Omikron w Europie. Padają kolejne rekordy zakażeń. Państwa wprowadzają restrykcje

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Omikron w Europie. Padają kolejne rekordy zakażeń. Państwa wprowadzają restrykcje
Omikron w Europie. Padają kolejne rekordy zakażeń. Państwa wprowadzają restrykcje Lukasz Gdak
W Portugalii odnotowano najwyższą od początku pandemii COVID-19 liczby dobowych zakażeń. We Francji znów było to ponad 360 tysięcy infekcji. Austria debatuje nad obowiązkiem szczepień by powstrzymać falę Omikrona.

W większości europejskich państw zbliża się szczyt kolejnej fali koronawirusa, co spowodował nowy, bardziej zaraźliwy wariant – Omikron. We Włoszech zaostrza się restrykcje. Od 10 stycznia ze środków transportu, hoteli, restauracji, ośrodków sportowych, basenów i z wyciągów oraz stoków narciarskich będą mogły korzystać osoby posiadające Super Green Pass, czyli przepustkę covidową wystawianą na podstawie szczepienia lub wyleczenia. Następny pakiet przepisów ograniczających dostęp do wielu miejsc bez przepustki COVID-19 wejdzie w życie 20 stycznia. Będzie ona wymagana u fryzjera i przy wstępie do centrów handlowych.

Jednak to nie koniec. Gabinet Mario Draghiego pracuje nad kolejnym dekretem, który rozszerzy wymóg okazywania przepustki sanitarnej. Według nieoficjalnych informacji mediów bez tzw. Super Green Pass można będzie wejść tylko do sklepu spożywczego i supermarketu, do apteki, szpitala, przychodni i na posterunek policji lub karabinierów.

Obecnie wzmocniony certyfikat, wystawiony na podstawie szczepienia lub wyleczenia, wymagany jest we wszystkich środkach komunikacji, lokalach gastronomicznych i niemal wszędzie w miejscach publicznych. Nie trzeba go pokazywać przy wejściu do kościoła.

W Portugalii padają rekordy

Służby medyczne Portugalii zanotowały podczas ostatniej doby prawie 41 tysięcy infekcji koronawirusem - to największa od początku pandemii COVID-19 liczba dobowych zakażeń.

W środę prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa wyraził nadzieję, że rekord infekcji koronawirusem oznacza, że kraj prawdopodobnie wszedł w szczyt pandemii, a liczba zakażeń będzie w najbliższym czasie spadać.

Szczyt zakażeń w połowie stycznia

Francuski Instytut Pasteura poinformował w środę, że szczyt zakażeń wariantem omikron koronawirusa nastąpi we Francji w połowie stycznia, a w drugiej połowie miesiąca oczekiwany jest najwyższy poziom hospitalizacji z powodu COVID-19.

Cały czas nie przestają padać kolejne rekordy zakażeń. We wtorek wykryto najwięcej dobowych zakażeń od początku pandemii - blisko 370 tysięcy, a w środę ponad 361 tysięcy. Jednak minister zdrowia Olivier Veran ocenił, że rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem we Francji to od 500 tysięcy do miliona na dobę.

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę wprowadzającą paszport szczepionkowy. Zgodnie z nią osoby w wieku powyżej 12 lat będą musiały przedstawić dowód szczepień, aby móc wejść do restauracji, barów czy korzystać z międzyregionalnego transportu publicznego. Od 16. roku życia paszport szczepionkowy będzie obowiązkowy dla chętnych do skorzystania z wycieczek szkolnych oraz zajęć okołoszkolnych i pozaszkolnych. Potwierdzenie negatywnego testu będzie umożliwiało jedynie dostęp do placówek i usług zdrowotnych.

Nie będzie kolejnych restrykcji

Mimo najwyższej liczby nowych infekcji koronawirusem, blisko 17 tysięcy w ciągu ostatniej doby, rząd Austrii na razie nie planuje dodatkowych restrykcji - zapewnił minister zdrowia Wolfgang Mueckstein (Zieloni) po środowym posiedzeniu rządu.Jednocześnie eksperci zakładają, że już za tydzień liczba infekcji może wzrosnąć nawet do 30 tysięcy dziennie.

Austria natomiast cały czas zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązku szczepień, by skutecznie walczyć z Omikronem. Plan weryfikacji szczepień polegałby na tym, że co trzy miesiące od 15 marca ma następować "dzień weryfikacji". Wtedy to w systemie ma być sprawdzane, kto nie przyjął szczepionki. Każda nieszczepiona osoba powyżej 14 roku życia, która nie może wykazać, że nie ma żadnych poważnych przeciwwskazań medycznych, ma zostać ukarana grzywną w wysokości do 3,6 tys. euro.

WHO: ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa Omikron

O wzroście zakażeń Omikronem ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.

- Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona wariantem koronawirusa Omikron w sześć do ośmiu kolejnych tygodni - poinformował we wtorek podczas konferencji w Genewie dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

Dodał, że już teraz fala infekcji Omikronem "wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia (...) w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. (Omikron) może również doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu innych krajach”.
Kluge zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Jednocześnie wezwał europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także by nadać priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym dawkom przypominającym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Omikron w Europie. Padają kolejne rekordy zakażeń. Państwa wprowadzają restrykcje - Portal i.pl

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia