Spis treści
Odra we Francji zagrożeniem przed olimpiadą?
Zachorowania na odrę wzrosły aż ośmiokrotnie we Francji, co pokazują raporty za ostatni rok. Tamtejsza Agencja Zdrowia Publicznego (Santé Publique France) apeluje o szczepienia przeciwko tej chorobie podobnie, jak w Główny Inspektor Sanitarny w Polsce.
Francuski resort zdrowia ostrzega też przed możliwością zwiększenia ryzyka zarażeń z „z importu” przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, które przypadają w dniach 26 lipca – 11 sierpnia. Wirus może zakażać jeszcze przed pojawieniem się objawów u chorego i do 3 dni po wystąpieniu wysypki, a na skażonych powierzchniach i w powietrzu pozostaje aktywny przez kilka godzin.
Polecany: Zmarła osoba zarażona odrą. GIS apeluje o szczepienie dzieci
Sytuacja w tym kraju jest rzeczywiście poważna na tle Europy, bo pod względem zachorowań – 118 osób – znajduje się na trzecim miejscu po epidemii w Rumunii (1755 przypadków, czyli 3/4 wszystkich zakażeń z 30 państw) oraz Austrii (186 zachorowań).
Sprawdź także: Zapomniany wirus powraca i atakuje z coraz większą siłą. Czy czeka nas kolejna epidemia?
W 2023 r. we Francji odnotowano 117 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy rok wcześniej było to 15 przypadków w 2022 r., 16 w 2021 r. i 240 w 2020 r., choć na szczęście nie było zgonów.
Liczba zachorowań na odrę w ubiegłym roku wzrosła we Francji aż ośmiokrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, ale mimo to wciąż nie jest wysoka, gdy porówna się ją z zachorowaniami przed pandemią COVID-19. W latach 2016-2019 było to średnio ponad 1,5 tys. przypadków rocznie, przez co w 2018 r. wprowadzono tam obowiązkowe szczepienia niemowląt. W grupie do 2 lat wkrótce zaszczepionych będzie 98 procent dzieci.
Powrót śmiertelnej choroby do Europy. Sanepid apeluje o szczepienie dzieci!
WHO ostrzega przed odrą, Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o uzupełnienie zaległych szczepień przeciwko odrze u dzieci. Wszystko to przez aż 30-krotny wzrost zachorowań na tę zakaźną chorobę. Kiedy...
Zachorowania na odrę w Polsce i Europie
Dane na temat odry pokazują mieszane dane na temat zachorowań na świecie. Według informacji WHO dla 41 państw regionu w 2023 roku zakaziło się nią 42,2 tys. osób, a w 2022 roku było to 941 osób. W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii (183 przypadki).
Czytaj także: Jedna szczepionka na wszystkie typy wirusa? Koniec pogoni za nowymi wariantami. Nowe szczepionki mają być uniwersalne
Z kolei Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podaje dane dla 30 krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego: jest to 2 361 przypadków w porównaniu z 123 rok wcześniej. Tymczasem przedpandemiczny poziom zachorowań był znacznie wyższy, bo wynosił aż 12 320 zachorowań w 2019 r. W przeszłym roku odry nie wykryto za to w 7 krajach europejskich.
Analogiczną sytuację obserwowaliśmy w Polsce – w 2023 r. zachorowań według ECDC było tylko 37, w 2022 r. – 27, w 2021 r. – 13, 2 2020 r. – 29, a w 2019 r. – aż 1423.
Niestety, obecne dane epidemiologiczne z kraju nie są optymistyczne. Według raport NIZP PZH-PIB za okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 r. zachorowania na odrę wzrosły aż czterokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Było to aż 40 przypadków, podczas gdy w ub. roku liczna zachorowań wynosiła tylko 10.
Jest też więcej zachorowań na różyczkę i świnkę, tymczasem stosowana szczepionka przeciw odrze jest łączona (szczepionka MMR) i chroni przed wszystkimi trzema chorobami. Będzie jeszcze gorzej, bo zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia w Europie szczepi się coraz mniej dzieci. Wskaźniki zaszczepienia pierwszą dawką w całej Europie spadły z 96 proc. w 2019 r. do 93 procent w 2022 r, a drugą dawką spadł – z 92 do 91 procent. To oznacza, że w ciągu dwóch lat zaszczepionych nie zostało ponad 1,8 miliona europejskich dzieci.
Przebieg odry może być ciężki w każdym wieku. Często zaczyna się od wysokiej gorączki i wysypki, która zwykle ustępuje w ciągu 10 dni. Do najczęstszych powikłań infekcji należą zapalenie ucha środkowego i płuc, poinfekcyjne zapalenie mózgu i podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), możliwa jest utrata wzroku.
Źródła:- Measles - Annual Epidemiological Report for 2023 European Centre for Disease Prevention and Control
- Zachorowania na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 31 marca 2024 r. oraz w porównywalnym okresie 2023 r. NIZP PZH – PIB
138 proc. więcej zachorowań w ciągu miesiąca. WHO ostrzega przed śmiertelną chorobą
Malejąca wyszczepialność i ogromny wzrost zachorowań na chorobę, która była uważana za wymarłą. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm – coraz więcej osób choruje na odrę, są też przypadki śmierte...
Źródło: