Spis treści
Co gwarantuje karta EKUZ? NFZ przypomina
Karta EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria). To właśnie dzięki niej w razie wypadku na stoku lub nagłej choroby otrzymasz niezbędną pomoc medyczną na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego państwa.
Co ważne, karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie, oddzielnie dla każdego członka rodziny – nie ma wspólnej karty dla całej rodziny. Mogą ją otrzymać osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze) i nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).
EKUZ obejmuje m.in.:
- nagłą pomoc medyczną w razie złamań, skręceń czy innych urazów doznanych podczas jazdy na nartach,
- leczenie ambulatoryjne i szpitalne w sytuacjach, kiedy nie można z nim czekać do powrotu do Polski,
- koszt leków (zgodnie z prawem w kraju pobytu).
Wyjeżdżasz? Teraz będzie łatwiej o kartę EKUZ. Zobacz, co się zmieniło
Jeśli wyjeżdżasz, to rób to z kartą EKUZ uprawniającą do opieki medycznej. Wprowadzono nowość, bo teraz wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz złożyć w aplikacji mojeIKP. Zobacz, ...
Czego nie pokrywa karta EKUZ? Za te usługi zapłacisz z własnej kieszeni
Karta EKUZ zapewnia dostęp do koniecznej opieki medycznej lub hospitalizacji w krajach objętych programem, jeśli nagle zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Nie obejmuje ona jednak wszystkiego. Czego nie pokrywa karta EKUZ?
Karta EKUZ nie pokrywa:
- kosztów planowych operacji i zabiegów,
- kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (chyba że dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu),
- akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA,
- podwyższonego standardu usług na życzenie (np. pojedynczego pokoju).
Jak przypomina NFZ, w krajach popularnych wśród uprawiających sporty zimowe, jak np. Austria, Szwajcaria czy Słowacja, za transport medyczny często trzeba częściowo zapłacić samemu, nawet będąc ubezpieczonym.
– Bez EKUZ za leczenie w krajach UE musisz zapłacić z własnej kieszeni. Na przykład transport karetką czy leczenie w szpitalu mogą kosztować nawet tysiące euro. Dzięki EKUZ koszty te zostaną znacząco ograniczone lub całkowicie pokryte – zaznaczył Fundusz.
Co to jest karta EKUZ i jak ją wyrobić?
Przygotowując się do podróży zagranicznej, nie zapomnij o zabezpieczeniu swojego zdrowia oprócz pakowania walizek i rezerwacji hotelu. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpła...
Jak załatwić kartę EKUZ? Zrobisz to na kilka sposobów
Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Wniosek o EKUZ możesz złożyć na kilka sposobów:
- osobiście w oddziale NFZ,
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
- pocztą tradycyjną,
- wysyłając wniosek do oddziału NFZ,
- w punkcie obsługi klientów na Lotnisku Chopina.
Ważność karty sprawdzisz w IKP.
– Turystyczny wniosek o EKUZ złożysz on-line tylko przez IKP, mojeIKP lub ePUAP. Nie ma możliwości wysłania go e-mailem – czytamy w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Składając wniosek w oddziale NFZ, mailowo lub pocztą tradycyjną musisz pobrać wniosek, wypełnić go i podpisać. Wypełniony dokument złóż w oddziale NFZ lub uprawnionej delegaturze, lub prześlij na jej adres. Jeżeli wyjeżdżasz w związku z pracą – wyślij e-mailem zeskanowany wniosek na adres ekuz.praca@nfz.gov.pl.
- Korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP), zaloguj się do platformy i z katalogu spraw wybierz „Zdrowie”. Wypełnij wniosek online, wybierając odpowiedni dla siebie typ karty EKUZ: w związku z pobytem czasowym za granicą lub w związku z wykonywaniem pracy za granicą. Podaj adres, na jaki karta EKUZ ma zostać wysłana. Jeżeli wciąż się uczysz, dołącz kopię aktualnej legitymacji ucznia/studenta lub inne zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
- Jeżeli chcesz złożyć wniosek o kartę EKUZ przez Internetowe Konto Pacjenta, zaloguj się na IKP i wejdź w zakładkę „Moje konto”. Poniżej informacji o twoim ubezpieczeniu zdrowotnym znajdziesz informację o karcie EKUZ. Kliknij w „Złóż wniosek”. W zakładce „Moje konto” sprawdzisz też do kiedy karta jest ważna oraz na jakim etapie procedowania jest twój wniosek. Jeżeli jesteś uczniem, studentem lub doktorantem i masz ponad 18 lat, do wniosku dołącz kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
- Wniosek o EKUZ możesz złożyć także przez mojeIKP, logując się do aplikacji i wybierając kategorię „e-zdrowie”. Kliknij „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą”, a następnie „Wniosek o EKUZ”. Wypełnij go, wskazując swój status jako osoby ubezpieczonej, załącz zdjęcie oraz inne skany potrzebnych dokumentów (np. skan legitymacji studenta). Pliki mogą mieć wielkość do 3,5 MB. Jeśli masz kilka plików, spakuj je np. w zip lub podobnym programie. System podpowie ci, jakie dokumenty są potrzebne. Potwierdź oświadczenia o znajomości warunków korzystania z EKUZ, podpisz profilem zaufanym i przekaż wniosek.
Ważne zmiany dla pacjentów. Od lipca w ten sposób nie zalogujesz się do IKP
Od 1 lipca 2024 roku zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta nie będzie możliwe przy użyciu konta ZIP, czyli Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Jak logować się do IKP? Wciąż masz kilka opcji. ...
Źródło:
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia
Źródło: