Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? Zobacz, czy przysługuje ci bezpłatna opieka lekarska na NFZ

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Czy można chodzić do lekarza na NFZ nie mając opłaconej składki zdrowotnej? Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Na bezpłatną pomoc lekarską mogą liczyć nie tylko dzieci. Zobacz, kto i kiedy można uzyskać pomoc medyczną i psychiatryczną. Sprawdź, czy cudzoziemcy mogą leczyć się w Polsce za darmo.

Spis treści

Starszy mężczyzna u lekarza
Emeryci i renciści to jedna z grup, które mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Freepik

Kto z rodziny może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

Pierwsza grupa uprawnionych do korzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ, bez opłacania składek to członkowie rodziny osoby ubezpieczonej zgłoszeni do ubezpieczenia. Mogą znaleźć się wśród nich:

 1. małżonkowie,
 2. krewni wstępni (rodzice, dziadkowie) pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym,
 3. dzieci własne,
 4. dzieci małżonka,
 5. dzieci przysposobione,
 6. wnuki, dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę,
 7. dzieci obce w ramach rodziny zastępczej – do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 18 lat, może być zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, nie dłużej jednak niż do ukończenia 26. roku życia.

Dzieci posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi mogą być zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku.

Te osoby mogą skorzystać z NFZ nawet bez opłacania składek

Prawo do świadczeń finansowanych z budżetu państwa mają także osoby, znajdujące się w określonym wieku lub sytuacji życiowej. Są to:

 • osoby, które posiadają obywatelstwo polskie i nie ukończyły 18. roku życia,
 • kobiety, które posiadają obywatelstwo polskie, mieszkają na terytorium Polski i są w okresie ciąży, porodu lub połogu (do 42. dnia po porodzie),
 • osoby nieubezpieczone spełniające kryterium dochodowe uprawniające do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej – na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby,
 • osoby, które były narażone na choroby zakaźne takie jak błonica, cholera, czerwonka, dur brzuszny, dury rzekome A, B i C, nagminne porażenie dziecięce lub zaraziły się nimi,
 • osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków – w zakresie leczenia odwykowego,
 • osoby z zaburzeniami psychicznymi – w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej,
 • posiadacze Karty Polaka – w zakresie korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, chyba że umowa międzynarodowa, w której Polska jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne,
 • osoby uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji – ubezpieczone w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), przebywające na terenie Polski.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej mają także emeryci i renciści oraz osoby ubiegające się o rentę lub emeryturę, osoby zarejestrowane jako bezrobotne, osoby pobierające zasiłek chorobowy, wypadkowy, rehabilitacyjny, macierzyński w okresie pobierania zasiłku, a także osoby na ciągłym zwolnieniu lekarskim.

W tej sytuacji każdy może uzyskać pomoc medyczną

Pomoc psychiatryczna to wyjątek, jeśli chodzi o dostęp do bezpłatnego leczenia, ponieważ mają do niego wszyscy, którzy jej potrzebują i określani są jako osoby z zaburzeniami psychicznymi. Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego są to osoby:

 1. chore psychicznie (wykazującej zaburzenia psychotyczne),
 2. upośledzone umysłowo,
 3. wykazujące inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym.

Czy obcokrajowcy mogą leczyć się bezpłatnie w Polsce?

Osoby, które są ubezpieczone w państwach członkowskich UE/EFTA, a ich pobyt ma charakter czasowy (np. wakacje), mogą otrzymać tylko niezbędną opiekę medyczną. Poniższe świadczenia uzyskają na takich samych zasadach, co osoby ubezpieczone w Polsce:

 • gwarantowane świadczenia zdrowotne,
 • zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze,
 • leki refundowane.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) albo certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ, upoważnia NFZ do pokrycia kosztów leczenia w Polsce. Osobom, które nie posiadają EKUZ lub Certyfikatu, lekarz może wystawić rachunek za leczenie. Następnie taka osoba może starać się o zwrot kosztów od instytucji, w której ma ubezpieczenie zdrowotne.

Obywatele państwa, z którym Polska podpisała umowę lub dwustronne porozumienie może skorzystać z niezbędnej opieki medycznej jeśli przebywają w Polsce legalnie i nagle zachorują, lub ulegną wypadkowi.

Polska ma podpisane umowy o zabezpieczeniu społecznym lub współpracy w ochronie zdrowia z:

 • Albanią,
 • Bośnią i Hercegowiną,
 • Czarnogórą,
 • Macedonią Północną,
 • Serbią,
 • Tunezją.

Cudzoziemcy, którzy nie mają ubezpieczenia w Polsce ani w innym państwie członkowskim UE/EFTA i nie są obywatelami państwa, z którym Polska podpisała dwustronne porozumienie mogą skorzystać z opieki medycznej odpłatnie.

Wyjątek stanowią obywatele Ukrainy, którzy zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. 2022, poz. 583), jeśli przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na analogicznych zasadach, jak ubezpieczeni w Polsce.

W razie stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego każda osoba – niezależnie od tego, czy jest ubezpieczona, czy nie – ma prawo do natychmiastowej pomocy medycznej. Należy mieć jednak świadomość, że nie zawsze będzie to pomoc bezpłatna.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia