Spis treści
Wędkowanie z tragicznym finałem. Nie żyje 52-latek użądlony przez szerszenie
W sierpniu 2023 r. doszło do tragicznego wydarzenia z udziałem szerszeni. 52-letni wędkarz łowiący na rzece Warcie został użądlony przez szerszenie. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji.
Jak mówił młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji, cytowany przez TVN24, mężczyzna na ryby z bratem. Podczas rozstawiania sprzętu prawdopodobnie przez nieuwagę jeden z nich kopnął gniazdo szerszeni. Początkowo mężczyźni obserwowali wady z odległości, ale kiedy 52-latek wrócił po sprzęt, został zaatakowany. W wyniku użądlenia doszło do nagłego zatrzymania krążenia.
Jak wygląda użądlenie szerszenia azjatyckiego?
Użądlenie przez szerszenia azjatyckiego boli. Miejsce użądlenia może spuchnąć i pozostanie na nim czerwona, bolesna grudka. U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna, która sprawi, że obszar ten będzie jeszcze bardziej opuchnięty i zaczerwieniony.
Po użądleniu przez szerszenia azjatyckiego można odczuwać pewien dyskomfort – będzie ono nieco bolesne i swędzące, ale objawy zwykle ustępują po kilku godzinach do kilku dni. Niektóre osoby mogą doświadczyć ciężkiej reakcji alergicznej na użądlenie. Należy wtedy zadzwonić na pogotowie ratunkowe pod numer 999, w celu uzyskania specjalistycznej pomocy.
Użądlenie szerszenia azjatyckiego. Kiedy zgłosić się po pomoc?
Jeśli wystąpią objawy anafilaksji, takie jak trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy lub gardła, zawroty głowy, nudności, uczucie mrowienia lub pieczenia, należy natychmiast zadzwonić na pogotowie. Osoby, które już doświadczyły wstrząsu anafilaktycznego, powinny natychmiast zostać przewiezione do szpitala.
Ze specjalistycznej pomocy należy skorzystać szczególnie wtedy, gdy:
- użądlenie miało miejsce w usta, gardło lub okolice oczu,
- wystąpi gorączka, obrzęk węzłów chłonnych lub objawy grypopodobne,
- wystąpią objawy zakażenia, takie jak zaczerwienienie, ból lub gorączka,
- objawy nie ustępują lub pogarszają się,
- wystąpią objawy anafilaksji (trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obrzęk twarzy i gardła, mrowienie lub pieczenie, nudności).
Co zrobić, gdy użądli szerszeń azjatycki? Leczenie użądlenia szerszenia azjatyckiego
W większości przypadków użądlenie szerszenia można leczyć samodzielnie. Szerszenie nie pozostawiają po sobie żądła, więc nie trzeba go usuwać tak jak w przypadku użądlenia przez pszczołę.
- Umyj użądlone miejsce wodą z mydłem i zastosuj środek antyseptyczny, aby oczyścić ranę i zmniejszyć ryzyko infekcji.
- Przyłóż okład z lodu lub zimny kompres, aby zmniejszyć obrzęk.
- W przypadku użądlenia w ramię lub nogę unieś je, aby zmniejszyć obrzęk.
- Nie drap użądlonego obszaru, aby go nie podrażnić i uniknąć ryzyko infekcji.
- Zażyj dostępne bez recepty leki, takie jak leki przeciwhistaminowe lub sterydy kortykosteroidowe.
- W razie potrzeby rozważ zażycie acetaminofenu w celu złagodzenia bólu.
Jeżeli objawy użądlenia nie ustępują po kilku godzinach lub dniach, potrzebne może być podanie leków na receptę, takich jak sterydy, które zmniejszą stan zapalny.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną. Anafilaksja może wymagać intubacji i innego leczenia, takiego jak sterydy i płyny dożylne.
Jak wygląda szerszeń azjatycki?
Szerszeń azjatycki jest uważany za największego szerszenia na świecie. Długość jego ciała wynosi zazwyczaj od ok. 2,5 cm, do nawet 4,5 cm.
Podobnie jak inne owady osowate, szerszenie azjatyckie zwykle charakteryzuje się czarnym kolorem z szerokimi żółto-pomarańczowymi paskami na tułowiu oraz żółtym prążkiem na pierwszym segmencie.
Głowa szerszenia jest duża, koloru pomarańczowego, a odnóża ciemnobrązowe z żółtymi końcówkami, przez co jest nazywany szerszeniem żółtonogim. Rozpiętość skrzydeł szerszenia azjatyckiego może wynieść nawet 7,6 cm.