Naukowcy znaleźli nowy sposób na pokonanie szpitalnych superbakterii

Monika Piorun
Innowacyjne, antybakteryjne szkło może ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych i unicestwić nawet do 99 proc. groźnych zarazków w ciągu zaledwie 24 godzin.
Innowacyjne, antybakteryjne szkło może ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych i unicestwić nawet do 99 proc. groźnych zarazków w ciągu zaledwie 24 godzin. Dmitriy Shironosov/123RF
Specjalne, bioaktywne szkło z domieszką działających biobójczo metali i strukturze odpychającej niebezpieczne zarazki może pomóc ograniczyć ryzyko śmiertelnie niebezpiecznych zakażeń szpitalnych. Genialny wynalazek badaczy z Aston University w Birmingham daje nadzieję na pokonanie odpornych na antybiotyki bakterii, wobec których współczesna medycyna jest już bezsilna.

Światowa Organizacja Zdrowia umieściła superbakterie odporne na antybiotyki na liście największych zagrożeń dla zdrowia publicznego w 2019 roku. Według najmniej optymistycznych statystyk brytyjskich ekspertów z NHS w ciągu 3 najbliższych dekad (do 2050 roku) spowodowane nimi zakażenia szpitalne mogą przyczynić się do 10 mln zgonów. Szansę na zmianę tych niepokojących prognoz może dać odkrycie, którego dokonał zespół specjalistów pod kierunkiem dra Richarda Martina z Aston University.

Superbakterie pokona… superszkło?

Naukowcom udało się opracować niezwykłą odmianę bioaktywnego szkła, którą można wykorzystać do tworzenia antybakteryjnych powłok wielu narzędzi chirurgicznych i urządzeń stosowanych na co dzień w medycynie (od cewników urologicznych odpornych na bakterie i ograniczających ryzyko sepsy, po implanty wszczepiane pacjentom).

Szklany pogromca zakażeń szpitalnych

Technika, którą wykorzystali Brytyjczycy do stworzenia innowacyjnego szkła, przypomina nieco tworzenie barwnych witraży. Na dodatek jest tania. Do stworzenia masy, z której powstała powłoka antybakteryjna, wykorzystano fosforanową powłokę bioaktywną i domieszkę kobaltu. Po stopieniu ich w temperaturze przekraczającej 1 tysiąc stopni Celsjusza gwałtownie je ochłodzono, by zapobiec krystalizacji, a następnie sproszkowano i dodano do hodowli mikroorganizmów, gdzie mogły się uwalniać jony kobaltu. Powstała w ten sposób szklana powłoka (o lekko niebieskawym zabarwieniu) wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.

Naukowcy potwierdzili, że ich wynalazek jest w stanie zaledwie w ciągu 24 godzin całkowicie unicestwić do 99 proc. bakterii Staphylococcus aureus (odpowiedzialnych za zakażenia MRSA i sepsę). Tyle samo czasu wystarczy, by zapobiec zakażeniom wywołanym przez Candida albicans, które często zdarzają się podczas operacji. Na zwalczenie bakterii E. Coli potrzeba zaś około 6 godzin.

Pobyt w szpitalu ma służyć poprawie stanu zdrowia, ale nierzadko zdarza się, że dodatkowo je pogarsza. Jeśli dopadnie nas zakażenie szpitalne, leczenie może potrwać dużo dłużej niż zakładaliśmy. Czym można się zarazić w szpitalu i jak temu zapobiec? Kto jest najbardziej narażony na zakażenia szpitalne? Sprawdźcie.

Tym możesz zarazić się w szpitalu. Najczęstsze zakażenia szp...

Bioaktywne szkło zdaniem badaczy może skutecznie zabijać odporne na antybiotyki superbakterie i grzyby. Niemal dosłowne rozerwanie na strzępy mikrobów umożliwiają zawarte w nim jony kobaltu. Zastosowanie tego wynalazku może znacząco ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych, nawet tych najbardziej niebezpiecznych.

Nowa metoda zapobiegania rozwoju superbakterii zagrażających życiu pacjentów w szpitalach ma ogromny potencjał i nie wymaga zastosowania farmakoterapii, która w starciu z zarazkami staje się coraz mniej skuteczna.

Prof. Waleria Hryniewicz, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Mikrobiologii Lekarskiej oraz przewodnicząca Narodowego Programy Ochrony Antybiotyków ostrzega, że coraz więcej pacjentów może umierać z powodu zakażeń szpitalnych. Dlaczego?

Zobacz również

Źródło: Aston University in Birmingham/ ACS Biomaterials

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia