Dlaczego związki rozpadają się w wakacje?
Dla wielu par wakacyjny wyjazd stanowi trudną szkołę przetrwania. Dzieje się tak między innymi dlatego, że na czas wyjazdu często musimy zrezygnować z codziennej rutyny i pielęgnowania swoich przyzwyczajeń. Przychodzi nam za to poświęcać więcej uwagi partnerowi czy partnerce. Często dopiero wspólny urlop uświadamia parze, jak wiele łączy ją ze sobą lub wręcz przeciwnie – dzieli.
Jeżeli między dwojgiem ludzi nie ma silnej więzi, bycie skazanym na wspólne mieszkania z dala od domu, kiedy nie można uciec do pracy czy na siłownię, może okazać się trudnym i nieprzyjemnym przeżyciem. Niekiedy podczas wspólnych wakacji pojawia się także nuda lub irytacja. Nie znaczy to jednak, że związek jest skazany na niepowodzenie.
Wykorzystajcie urlop, aby zacieśnić relację
Na szczęście opisana wyżej sytuacja stanowi skrajny przykład, a o bliskość można i warto zadbać. Nawet, jeżeli para oddaliła się od siebie pod wpływem natłoku zajęć, obowiązków związanych z pracą, opieką nad dziećmi czy przedłużającym się remontem, urlop stanowi świetną okazję, aby odbudować więź i zacieśnić relację.
– Wakacje to czas próby dla wielu par. Każdego dnia mijamy się, prowadząc zdawkowe rozmowy, często omijając trudne czy też istotne dla związku tematy. Wspólny urlop to okazja, aby przyjrzeć się sobie na nowo. Zrobić swoisty update naszego związku, potrzeb i nas samych. Warto usiąść z partnerem i zapytać: „Co tak właściwie u ciebie i jak się miewasz?” – radzi psycholog, Marcin Nowacki.
Ekspert podkreśla też, jak ważne są nasze szczere intencje, zaangażowanie i umiejętność aktywnego słuchania. W relacji bardzo ważne jest to, aby druga osoba poczuła się usłyszana. Gdy pytamy ją o uczucia, powinniśmy być gotowi na usłyszenie i przyjęcie każdej odpowiedzi, jaka by ona nie była. W takim momencie nie powinno się negować uczuć ukochanej osoby, wchodzić jej w słowa, zbywać żartem, ani bagatelizowania jej słów.
– Bądźmy jednak otwartymi słuchaczami – nawet, jeśli odpowiedzi nas zaskoczą lub wzbudzą dyskomfort. W przypadku pojawienia się trudnych emocji – zadajmy sobie pytanie, dlaczego dana kwestia tak bardzo mnie poruszyła, co mogę z tym zrobić i jak to świadczy o mnie. Każdy z nas nieustannie się zmienia, choć nie jest tego świadomy. Dlatego wspólny urlop to dobry moment, aby na nowo odkryć drugą osobę, odkrywając jednocześnie siebie – mówi Marcin Nowacki.
Uwzględnijcie swoje potrzeby, planując wakacje
Już na etapie planowania wspólnego urlopu warto pamiętać o potrzebach swojej drugiej połowy. Nie powinno być tak, że jedna osoba narzuca drugiej miejsce i sposób spędzania czasu na wakacjach. Warto usiąść i zastanowić się wspólnie nad tym, co lubimy razem robić, jakie miejsca pragniemy odwiedzić oraz jaką formę wakacji preferujemy – we dwójkę, z dziećmi, czy w gronie znajomych, w formie zorganizowanej wycieczki czy indywidualnego wyjazdu?
Niektóre pary dzielą wspólne pasje, np. rower, zagraniczne podróże czy góry. Często jednak trzeba szukać kompromisów, które uwzględnią odmienne potrzeby obu stron. Warto o nich porozmawiać jeszcze przed urlopem, aby potem nie było wspólnego zaskoczenia. Może się też okazać, że część wakacji para spędzi osobno. Nie ma w tym niczego złego, o ile darzymy się wzajemnym zaufaniem i dajemy sobie przestrzeń na rozwijanie własnych zainteresowań.