Spis treści
Tabletki od bólu głowy z krzyżykiem. „Łyczka do krzyżyczka”
Tabletki od bólu głowy z krzyżykiem były jednymi z najbardziej znanych lekarstw, które do dzisiaj mają swoje równie popularne odpowiedniki, ale inny, bezpieczny skład.
W PRL, foliowe blistry z tymi tabletkami można było kupić nie tylko w aptekach, ale też zwykłych kioskach z gazetami.
- Moja babcia je jadła, zawsze miała blister w kieszeni fartucha. Pamiętałam, jak nalewała wody do szklanki i mówiła „Łyczka do krzyżyczka” – wspomina jedna z osób komentujących w social mediach wpis o popularnych w PRL tabletkach z krzyżykiem na ból głowy.
Co ciekawe, popularne tabletki od bólu głowy z krzyżykiem w latach 70. XX wieku produkowano w czasach ZSRR we Lwowie. Roczna produkcja pigułek liczyła około 200-230 mln opakowań. Radziecka fabryka produkowała pigułki aż do początku lat 90. ХХ wieku.
„Teraz mało kto wie o tym, że w czasach Związku Radzieckiego fabryka we Lwowie otrzymała rozkaz odtworzyć lekarstwa „od bólu głowy” wcześniej produkowane w polskiej przedwojennej farmaceutycznej firmie „Polfa”. Te pigułki były bardzo popularne wśród Polaków, którzy uważali je za najlepsze lekarstwa na ból głowy. W tych czasach pigułki sprzedawano oprócz aptek, także w zwykłych malutkich kioskach z papierosami i gazetami” – czytamy w publikacji o historii fabryki i muzeum „Gałczyfarm”.
Czytaj także: Opieka dentystyczna w PRL. Jak wyglądała? Archiwalne zdjęcia
Tabletki od bólu głowy z krzyżykiem zawierały fenacetynę, kwas acetylosalicylowy i kofeinę. Fenacetyna działająca przeciwbólowo i przeciwgorączkowo była bardzo popularna już w latach 20. XX wieku. Po latach badań okazało się, że fenacetyna była toksyczna, uszkadzała między innymi nerki i wątrobę, działała rakotwórczo i uzależniała.
W Polsce fenacetyna została wycofana w 1996 roku. Co prawda potem jeszcze przez jakiś czas można było jeszcze kupić tabletki z krzyżykiem z zawartością fenacytyny. Obecnie tego typu tabletki przeciwbólowe mają w składzie kwas acetylosalicylowy lub paracetamol oraz kofeinę.
Pabialgina na kobiece bóle menstruacyjne
Pabialgina to kolejny lek, którego dzisiaj już nie kupimy, a w czasach PRL było to bardzo popularne lekarstwo przeciwbólowe na bóle menstruacyjne, migreny czy ból zęba. Pabialgina w składzie zawierała aminofenazon oraz allobarbital. Została wycofana z powodu na toksycznego działania aminofenazonu, który uszkadzał wątrobę, nerki i szpik kostny. Drugi składnik preparatu - allobarbital ma działanie uspokajające i nasenne i dłuższym stosowaniu działa uzależniająco.
Kultowe marki leków. Musujące witaminy jak oranżada w proszku
Musujące witaminy w torebkach, to z kolei hit lat 80. XX wieku. Powinno się je pić rozpuszczone w wodzie, ale dzieci często wolały wysypać zawartość saszetki na dłoń i zlizywać pieniący się proszek. Popularny wtedy Vibovit jest nadal dostępny w wielu odmianach.
W aptekach można dzisiaj kupić wiele innych popularnych w PRL marek lekarstw. Aviomarin pamięta chyba każdy, kto jako dziecko miał problemy z chorobą lokomocyjną w latach 70 czy 80. XX wieku.
Czytaj też: Choroba lokomocyjna u dzieci i dorosłych. Leki na chorobę lokomocyjną i domowe sposoby na nudności w podróży
Nadal można też kupić chlorchinaldin - tabletki do ssania na ból gardła. Dzisiaj można go dostać w postaci tabletek smakowych do ssania. Chociaż oryginalny smak też miał fanów, którzy określali go jako „kakaowy”.
Leki jako pamiątki z PRL
Na fali popularności pamiątek z PRL na popularnych portalach aukcyjnych można znaleźć oferty sprzedaży starych butelek, opakowań po lekach czy kolekcji starych etykiet leków z czasów PRL.