Legionelloza w Rzeszowie. Ministerstwo Zdrowia: ustalono strategię działań w celu wygaszenia ogniska bakterii Legionella

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
W Rzeszowie zebrał się sztab kryzysowy, aby ustalić strategię w celu wygaszenia ogniska bakterii Legionella. W woj. podkarpackim na chorobę legionistów zachorowało już ponad 70 osób, 4 osoby zmarły. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne, które ma ustalić źródło zakażeń. Działania prewencyjne obejmują m.in. tymczasowe wyłączenie fontann, kurtyn wodnych i poidełek.

Spis treści

Choroba legionistów w Rzeszowie. Rośnie liczba zakażeń, są zgony

W Rzeszowie i województwie podkarpackim jest coraz więcej zachorowań na legionellozę – formę zapalenia płuc spowodowaną bakteriami Legionella. W związku z tą sytuacją w podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zebrał się sztab kryzysowy.

Zebranie pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki trwało do późnych godzin nocnych. W spotkaniu, jak informowało Ministerstwo Zdrowia, uczestniczyli m.in. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz szef GIS Krzysztof Saczka.

Sztab kryzysowy w Rzeszowie dotyczący legionellozy
Zebranie sztabu kryzysowego pod kierownictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki trwało do późnych godzin nocnych. twitter.com/MZ_GOV_PL/

– Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia. Ustalono strategię dalszych działań zmierzających do wygaszenia ogniska choroby niezbędnych do natychmiastowego podjęcia przez właściwe organy – poinformowało w nocy ze środy na czwartek w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia.

W środę (23.08.2023) szef rzeszowskiego sanepidu Jaromir Ślączka informował, że liczba hospitalizowanych osób w woj. podkarpackim, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila, wzrosła do 71. Zmarły cztery osoby.

Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne

Trwa dochodzenie epidemiologiczne wszczęte przez sanepid. Ma ono na celu ustalenie źródła zakażenia oraz działania przeciwepidemiczne. Badane są próbki pobrane z instalacji wody. Podjęte działania prewencyjne obejmują m.in. tymczasowe wyłączenie wszystkich fontann, kurtyn wodnych i poidełek.

Według wcześniejszych informacji 10 zakażonych osób przebywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Rzeszowie przy ul. Szopena. Trzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej, ich stan jest ciężki. Czterech pacjentów jest w klinice nefrologii, a pozostałe osoby są w klinice gastroenterologii, klinice urologii i na onkologii. Stan siedmiu pacjentów z legionellozą w USK się poprawił. (PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

wni/ kb/

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia