Sytuacja z odrą może wymknąć się spod kontroli? Gospodarz igrzysk olimpijskich ze wzrostem zakażeń

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Igrzyska olimpijskie w Paryżu już wkrótce, tymczasem Francja staje się wylęgarnią odry. To jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych atakuje w Europie trzy razy częściej niż w ostatnich trzech latach, co stwarza obawy w obliczu zbliżających się wydarzeń. A jak jest w Polsce i innych krajach Europy?

Spis treści

Odra we Francji zagrożeniem przed olimpiadą?

Zachorowania na odrę wzrosły aż ośmiokrotnie we Francji, co pokazują raporty za ostatni rok. Tamtejsza Agencja Zdrowia Publicznego (Santé Publique France) apeluje o szczepienia przeciwko tej chorobie podobnie, jak w Główny Inspektor Sanitarny w Polsce.

Chłopiec chory na odrę z termometrem w ustach
Najbardziej dotknięte odrą są chorujące dzieci Bilanol/Getty Images

Francuski resort zdrowia ostrzega też przed możliwością zwiększenia ryzyka zarażeń z „z importu” przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, które przypadają w dniach 26 lipca – 11 sierpnia. Wirus może zakażać jeszcze przed pojawieniem się objawów u chorego i do 3 dni po wystąpieniu wysypki, a na skażonych powierzchniach i w powietrzu pozostaje aktywny przez kilka godzin.

Polecany: Zmarła osoba zarażona odrą. GIS apeluje o szczepienie dzieci

Sytuacja w tym kraju jest rzeczywiście poważna na tle Europy, bo pod względem zachorowań – 118 osób – znajduje się na trzecim miejscu po epidemii w Rumunii (1755 przypadków, czyli 3/4 wszystkich zakażeń z 30 państw) oraz Austrii (186 zachorowań).

Sprawdź także: Zapomniany wirus powraca i atakuje z coraz większą siłą. Czy czeka nas kolejna epidemia?

W 2023 r. we Francji odnotowano 117 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy rok wcześniej było to 15 przypadków w 2022 r., 16 w 2021 r. i 240 w 2020 r., choć na szczęście nie było zgonów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Liczba zachorowań na odrę w ubiegłym roku wzrosła we Francji aż ośmiokrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim, ale mimo to wciąż nie jest wysoka, gdy porówna się ją z zachorowaniami przed pandemią COVID-19. W latach 2016-2019 było to średnio ponad 1,5 tys. przypadków rocznie, przez co w 2018 r. wprowadzono tam obowiązkowe szczepienia niemowląt. W grupie do 2 lat wkrótce zaszczepionych będzie 98 procent dzieci.

Powrót śmiertelnej choroby do Europy. Sanepid apeluje o szczepienie dzieci!

Powrót śmiertelnej choroby do Europy. Sanepid apeluje o szczepienie dzieci!

WHO ostrzega przed odrą, Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o uzupełnienie zaległych szczepień przeciwko odrze u dzieci. Wszystko to przez aż 30-krotny wzrost zachorowań na tę zakaźną chorobę. Kiedy...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Zachorowania na odrę w Polsce i Europie

Dane na temat odry pokazują mieszane dane na temat zachorowań na świecie. Według informacji WHO dla 41 państw regionu w 2023 roku zakaziło się nią 42,2 tys. osób, a w 2022 roku było to 941 osób. W Europie Zachodniej rekord należał do Wielkiej Brytanii (183 przypadki).

Czytaj także: Jedna szczepionka na wszystkie typy wirusa? Koniec pogoni za nowymi wariantami. Nowe szczepionki mają być uniwersalne

Z kolei Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podaje dane dla 30 krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego: jest to 2 361 przypadków w porównaniu z 123 rok wcześniej. Tymczasem przedpandemiczny poziom zachorowań był znacznie wyższy, bo wynosił aż 12 320 zachorowań w 2019 r. W przeszłym roku odry nie wykryto za to w 7 krajach europejskich.

Analogiczną sytuację obserwowaliśmy w Polsce – w 2023 r. zachorowań według ECDC było tylko 37, w 2022 r. – 27, w 2021 r. – 13, 2 2020 r. – 29, a w 2019 r. – aż 1423.

Niestety, obecne dane epidemiologiczne z kraju nie są optymistyczne. Według raport NIZP PZH-PIB za okres od 1 stycznia do 31 marca 2024 r. zachorowania na odrę wzrosły aż czterokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Było to aż 40 przypadków, podczas gdy w ub. roku liczna zachorowań wynosiła tylko 10.

Jest też więcej zachorowań na różyczkę i świnkę, tymczasem stosowana szczepionka przeciw odrze jest łączona (szczepionka MMR) i chroni przed wszystkimi trzema chorobami. Będzie jeszcze gorzej, bo zgodnie z informacjami Światowej Organizacji Zdrowia w Europie szczepi się coraz mniej dzieci. Wskaźniki zaszczepienia pierwszą dawką w całej Europie spadły z 96 proc. w 2019 r. do 93 procent w 2022 r, a drugą dawką spadł – z 92 do 91 procent. To oznacza, że w ciągu dwóch lat zaszczepionych nie zostało ponad 1,8 miliona europejskich dzieci.

Przebieg odry może być ciężki w każdym wieku. Często zaczyna się od wysokiej gorączki i wysypki, która zwykle ustępuje w ciągu 10 dni. Do najczęstszych powikłań infekcji należą zapalenie ucha środkowego i płuc, poinfekcyjne zapalenie mózgu i podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), możliwa jest utrata wzroku.

Źródła:
138 proc. więcej zachorowań w ciągu miesiąca. WHO ostrzega przed śmiertelną chorobą

138 proc. więcej zachorowań w ciągu miesiąca. WHO ostrzega przed śmiertelną chorobą

Malejąca wyszczepialność i ogromny wzrost zachorowań na chorobę, która była uważana za wymarłą. Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm – coraz więcej osób choruje na odrę, są też przypadki śmierte...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia