Walcz wiosną z cukrzycą. To świetny czas na dietę i ruch. NFZ radzi jak to zrobić. Ma program treningowy i portal z dietami

Matylda Witkowska
Wiosna to dobry moment na wdrożenie zdrowych nawyków, w tym odpowiedniej dawki ruchu i zdrowszej diety, które są ważnym elementem profilaktyki cukrzycy
Wiosna to dobry moment na wdrożenie zdrowych nawyków, w tym odpowiedniej dawki ruchu i zdrowszej diety, które są ważnym elementem profilaktyki cukrzycy 123RF
Wiosna to dobry moment, by wprowadzić nawyki zmniejszające ryzyko cukrzycy. Wprowadzenie zdrowszej diety i aktywności fizycznej jest najłatwiejsze właśnie teraz. Pomogą w tym gotowa dieta dla cukrzyków od NFZ oraz bezpłatny program treningowy 8 tygodni do zdrowia.

Epidemia cukrzycy także w Polsce. Ilu jest osób chorych na cukrzycę?

Zima rozleniwia, sprzyja niezdrowej diecie i nabieraniu kilogramów. A to główne czynniki rozwoju cukrzycy typu II, na którą choruje już około 3 mln Polaków. Ponieważ chorych co roku jest o kilkaset tysięcy więcej, wkrótce cukrzycę może mieć co 10. z nas!

To szacunki, bo aż jedna trzecia cukrzyków nie wie, że jest chora. Objawy takie jak napady głodu i pragnienia, utrata masy ciała, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie, drażliwość czy suchość w ustach łatwo pomylić z innymi chorobami lub zbagatelizować.

Cukrzyca. Jakie grożą przy niej powikłania?

Tymczasem nieleczona cukrzyca ma liczne powikłania: uszkodzenia wzroku, nerek i nerwów, zmiany miażdżycowe, oraz impotencję, a także amputacje kończyn spowodowane tzw. stopą cukrzycową.

Dlatego nawet jeśli nic nam nie dolega przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonywać pomiar poziomu cukru we krwi. Jeśli nie mamy glukometru możemy to zrobić w każdej przychodni POZ. Osobom chorym, które muszą badać się regularnie, Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje czujniki działające bez nakłuwania palca. Rozpoznaną cukrzycę można i należy leczyć – bezpłatnie w ramach NFZ w przychodni specjalistycznej lub w opiece koordynowanej w POZ.

Cukrzyca a styl życia. Jak ćwiczyć by zapobiec cukrzycy i jaką dietę wybrać?

Lepiej jednak cukrzycy zapobiegać, bo styl życia ma tu zasadnicze znaczenie. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Warto zrezygnować ze słodyczy, napojów gazowanych czy białego pieczywa na rzecz produktów pełnoziarnistych, nieprzetworzonych o małym indeksie i ładunku glikemicznym.

Takie zachowania warto wdrażać od najmłodszych lat. Zalecana dawka ruchu dla dzieci i młodzieży (5-17 lat) to godzina dziennie, dla dorosłych (18-65 lat) to od 2,5 do 5 godz. umiarkowanych ćwiczeń lub od 75 minut do 2,5 godz. ćwiczeń intensywnych. Seniorzy po powinni dążyć do tej samej aktywności, biorąc pod uwagę swoje ograniczenia i zalecenia lekarzy.

Chcesz wiedzieć jak powinien wyglądać trening w cukrzycy? Sprawdź na kanale Akademii NFZ

Pomogą w tym przygotowane przez NFZ materiały. Gotowy i bezpłatny plan żywieniowy DASH Cukrzyca, a także zdrowe diety dla całej rodziny, znajdziemy na portalu NFZ diety.nfz.gov.pl. Program treningowy dla początkujących „8 tygodni do zdrowia” dostępny jest na portalu youtube.com, wystarczy odnaleźć profil Akademia NFZ. Oba te rozwiązania możemy też mieć pod ręką w telefonie w aplikacji mojeIKP.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia