Kolejna szczepionka Moderny na Omikron zatwierdzona w Unii Europejskiej. Jest skierowana przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 Omikronu

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Obecnie w Polsce dostępna jest szczepionka biwalentna Moderny przeciwko podwariantom BA.1 Omikronu i starszym mutacjom koronawirusa. Nowa wersja szczepionki celuje w nowsze podwarianty BA.4 i BA.5 wariantu Omikron.
Obecnie w Polsce dostępna jest szczepionka biwalentna Moderny przeciwko podwariantom BA.1 Omikronu i starszym mutacjom koronawirusa. Nowa wersja szczepionki celuje w nowsze podwarianty BA.4 i BA.5 wariantu Omikron. marchsirawit/123rf.com
Komisja Europejska poinformowała w czwartek (20.10), że zatwierdziła kolejną szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna, tym razem skierowaną przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 wariantu Omikron koronawirusa. Szczepionka będzie dostępna jako dawka przypominająca dla osób dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat. Jest to już druga szczepionka Moderny przeciwko Omikronowi zatwierdzona przez KE. Od września br. dostępna jest bowiem szczepionka Spikevax/Moderna przeciwko podwariantowi BA.1 Omikronu i starszym mutacjom koronawirusa.

Spis treści

Szczepionka Moderny przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 Omikronu zatwierdzona przez KE

W czwartek (20.10.) Komisja Europejska zatwierdziła drugą szczepionkę Moderny przeciwko Omikronowi tym razem skierowaną przeciwko najpowszechniejszym obecnie podwariantom BA.4 i BA.5. Od września br. dostępna jest bowiem szczepionka biwalentna Spikevax/Moderna przeciwko wariantowi Omikron BA.1 i starszym mutacjom koronawirusa.

Czytaj także: W Polsce pojawiły się dwa przypadki zakażeń nowym subwariantem Omikronu. BQ.1 i BQ.1.1 mogą wyprzeć poprzednie mutacje koronawirusa

Nowa, zatwierdzona szczepionka Spikevax przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 Omikronu jako dawka przypominająca jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat, które przeszły już podstawowy cykl szczepienia przeciwko COVID-19.

Coraz więcej szczepionek biwalentnych

W środę rekomendację w sprawie szczepionek na podwarianty BA.4 i BA.5 wydała Europejska Agencja Leków (EMA). Obecnie w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce w ramach szczepień przypominających dostępna jest szczepionka przeciwko BA.4 i BA.5 produkowana przez koncern Pfizer/BioNtech.

EMA podkreśliła, że strategią Unii Europejskiej jest posiadanie szerokiej gamy dostosowanych szczepionek, które są skierowane przeciwko różnym wariantom SARS-CoV-2, aby państwa członkowskie miały różne możliwości zaspokojenia swoich potrzeb podczas planowania kampanii szczepień.

Zdaniem EMA jest to kluczowy element ogólnej strategii zwalczania pandemii, ponieważ nie można przewidzieć, jak wirus będzie ewoluował w przyszłości i jakie warianty będą krążyć tej zimy. (PAP)
zm/ mal/

Źródło: EMA recommends approval of second adapted Spikevax vaccine European Medicines Agency

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia