Spis treści
Grabaż trafił do szpitala
Krzysztof „Grabaż” Grabowski leży w szpitalu. Lider popularnych zespołów Pidżama Porno oraz Strachy na Lachy poinformował o tym za pośrednictwem Instagrama. Gwiazdor polskiego rocka w czwartek 28 marca 2024 r. przeszedł gastroskopię. Rutynowe badanie było jednak bardziej skomplikowane, niż można było zakładać.
– Załamanie nastąpiło po czwartkowej gastroskopii. Szukałem refluksu, który przeszkadza mi w śpiewaniu, znalazłem wylew, czytaj: krwotok, po którym ledwie mnie wyratowali – pisze Grabaż na swoim Instagramie.
Grabowski przebywa obecnie na oddziale chirurgicznym przy ul. Lutyckiej w Poznaniu. Jak relacjonuje w swoim wpisie, jest „całkiem na głodniaka”.
Na co choruje Grabaż?
Grabaż zmaga się z refluksem, który utrudnia mu śpiewanie. Gastroskopia miała pomóc w znalezieniu przyczyny stanu zdrowia muzyka.
– Wczoraj (tj. 2.04.2024 – przyp. red.) miałem kolejną gastroskopię, po której dalej nie znamy przyczyn mojego stanu. Jutro tomografia. Czyli kolejny dzień na płynnej zimnej. Wczoraj to była woda z manną – informuje Grabaż.
Koncerty, w których Grabaż miał wziąć udział, stoją pod znakiem zapytania. Na razie odwołany został występ w Krakowie, nie wiadomo, czy odbędzie się koncert w Rzeszowie.
– Chorowanie w Polsce to specyficzne zajęcie. Wrócę do tematu jeszcze… – zapowiada muzyk.
Co jest przyczyną refluksu?
Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku, to powszechne schorzenie, które objawia się m.in. cofaniem się treści żołądkowej do przełyku, pieczeniem za mostkiem i zgagą.
– W leczeniu stosuje się modyfikację trybu życia oraz leki, głównie hamujące wydzielanie kwasu solnego. Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą – czytamy na portalu Medycyna Praktyczna.
Refluks występuje u osób w każdym wieku. Czasami przyczyny nie są znane.
Najczęstsze przyczyny refluksu żołądkowo-przełykowego to:
- przepuklina rozworu przełykowego,
- ciąża,
- otyłość,
- palenie.
– W krajach wysoko rozwiniętych objawy refluksu żołądka pojawiają się codziennie u około 5 do 10% osób, a raz na tydzień u około 20% populacji. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, rozwijając się z podobną częstotliwością u kobiet, jak i u mężczyzn – pisze na Stronie Zdrowia Natalia Falarz.
Źródła:
- Choroba refluksowa przełyku (refluks): przyczyny, objawy i leczenie Medycyna Praktyczna
- Acid Reflux & GERD Cleveland Clinic