Koronawirus: GIS przestrzega, aby osoby przed trzydziestką zostały w domu. Koronawirus zabija również osoby młode!

Martyna Jaros
Dla osób młodych koronawirus SARS-CoV-2 także nie jest bezpieczny
Dla osób młodych koronawirus SARS-CoV-2 także nie jest bezpieczny Anestiev/Pixabay.com
Zakaz opuszczania domu z wyłączeniem sytuacji wyjątkowych, doskwiera nie tylko osobom starszym, ale i młodym dorosłym. Ta grupa wiekowa często łamie rekomendacje, ponieważ nie boi się zakażenia koronawirusem SARS-Co-V-2. GIS przestrzega osoby przed trzydziestką, aby pozostały w domu.

Koronawirus groźny również dla młodych

Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia – taki komunikat pojawił się późnym wieczorem w niedzielę 29 marca na twitterze GIS.

Informacje są wstrząsające, gdyż co czwarta osoba ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 ma mniej niż 30 lat. Zakażenie wirusem SARS-Co-V-2 daje objawy średnio po dopiero 5-6 dniach od wniknięcie wirusa do organizmu. Bez względu na osobniczy przebieg choroby COVID-19, który może być bezobjawowy, chorzy są źródłem zakażenia dla innych. Z tego względu lepiej unikać skupisk ludzi, aby przypadkiem nie spotkać zakażonej osoby, która nie wie o chorobie. Z drugiej strony nie zarażać przypadkowych przechodniów.

Dla osób młodych bez chorób współistniejących obniżających odporność infekcja nowym koronawirusem nie jest tak groźna, jak dla dorosłych z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami autoimmunologicznymi (np. atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą), czy chorobami serca. Niestety odsetek Polaków z minimum jedną z wymienionych jednostek chorobowych jest istotny.

Przeczytaj również: Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny dla osób z atopowym zapaleniem skóry?

Koronawirus zabija również młode osoby

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, której objawem jest początkowo suchy napadowy kaszel, przechodzący w kaszel z wydzieliną. Do symptomów należą także trudności w oddychaniu i gorączka, czyli temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. W Polsce wirus spowodował śmierć 31 osób (dane na dzień 31.03.2020). Jedną z ofiar jest 32-letnia kobieta leczona w Łańcucie. Jak podają lekarze szpitala, pacjentka była obarczona licznymi chorobami towarzyszącymi. Miała cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, otyłość olbrzymią i zespół depresyjny.

We wtorek 24 marca w Wielkiej Brytanii zmarła z powodu zakażenia koronawirusem 21-letnia kobieta, która nie miała chorób towarzyszących. W środę 25 marca we Frakcji umarła 16-nastoletnia Julie A. Dwa spośród trzech wykonanych testów dały negatywne wyniki, a jeden informujący o zakażeniu nadszedł zbyt późno. Dziewczyna nie miała chorób towarzyszących.

W niedzielę ofiarą koronawirusa był 14-nastoletni nastolatek z Portugalii, który zmagał się z chorobami autoimmunologicznymi m.in. łuszczycą. Test na koronawirusa dał pozytywny wynik, ale obecnie trwają dalsze badania odnośnie potwierdzenia, czy to zakażenie SARS-CoV-2 było bezpośrednią przyczyną zgonu chłopaka.

29 marca w USA w stanie Illinois z powodu zakażenia nowym koronawirusem zmarło niemowlę. To pierwszy przypadek śmiertelny wśród tak małych dzieci. Trwają dalsze badania odnośnie poznania pełnej przyczyny śmierci.

Przykłady osób młodych, które nie wygrały walki z koronawirusem SARS-CoV-2 powinny być przestrogą dla obywateli przed trzydziestką. Zostańcie w domu. Nie narażajcie zdrowia i życia swojego i swoich bliskich! – apeluje GIS.

Sprawdź, jak ochronić się przed koronawirusem

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Kto i kiedy powinien być poddany testom na wykrycie koronawirusa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia