Leki o zmienionym przeznaczeniu – stare środki przeciw nowemu wirusowi
Pandemia COVID-19 wywołała pilne zapotrzebowanie na leki zwalczające nieznany dotąd patogen, stąd szybki rozwój badań nad terapią i prewencją zakażeń. Ponieważ jednak opracowanie od podstaw nowych środków wymaga czasochłonnych, wielofazowych badań, naukowcy zwrócili się w stronę już dopuszczonych i stosowanych od lat farmaceutyków, które w badaniach wstępnych wykazały obiecujące działanie przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2.
Obecnie testy skuteczności w leczeniu COVID-19 przechodzi spora już grupa takich repozycjonowanych leków, jednak w kwestii poprawy przeżywalności chorych znaczące korzyści wykazał jedynie przeciwzapalny lek sterydowy o nazwie deksametazon, który może zmniejszać o 1/3 śmiertelność pacjentów poddanych mechanicznej wentylacji płuc.
Przykładem istniejącego już leku o zmienionym przeznaczeniu jest też chlorochina i jej lepiej tolerowana pochodna hydroksychlorochina. Substancje te stosowano dotąd przeciw wywoływanej przez pasożyty malarii oraz w łuszczycy, która jest chorobą autoimmunologiczną. Niestety, okazały się one mało skuteczne u pacjentów z różnym nasileniem infekcji.
Przeczytaj na temat:
Obecnie badacze pokładają nadzieję w wielolekowej terapii COVID-19, w której kilka środków działa jednocześnie na różne mechanizmy związane z infekcją koronawirusem – przede wszystkim przeciwwirusowo i przeciwzapalnie.
Wykazano m.in. innymi, że stosowany w leczeniu, umiarkowanie lub słabo skuteczny remdesivir działa znacznie efektywniej w połączeniu z lekami stosowanymi m.in. w wirusowym zapaleniu wątroby typu A (simeprewir i grazoprewir) czy wraz z przeciwreumatycznym baricytynibem.
Według przeprowadzonych analiz chemicznych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu infekcji koronawirusem skuteczne mogą być zwłaszcza środki stosowane w leczeniu:
- infekcji wirusami WZW C, odry i grypy,
- chorób pasożytniczych takich jak leiszmanioza, trypanosomoza i malaria,
- zakażeń bakteryjnych, m.in. gruźlicy, salmonellozy, czerwonki i krztuśca.
Wiele z tych farmaceutyków wykazało obiecujące efekty w badaniach wstępnych, teraz natomiast trwają dalsze prace, których wyniki poznamy już wkrótce.
Środki ostrożności
Leki o zmienionym przeznaczeniu są obiecującymi kandydatami do ogólnie stosowanej terapii COVID-19, należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie farmaceutyki wywołują rozmaite efekty uboczne. Ponieważ są to środki przeznaczone do leczenia konkretnych chorób u określonych pacjentów, przyjmowane przez osoby bez tych zaburzeń może spowodować dodatkowe działania niepożądane. Stosowanie na własną rękę niepotwierdzonych terapii jest więc niezalecane, a w przypadku nasilenia się objawów infekcji koronawirusem należy szukać pomocy medycznej.
Dowiedz się także:
ZOBACZ: Powstanie spray przeciw koronawirusowi
- Control trial proves effectiveness of repurposed drugs for COVID-19 treatment
- MIT researchers unravel the molecular structure of key coronavirus protein
- Early administration of ivermectin could help reduce viral transmission in COVID-19 patients
- Azelastine antihistamine inhibits SARS-CoV-2 infection in nasal tissue in vitro
- Metformin drug decreases mortality rate in COVID-19 patients with type 2 diabetes
- Influenza drug enisamium a potential COVID-19 treatment
- Early clinical data demonstrates the efficacy of existing drug in treating COVID-19
- Baricitinib drug can reduce mortality in patients with moderate to severe COVID-19
- Arthritis drug may improve COVID-19 survival among elderly patients
- Antidepressant drug fluvoxamine may prevent some serious complications of COVID-19
- Could fenofibrate be an effective antiviral against SARS-CoV-2?
- Extract of medicinal plant Artemisia annua interferes with replication of SARS-CoV-2 in vitro
- Covid-busting Nasal Spray Begins UK Trials January 11th