Leki z epoki PRL. Kiedyś zażywali je wszyscy Polacy. Pamiętacie te lekarstwa?

Opracowanie:
Warszawa 12.01.1983. Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa przy ul. Karolkowej. Na zdjęciu linia napełniania fiolek drażetkami
Warszawa 12.01.1983. Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa przy ul. Karolkowej. Na zdjęciu linia napełniania fiolek drażetkami PAP/Longin Wawrynkiewicz
Tabletki z krzyżykiem na ból głowy, musujące witaminy w torebkach, tabletki do ssania na ból gardła. Wielu leków z epoki PRL, które wtedy były powszechnie stosowane, dzisiaj już nie kupimy. Zostały wycofane. Są też takie, które nadal są dostępne i popularne.

Spis treści

Tabletki od bólu głowy z krzyżykiem. „Łyczka do krzyżyczka”

Tabletki od bólu głowy z krzyżykiem były jednymi z najbardziej znanych lekarstw, które do dzisiaj mają swoje równie popularne odpowiedniki, ale inny, bezpieczny skład.

Zajrzyj do galerii zdjęć z lat 70 i 80. XX wieku. Zobacz, jak produkowano leki, jak wyglądały wówczas apteki

W PRL, foliowe blistry z tymi tabletkami można było kupić nie tylko w aptekach, ale też zwykłych kioskach z gazetami.
- Moja babcia je jadła, zawsze miała blister w kieszeni fartucha. Pamiętałam, jak nalewała wody do szklanki i mówiła „Łyczka do krzyżyczka” – wspomina jedna z osób komentujących w social mediach wpis o popularnych w PRL tabletkach z krzyżykiem na ból głowy.

Co ciekawe, popularne tabletki od bólu głowy z krzyżykiem w latach 70. XX wieku produkowano w czasach ZSRR we Lwowie. Roczna produkcja pigułek liczyła około 200-230 mln opakowań. Radziecka fabryka produkowała pigułki aż do początku lat 90. ХХ wieku.

„Teraz mało kto wie o tym, że w czasach Związku Radzieckiego fabryka we Lwowie otrzymała rozkaz odtworzyć lekarstwa „od bólu głowy” wcześniej produkowane w polskiej przedwojennej farmaceutycznej firmie „Polfa”. Te pigułki były bardzo popularne wśród Polaków, którzy uważali je za najlepsze lekarstwa na ból głowy. W tych czasach pigułki sprzedawano oprócz aptek, także w zwykłych malutkich kioskach z papierosami i gazetami” – czytamy w publikacji o historii fabryki i muzeum „Gałczyfarm”.

Czytaj także: Opieka dentystyczna w PRL. Jak wyglądała? Archiwalne zdjęcia
Tabletki od bólu głowy z krzyżykiem zawierały fenacetynę, kwas acetylosalicylowy i kofeinę. Fenacetyna działająca przeciwbólowo i przeciwgorączkowo była bardzo popularna już w latach 20. XX wieku. Po latach badań okazało się, że fenacetyna była toksyczna, uszkadzała między innymi nerki i wątrobę, działała rakotwórczo i uzależniała.
W Polsce fenacetyna została wycofana w 1996 roku. Co prawda potem jeszcze przez jakiś czas można było jeszcze kupić tabletki z krzyżykiem z zawartością fenacytyny. Obecnie tego typu tabletki przeciwbólowe mają w składzie kwas acetylosalicylowy lub paracetamol oraz kofeinę.

Pabialgina na kobiece bóle menstruacyjne

Pabialgina to kolejny lek, którego dzisiaj już nie kupimy, a w czasach PRL było to bardzo popularne lekarstwo przeciwbólowe na bóle menstruacyjne, migreny czy ból zęba. Pabialgina w składzie zawierała aminofenazon oraz allobarbital. Została wycofana z powodu na toksycznego działania aminofenazonu, który uszkadzał wątrobę, nerki i szpik kostny. Drugi składnik preparatu - allobarbital ma działanie uspokajające i nasenne i dłuższym stosowaniu działa uzależniająco.

Leki z lat 70. XX wieku
Warszawa 24.08.1977. Wyroby Zjednoczenia Zakładów Farmaceutycznych Polfa i preparaty ziołowe Zjednoczenia Przemysłu Zielarskiego Herbapol PAP/Wojciech Kryński

Kultowe marki leków. Musujące witaminy jak oranżada w proszku

Musujące witaminy w torebkach, to z kolei hit lat 80. XX wieku. Powinno się je pić rozpuszczone w wodzie, ale dzieci często wolały wysypać zawartość saszetki na dłoń i zlizywać pieniący się proszek. Popularny wtedy Vibovit jest nadal dostępny w wielu odmianach.

W aptekach można dzisiaj kupić wiele innych popularnych w PRL marek lekarstw. Aviomarin pamięta chyba każdy, kto jako dziecko miał problemy z chorobą lokomocyjną w latach 70 czy 80. XX wieku.

Czytaj też: Choroba lokomocyjna u dzieci i dorosłych. Leki na chorobę lokomocyjną i domowe sposoby na nudności w podróży

Nadal można też kupić chlorchinaldin - tabletki do ssania na ból gardła. Dzisiaj można go dostać w postaci tabletek smakowych do ssania. Chociaż oryginalny smak też miał fanów, którzy określali go jako „kakaowy”.

Leki jako pamiątki z PRL

Na fali popularności pamiątek z PRL na popularnych portalach aukcyjnych można znaleźć oferty sprzedaży starych butelek, opakowań po lekach czy kolekcji starych etykiet leków z czasów PRL.

Warszawa 12.01.1983. Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa przy ul. Karolkowej. Na zdjęciu linia napełniania fiolek drażetkami

Leki z epoki PRL. Kiedyś zażywali je wszyscy Polacy. Pamięta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tow.bolek
A teraz serwujecie CODZIENNIE pastylki typu "czolgac sie w odbyt kaczana", wy smierdzace pasozyty DB.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia