uprawniony?
Z programu rehabilitacji mogą skorzystać osoby, które są zagrożone utratą zdolności do pracy. Jak podkreśla ZUS, musi jednak istnieć szansa, że po rehabilitacji będzie możliwy powrót do wykonywania czynności zawodowych.
Jednocześnie osoba chcąca skorzystać z rehabilitacji musi spełnić jeden z poniższych warunków:
- ubezpieczenie w ZUS (bycie aktywnym zawodowo),
- pobieranie zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego,
- pobieranie renty okresowej z tytułu niezdolności do pracy.
Z rehabilitacji można także skorzystać, jeżeli lekarz orzecznik podczas kontroli trwającego właśnie zwolnienia lekarskiego, stwierdzi taką potrzebę lub kiedy pacjent stara się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Ile trwa rehabilitacja na ZUS i kto daje skierowanie do sanatorium?
Jak podaje ZUS, rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia.
Aby skorzystać z sanatorium z ZUS, należy uzyskać orzeczenie od lekarza orzecznika ZUS. Może je on wystawić po przeprowadzeniu badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia. Orzeczenie o potrzebie rehabilitacji jest podstawą do otrzymania skierowania na rehabilitację.