Dawka przypominająca szczepionki przeciwko Omikronowi od 12. roku życia zatwierdzona przez EMA. Kiedy będzie dostępna w Polsce?

Monika Góralska
Nowe szczepionki tzw. biwalentne chronią zarówno przed pierwotnym koronawirusem, jak i przed jego podwariantem Omikron BA.1, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi na osobach w wieku powyżej 12. roku życia.
Nowe szczepionki tzw. biwalentne chronią zarówno przed pierwotnym koronawirusem, jak i przed jego podwariantem Omikron BA.1, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi na osobach w wieku powyżej 12. roku życia. geargodz/123rf.com
Dawka przypominająca szczepionki przeciwko COVID-19 będzie dostępna dla dzieci od 12. roku życia i osób dorosłych. 1 września Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła nowe, zmodyfikowane szczepionki celowane w podwariant Omikron dla tej grupy wiekowej. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że nowe szczepionki już wkrótce będę dostępne w Polsce.

Spis treści

Szczepienia dzieci od 12. roku życia szczepionką na Omikron już we wrześniu?

Europejska Agencja Leków (EMA) na posiedzeniu, które odbyło się 1 września zatwierdziła nowe, zmodyfikowane wersje szczepionek przeciwko COVID-19 dostosowane do subwariantu Omikron BA.1. Jako pierwszy kraj już w połowie sierpnia nowe szczepionki dopuściła do użytku Wielka Brytania, a 31 sierpnia również Stany Zjednoczone. Nowe preparaty będą dostępne dla dzieci powyżej 12. roku życia i osób dorosłych oraz przyjmowane jako tzw. booster, czyli pierwsza lub druga dawka przypominająca.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o decyzji EMA na swoim profilu na Twitterze i zapowiedział, że w ciągu kilku najbliższych dni decyzja ta zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską. Zapewnił też, że „szczepionki wkrótce dotrą do Polski”:

Dla kogo obecnie trzecia i czwarta dawka szczepionki?

W Polsce obecnie trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, czyli pierwszą dawkę przypominającą (po dwóch szczepieniach podstawowych) mogą przyjmować osoby powyżej 12. roku życia co najmniej 3 miesiące po poprzednim szczepieniu. Natomiast czwarta dawka, czyli druga dawka przypominająca przeznaczona jest dla osób powyżej 60. roku życia lub powyżej 12. roku życia z zaburzeniami odporności.

Nowe wersje szczepionek przeciwko COVID-19 będą dostępne jako booster

Nowe szczepionki tzw. biwalentne chronią zarówno przed pierwotnym koronawirusem, jak i przed jego podwariantem Omikron BA.1, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi na osobach w wieku powyżej 12. roku życia. Producenci zapewniają, że ich szczepionki są również skuteczne w przypadku obecnie panującego podwariantu Omikron BA.5, ale badania nad tym nadal trwają.

Zobacz także: Będzie kalendarz szczepień ochronnych dla dorosłych? Eksperci zalecają, aby wprowadzić bezpłatne szczepienia dopasowane do pacjenta

Zatwierdzone przez EMA i wkrótce dostępne w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce będą dwie szczepionki:

  • Comirnaty Original/Omicron BA.1 – nowa wersja szczepionki Comirnaty (Pfizer/BioNTech),
  • Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 – zmodernizowana wersja szczepionki Spikevax (Moderna).

Dowiedz się więcej: Czym są szczepionki biwalentne przeciw COVID-19?

Biwalentne szczepionki firm Pfizer i Moderna mogą być stosowane u osób w wieku 12 lat i starszych, co najmniej 3 miesiące po szczepieniu podstawowym (dwoma dawkami) lub pierwszej dawce przypominającej szczepionki przeciw COVID-19.

Producenci dostosowali nowe preparaty do krążącej obecnie od początku tego roku mutacji wirusa SARS-CoV-2 Omikron. Szczepionki zostały również opracowane ze względu na zbliżający się okres zimowy, który zwykle wiąże się ze zwiększoną liczbą zakażeń wirusowych.

Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax biwalentny Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omicronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne szczepionki. Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe. – informuje EMA w oficjalnym komunikacie.

W sprawie nowych szczepionek i związanej z nimi decyzji EMA wypowiedział się również prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, doktor Grzegorz Cessak:

Opinia na temat szczepionek została wydana przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA oraz przekazana Komisji Europejskiej, która wkrótce wyda ostateczną, prawnie wiążącą decyzję obowiązującą we wszystkich państwach członkowskich UE.

Omikron rozprzestrzenia się dużo szybciej od poprzednich mutacji koronawirusa, ale przebieg choroby może być zdecydowanie łagodniejszy. Sprawdź, które objawy mogą wskazywać na łagodny przebieg infekcji. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Te objawy mogą świadczyć, że łagodnie przeszedłeś zakażenie ...

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia