
Aktualizacja:
Innowacyjne, antybakteryjne szkło może ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych i unicestwić nawet do 99 proc. groźnych zarazków w ciągu zaledwie 24 godzin. © Dmitriy Shironosov/123RF
Innowacyjne, antybakteryjne szkło może ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych i unicestwić nawet do 99 proc. groźnych zarazków w ciągu zaledwie 24 godzin. © Dmitriy Shironosov/123RF
Superbakterie pokona… superszkło?
Naukowcom udało się opracować niezwykłą odmianę bioaktywnego szkła, którą można wykorzystać do tworzenia antybakteryjnych powłok wielu narzędzi chirurgicznych i urządzeń stosowanych na co dzień w medycynie (od cewników urologicznych odpornych na bakterie i ograniczających ryzyko sepsy, po implanty wszczepiane pacjentom).
A special 'stained glass' can help kill hospital 'superbugs' https://t.co/cYflqL9Zdj @mnt_mariacohut #bioactiveglass #bacteria pic.twitter.com/K6ajmkx05x
— Maria Cohut, Ph.D. (@MNT_MariaCohut) April 12, 2019
Szklany pogromca zakażeń szpitalnych
Technika, którą wykorzystali Brytyjczycy do stworzenia innowacyjnego szkła, przypomina nieco tworzenie barwnych witraży. Na dodatek jest tania. Do stworzenia masy, z której powstała powłoka antybakteryjna, wykorzystano fosforanową powłokę bioaktywną i domieszkę kobaltu. Po stopieniu ich w temperaturze przekraczającej 1 tysiąc stopni Celsjusza gwałtownie je ochłodzono, by zapobiec krystalizacji, a następnie sproszkowano i dodano do hodowli mikroorganizmów, gdzie mogły się uwalniać jony kobaltu. Powstała w ten sposób szklana powłoka (o lekko niebieskawym zabarwieniu) wykazuje właściwości przeciwbakteryjne.
Naukowcy potwierdzili, że ich wynalazek jest w stanie zaledwie w ciągu 24 godzin całkowicie unicestwić do 99 proc. bakterii Staphylococcus aureus (odpowiedzialnych za zakażenia MRSA i sepsę). Tyle samo czasu wystarczy, by zapobiec zakażeniom wywołanym przez Candida albicans, które często zdarzają się podczas operacji. Na zwalczenie bakterii E. Coli potrzeba zaś około 6 godzin.
Tym możesz zarazić się w szpitalu. Najczęstsze zakażenia szpitalne. Kto jest na nie narażony i jak im zapobiegać?
12
Fot. unsplash.com
Bioaktywne szkło zdaniem badaczy może skutecznie zabijać odporne na antybiotyki superbakterie i grzyby. Niemal dosłowne rozerwanie na strzępy mikrobów umożliwiają zawarte w nim jony kobaltu. Zastosowanie tego wynalazku może znacząco ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych, nawet tych najbardziej niebezpiecznych.
Nowa metoda zapobiegania rozwoju superbakterii zagrażających życiu pacjentów w szpitalach ma ogromny potencjał i nie wymaga zastosowania farmakoterapii, która w starciu z zarazkami staje się coraz mniej skuteczna.
Prof. Waleria Hryniewicz, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Mikrobiologii Lekarskiej oraz przewodnicząca Narodowego Programy Ochrony Antybiotyków ostrzega, że coraz więcej pacjentów może umierać z powodu zakażeń szpitalnych. Dlaczego?
Źródło: Aston University in Birmingham/ ACS Biomaterials