Piątek 13 cię przeraża? To może być paraskewidekatriafobia. Dlaczego piątek 13 jest uważany za pechowy?

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Na myśl o piątku 13 szybciej bije ci serce, pocą ci się ręce i czujesz narastający strach? Możesz mieć paraskewidekatriafobię. Ta trudna do wymówienia nazwa oznacza strach przed piątkiem trzynastego. Skąd wziął się przesąd związany z tym dniem i czy piątek 13 naprawdę jest pechowy?

Spis treści

Paraskewidekatriafobia – co to takiego?

Paraskewidekatriafobia – ta trudna do wymówienia nazwa powstała z połączenia greckich słów: paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) i fobia (strach). Jest to więc paniczny strach przed piątkiem 13. Dzień ten jest uważany za pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych.

Co ciekawe w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy uznaje się 13 dzień miesiąca przypadający we wtorek. Natomiast we Włoszech można mieć pecha nie w piątek 13, tylko w piątek 17 dnia miesiąca.

Strach przed piątkiem 13 należy do zaburzeń lękowych zwanych fobiami. Jest to podświadomy, paniczny, paraliżujący lęk przed czymś.
Strach przed piątkiem 13 należy do zaburzeń lękowych zwanych fobiami. Jest to podświadomy, paniczny, paraliżujący lęk przed czymś. stockking/freepik.com, ajt/123rf.com

Przesądne osoby uważają, że w tym dniu nie można podejmować żadnego ryzyka, ani nawet wykonywać zwykłych czynności, bo każda z nich może skończyć się niepowodzeniem. 13 w piątek czekają nas same nieszczęścia, na pewno coś zniszczysz, potłuczesz, złamiesz lub stanie się coś strasznego. Niektóre osoby wierzą w to tak mocno, że w tym dniu biorą wolne w pracy i nie wychodzą z domu.

Na szczęście dla osób wierzących w zabobony piątek wypada 13 maksymalnie 3 razy w każdym roku.

Dlaczego piątek 13 jest uważany za pechowy?

Wierzenie, że akurat 13 dzień miesiąca, który wypadnie w piątek jest pechowy wynika z połączenia dwóch przesądów. Pierwszym z nich jest uznawanie już od czasów starożytnych, że liczba 13 jest pechowa.

Oprócz paraskewidekatriafobii istnieje bowiem także triskaidekafobia, czyli lęk przed trzynastką. Liczba ta uznawana jest za pechową, ponieważ stanowi anomalię wobec uznawanej za idealną dwunastki. Podczas ostatniej wieczerzy przed śmiercią Chrystusa Judasz, który go zdradził miał być 13. apostołem. Natomiast w mitologii nordyckiej Loki, bóg oszustwa, który odpowiadał za śmierć uwielbianego młodzieńca Baldura (boga piękna), miał być właśnie trzynasty przy boskim stole.

Natomiast 13 października 1307 w piątek król Francji Filip IV Piękny wydał rozkaz aresztowania zakonników z zakonu templariuszy. Król zarzucił im herezję i skazał na śmierć. Było to jednak niesłuszne oskarżenie, bo król był u nich zadłużony i w rzeczywistości chciał się pozbyć wierzycieli i przejąć ich majątek. W ten sposób zakon przestał istnieć.

Legenda mówi, że ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, zanim spłonął na stosie rzucił klątwę na króla, papieża Klemensa V i Wilhelma de Nogaret, kanclerza, który aresztował zakonników. Wszyscy trzej zmarli w niedługim czasie po tych wydarzeniach nie osiągnąwszy starości. Co zaskakujące, przesąd o pechowości piątku 13 pojawił się dopiero na początku XX w.

Jak przezwyciężyć strach przed piątkiem trzynastego?

Strach przed piątkiem 13 to stary zabobon, który wielu z nas słyszało od dziecka. Był on przekazywany z pokolenia na pokolenie i w wielu domach nadal panuje przekonanie o pechowości tego dnia. W ten sposób rodzice lub dziadkowie bezmyślnie wpajają kolejnym pokoleniom lęk, który może przerodzić się w fobię, czyli podświadomy, paniczny, paraliżujący i niewspółmierny do zagrożenia lęk przed czymś.

Fobia może wywoływać wiele różnych objawów takich jak:

  • silniejsze bicie serca,

  • drżenie rąk,

  • odczuwanie silnego napięcia i zagrożenia,

  • narastający strach,

  • nerwowość,

  • problemy ze skupieniem się.

Jest to zaburzenie psychiczne, jedno z lękowych zaburzeń nerwicowych, które da się przezwyciężyć uświadamiając sobie, że strach jest irracjonalny i nie ma podstaw w rzeczywistości. W leczeniu fobii stosuje się głównie psychoterapię, a także leczenie farmakologiczne. Psychoterapia polega na odnalezieniu źródła lęku i przezwyciężeniu bezpodstawnego strachu, zamiast unikania go.

Możesz sobie też pomóc zwalczać swoje lęki dbając o równowagę psychiczną i stosując techniki relaksacyjne takie jak ćwiczenia oddechowe aromaterapię, masaż czy jogę. Warto również zadbać o aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia