MikroRNA to klucz to superterapii. Nagrodzone Noblem prace zrewolucjonizują leczenie raka i innych chorób

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Odkrycie mikroRNA i jego roli jest tak ważne, że po ponad 30 latach nagrodzono jego badaczy Nagrodą Nobla. Dopiero teraz rozumiemy, jak można użyć tych cząsteczek w diagnozowaniu i leczeniu najpoważniejszych chorób, w tym nowotworów, demencji czy patologii cukrzycowych.

Spis treści

Medyczny Nobel 2024 za mikroRNA

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny została przyznana za odkrycie mikroRNA. To rodzaj cząsteczek w komórkach, które regulują aktywność genów. Mają w ten sposób wpływ m.in. na rozwój chorób degeneracyjnych, neurologicznych i nowotworowych.

Genom ludzki to ok. 20 tys. genów w każdej komórce. Geny zlokalizowane są w podwójnej nici DNA, z której informacje przepisywane są na mRNA, a w procesie tej transkrypcji uczestniczy mikroRNA
Genom ludzki to ok. 20 tys. genów w każdej komórce. Geny zlokalizowane są w podwójnej nici DNA, z której informacje przepisywane są na mRNA, a w procesie tej transkrypcji uczestniczy mikroRNA Cavan Images/Getty Images

Współlaureatami nagrody przyznawanej przez szwedzki Instytut Karolinska są amerykańscy naukowcy Victor Ambros i Gary Ruvkun.

Dr Victor R. Ambros jest profesorem medycyny molekularnej w Szkole Medycznej T.H. Chan na Uniwersytecie w Massachusetts. Dr Gary Ruvkun z Massachusetts General Hospital jest profesorem genetyki w Szkole Medycznej Harvarda. Obaj byli stypendystami podoktorskimi w latach 1980. w laboratorium dr Roberta Horvitza w Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Czym jest miRNA?

MikroRNA, w skrócie miRNA, jest określane jako nowa klasa małych cząsteczek RNA, czyli złożonych z kwasów rybonukleinowych. Stanowią pojedyncze nici niekodującego RNA o długości 21-23 nukleotydów. Wpływają na regulację aktywności genów po ich transkrypcji.

Transkrypcja to proces kopiowania sekwencji genu, by na jej podstawie powstała nić informacyjnego, czy też matrycowego RNA – mRNA, za pomocą którego w kolejnym kroku syntetyzowane jest białko.

Chociaż miRNA zostało odkryte na początku lat 90. XX w., nie znano ich roli aż do początku XXI wieku. Po raz pierwszy wyizolował go zespół dr. Amosa w 1993 r. z nicienia C. elegans (Caenoehabditis elegans); badał go także dr Ruvkun. Później miRNA odkryto w komórkach roślin i ssaków, w tym ludzkich.

Znaczenie mikroRNA w rozwoju chorób

Odkrycie mikroRNA jest o tyle ważne, że cząsteczki te zaangażowane są w wiele procesów patologicznych. Można wykrywać je jako markery różnych chorób, co np. w przypadku nowotworów pomoże zastąpić inwazyjną biopsję. Stanowi też cel terapii leczniczych, jak również może być stosowane jako cząsteczka lecznicza.

Jak odkryto, w różnych chorobach nowotworowych często pojawiają się mutacje w genach kodujących enzymy, które uczestniczą w regulacji tworzenia miRNA, wpływając na jego zmiany. Innym źródłem raka jest zaburzenie regulacji mikroRNA, które wpływają także na powstawanie zmian degeneracyjnych.

Stąd odpowiednie cząsteczki miRNA można traktować jako cel leczenia, np. przywracając ich funkcje poprzez naśladowanie albo hamując ich działanie. Obecnie znanych jest ponad tysiąc ich rodzajów. Badane są ponadto zastosowania mikroRNA roślinnych, np. z wiciokrzewu.

Podczas terapii miRNA można dostarczyć w określone miejsca działania poprzez różne rozwiązania, np. w kapsułkach lipidowych, w formie liposomalnej, z polimerami takimi, jak chitosan, a także za pomocą wektorów wirusowych (np. adenowirusowych).

Szczególnie obiecujące jest hamowanie cząsteczek onkogennych miRNA takich, jak miR-10b czy miR-21. Ten drugi pełni też rolę w rozwoju wirusowego zapalenia wątroby, chorób sercowo-naczyniowych czy zwłóknienia nerek w przebiegu nefropatii cukrzycowej. Natomiast miR-200, który pełni rolę w niszczeniu komórek trzustki czy siatkówki oka w cukrzycy.

Są też cząsteczki związane z rozwojem demencji i można badać je jako markery choroby Alzheimera czy Parkinsona, a także zaprojektować bazujące na nich leczenie.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Dostęp do specjalisty będzie sukcesem.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia