Koronawirus groźny również dla młodych
Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia – taki komunikat pojawił się późnym wieczorem w niedzielę 29 marca na twitterze GIS.
Informacje są wstrząsające, gdyż co czwarta osoba ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 ma mniej niż 30 lat. Zakażenie wirusem SARS-Co-V-2 daje objawy średnio po dopiero 5-6 dniach od wniknięcie wirusa do organizmu. Bez względu na osobniczy przebieg choroby COVID-19, który może być bezobjawowy, chorzy są źródłem zakażenia dla innych. Z tego względu lepiej unikać skupisk ludzi, aby przypadkiem nie spotkać zakażonej osoby, która nie wie o chorobie. Z drugiej strony nie zarażać przypadkowych przechodniów.
Dla osób młodych bez chorób współistniejących obniżających odporność infekcja nowym koronawirusem nie jest tak groźna, jak dla dorosłych z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami autoimmunologicznymi (np. atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą), czy chorobami serca. Niestety odsetek Polaków z minimum jedną z wymienionych jednostek chorobowych jest istotny.
Przeczytaj również: Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny dla osób z atopowym zapaleniem skóry?
Koronawirus zabija również młode osoby
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, której objawem jest początkowo suchy napadowy kaszel, przechodzący w kaszel z wydzieliną. Do symptomów należą także trudności w oddychaniu i gorączka, czyli temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. W Polsce wirus spowodował śmierć 31 osób (dane na dzień 31.03.2020). Jedną z ofiar jest 32-letnia kobieta leczona w Łańcucie. Jak podają lekarze szpitala, pacjentka była obarczona licznymi chorobami towarzyszącymi. Miała cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, otyłość olbrzymią i zespół depresyjny.
We wtorek 24 marca w Wielkiej Brytanii zmarła z powodu zakażenia koronawirusem 21-letnia kobieta, która nie miała chorób towarzyszących. W środę 25 marca we Frakcji umarła 16-nastoletnia Julie A. Dwa spośród trzech wykonanych testów dały negatywne wyniki, a jeden informujący o zakażeniu nadszedł zbyt późno. Dziewczyna nie miała chorób towarzyszących.
W niedzielę ofiarą koronawirusa był 14-nastoletni nastolatek z Portugalii, który zmagał się z chorobami autoimmunologicznymi m.in. łuszczycą. Test na koronawirusa dał pozytywny wynik, ale obecnie trwają dalsze badania odnośnie potwierdzenia, czy to zakażenie SARS-CoV-2 było bezpośrednią przyczyną zgonu chłopaka.
29 marca w USA w stanie Illinois z powodu zakażenia nowym koronawirusem zmarło niemowlę. To pierwszy przypadek śmiertelny wśród tak małych dzieci. Trwają dalsze badania odnośnie poznania pełnej przyczyny śmierci.
Przykłady osób młodych, które nie wygrały walki z koronawirusem SARS-CoV-2 powinny być przestrogą dla obywateli przed trzydziestką. Zostańcie w domu. Nie narażajcie zdrowia i życia swojego i swoich bliskich! – apeluje GIS.