Spis treści
Gdzie są obowiązkowe maseczki i obostrzenia w szpitalach?
W związku ze wzrostem liczby przypadków zakaźnych chorób oddechowych oraz rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego kolejne szpitale wprowadzają środki prewencyjne, by chronić swoich pacjentów.
Od 1 września 2024 r. obowiązkowe maseczki ochronne dla odwiedzających wprowadził Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.
W celu ograniczenia zakażeń grypą, koronawirusem i RSV obostrzenia wprowadził Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie – od 22 sierpnia odwiedzający muszą nosić maseczki i zdezynfekować dłonie po wejściu na oddział. Wejść do chorego może jedna osoba naraz, o dodatkowych decyduje koordynator oddziału. Nie są one wpuszczane w przypadku objawów infekcji oddechowej. Wprowadzono też obowiązkowe antygenowe testy na COVID-19 przy planowych przyjęciach pacjentów, którzy mają takie symptomy.
Podobne zasady dotyczące odwiedzin pacjentów wprowadza Powiatowe Centrum Zdrowia w Otwocku.
Z dniem 20 sierpnia 2024 roku obok obowiązku zakrywania ust i nosa limit odwiedzających do trzech na sali chorych i czasu do 15 minut wprowadził Szpital Copernicus w Gdańsku. Wymagane ochronne maski chirurgiczne będą wydawane na oddziale.
W związku z różnego rodzaju infekcjami, które diagnozowano u pacjentów, pod koniec sierpnia wprowadzono zakaz odwiedzin na oddziale onkologicznym w szpitalu w Centrum Medycznym Pleszewie. Obowiązuje on do odwołania.
Zakaz odwiedzin obowiązuje już od 7 sierpnia na oddziale chorób wewnętrznych Szpitala Lipno w Lipnie.
Natomiast o przychodzenie na wizyty w maseczkach ochronnych prosi pacjentów także Gminna Przychodnia w Osielsku koło Bydgoszczy.
Jak rosną zachorowania na COVID-19?
Według dziennych statystyk z dnia 2 września odnotowano 57 przypadków COVID-19, w tym 53 nowe zakażenia i 4 ponowne. To jednak dane po weekendzie. Według danych Ministerstwa Zdrowia średnia liczba zakażeń koronawirusem wynosiła w sierpniu 2024 r. średnio ponad 400 dziennie. Jednak skokowy wzrost nastąpił blisko połowy miesiąca, gdy liczba ta uległa podwojeniu, a 22 sierpnia sięgnęła 1 193 nowe przypadków. Odnotowywano także zgony.
Czytaj też: Po tym objawie poznasz, że to długi covid
Na COVID-19 na razie nie można się zaszczepić. Z dniem 31 sierpnia minęła ważność 2,5 mln sztuk preparatu na wcześniejsze warianty koronawirusa SARS-CoV-2. Najbardziej zaktualizowana szczepionka na nowe wersje wirusa powinna być dostępna dopiero od października 2024 r.
Źródło danych: Raport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) Ministerstwo Zdrowia