W Polsce aż 150 tys. osób zakażonych jest wirusem HCV, wśród których 86 proc. nie wie o jego obecności w organizmie. Każdego roku w naszym kraju z powodu raka wątroby umiera ok. 2 tys. osób, a większość z nich zakażona jest wirusem HCV.
Zobacz również: Większość z nas nie wie, że jest zakażona groźnym wirusem. Czeka nas epidemia raka, ale możemy temu zapobiec
Spis treści
Dla kogo przeznaczone jest badanie anty-HCV?
Badanie powinien wykonać każdy przynajmniej raz w życiu, ponieważ wszyscy w równym stopniu jesteśmy narażeni na zakażenie wirusem HCV. Zarazić się możemy u dentysty, kosmetyczki czy fryzjera. Wystarczy niewielkie przerwanie ciągłości skóry, czyli zwykłe skaleczenie narzędziem dentystycznym, nożyczkami czy pilniczkiem do paznokci.
W Polsce w grupie ryzyka zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby znajdują się kobiet pomiędzy 45. a 80. rokiem życia i mężczyzni pomiędzy 30. a 60. r.ż. Są to więc bardzo rozległe przedziały wiekowe, do których należy większość z nas. Dodatkowo narażone na zakażenie HCV są osoby z podwyższoną aktywnością ALT w badaniach krwi, która wskazuje na uszkodzenie wątroby, a także pacjenci hospitalizowani co najmniej 3 razy w ciągu życia, oraz którzy mieli wykonywaną gastroskopię lub kolonoskopię. Ponadto: dzieci matek zakażonych HCV, osoby po przetoczeniach krwi odbywających się przed rokiem 1992, osoby mające wielu partnerów seksualnych w krótkim czasie oraz zażywające narkotyki, nawet jednorazowo.
zobacz także:
Jak wykryć HCV i leczyć WZW C?
Najważniejsze, by jak najszybciej wykryć zakażenia, co jest możliwe dzięki diagnostyce i pozwala na całkowite wyleczenie. Choroba może bowiem ukrywać się nierozpoznana nawet przez 20-30 lat i dawać niespecyficzne objawy, takie jak osłabienie, bóle mięśni i stawów, problemy skórne i żołądkowe. Przewlekłe stany zapalne mogą doprowadzić do rozwoju marskości lub raka wątroby. Dostępna w Polsce w ramach refundacji NFZ terapia bezinterferonowa trwa 8-12 tygodni i daje szanse na całkowite wyleczenie choroby.
Darmowe badanie anty-HCV w placówkach POZ
Aby skutecznie leczyć zakażenie wirusem HCV, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy jest się zakażonym. W tym celu wystarczy zrobić test na obecność wirusa we krwi. Bezpłatne badanie, do tej pory dostępne tylko na skierowanie lekarza chorób zakaźnych, od 1 lipca 2022 r. może również zlecić lekarz rodzinny. Jak podkreślają eksperci, każdy pacjent zgłaszający się do lekarza POZ powinien mieć wykonane badanie anty-HCV.
Wcześniej w akcję uświadamiania Polaków na temat zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem HCV, a także HBV, włączył się również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Wirus HBV wywołuje ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby typu B, mogące prowadzić do marskości lub rozwoju raka tego narządu. Przenosi się on przez kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osoby zakażonej i może doprowadzić do rozwoju ostrego zapalenia wątroby.