Spis treści
Popularne tabletki na gardło wstrzymane w obrocie do wyjaśnienia
Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu produktem leczniczym o nazwie:
Strepsils z miodem i cytryną (Alcohol 2,4-dichlorobenzylicus + Amylmetacresolum), 1,2 mg + 0,6 mg, pastylki twarde, opakowanie 12 sztuk, GTIN 05909990192434
seria numer: RT019, termin ważności: 30.11.2026 r.
podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A. z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim.
GIF otrzymał zgłoszenie pacjenta dotyczące podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych produktu leczniczego Strepsils z miodem i cytryną. W gnieździe blistra znajdowało się zanieczyszczenie o nieznanym pochodzeniu i charakterze. Produkt został zakupiony w jednej z sieci sklepów spożywczych. W chwili wykrycia niezgodności opakowanie bezpośrednie nie było otwierane. Oznacza to, że zanieczyszczenie mogło się tam znaleźć już na etapie produkcji. GIF wyjaśnia sprawę, a do tego czasu wskazana seria leku zostaje wstrzymana w obrocie na terenie całego kraju.
Na co jest Strepsils z miodem i cytryną?
Tabletki na gardło Strepsils z miodem i cytryną to lek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Stosuje się je w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Mają one postać twardych pastylek do ssania. Lek jest przeznaczony do stosowania dla dzieci w wieku powyżej 6 lat oraz osób dorosłych.
Tabletki Strepsils zawierają jako substancje czynne alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym. W ich składzie znajdują się także naturalne dodatki takie jak miód, olejek miętowy i olejek cytrynowy o podobnym, ale łagodniejszym działaniu, które dodatkowo nawilżają gardło i śluzówki jamy ustnej, łagodzą podrażnienie i nadają produktowi przyjemny smak.
– Zanieczyszczenie produktu leczniczego substancją o nie znanym pochodzeniu i charakterze stwarza realne ryzyko wystąpienia, nie dających się przewidzieć konsekwencji medycznych. Z powyższych względów Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał, że dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności – uzasadnia swoją decyzję GIF.
Źródło: Decyzja nr 16/WS/2024 Rejestr Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego