Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (12 marca)

zdjęcie ilustracyjne: coyot/ pixabay
Pierwsza ofiara epidemii w Polsce - w Poznaniu zmarła kobieta zarażona koronawirusem. Minister Zdrowia zapowiedział wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Informacje o koronawirusie na bieżąco, minuta po minucie, znajdziesz w aktualizowanym codziennie raporcie:

Informacje o epidemii koronawirusa - 12 marca 2020:

23.00

Premier Gruzji Giorgi Gacharia wydał w czwartek dekret, nakazujący rządowi tego kraju pracę w 24-godzinnym reżimie, w związku z ogłoszeniem przez WHO pandemii wirus z Chin. Choć szef gruzińskiego rządu przyznaje, że dotąd Gruzja radziła sobie z nowym wyzwaniem „relatywnie dobrze”, to liczba chorych może rosnąć z dnia na dzień, a rząd musi być na to gotowy. W związku z decyzją premiera zajęcia w szkołach średnich i na uniwersytetach zostaną wznowione po miesiącu. Także wiosenny pobór do wojska zostanie odroczony na miesiąc.

22:53

Portugalia: Rząd premiera Antonia Costy ogłosił zamknięcie od 16 marca wszystkich szkół w kraju z powodu pandemii koronawirusa. Placówki maja pozostać zamknięte do końca marca.

22:47

Około 70 irańskich lekarzy, związanych z opozycyjną Irańską Radę Oporu, mieszkających w Europie i USA napisało list do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Oskarżają w nim rząd w Teheranie, że ten ukrywa rzeczywisty zasięg epidemii koronawirusa w tym kraju. Zdaniem nadawców listu liczba zgonów z powodu wirusa z Chin przekroczyła prawdopodobnie trzy tysiące. „Jest to rezultat wynikającego ze względów politycznych zbyt późnego zaalarmowania społeczeństwa przez rząd oraz braku kompetentnych działań w walce z kryzysem" – piszą lekarze.

22.40

„W związku z decyzją o zawieszeniu działalności dydaktycznej uczelni wyższych Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje opuszczenie domów studenckich przez studentów i doktorantów, jeżeli mają możliwość innego zakwaterowania” - przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

22.32 – Włochy: Do 3 kwietnia w Rzymie zamknięte będą wszystkie kościoły

22.25 – NBA: „Gwiazdor Utah Jazz Donovan Mitchell uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa” - poinformował na Twitterze ekspert stacji ESPN Adrian Wojnarowski, powołując się na źródła NBA. Dalej dziennikarz stwierdza, że „zawodnicy Jazz prywatnie mówią, że Rudy Gobert (u którego wcześniej zdiagnozowano wirusa z Chin -red.) był nieostrożny w szatni, dotykając innych graczy i ich rzeczy” , a „teraz jego kolega z zespołu uzyskał wynik pozytywny”.

22.14 - „Polscy skoczkowie narciarscy utknęli w Norwegii. Na prośbę Pana Prezydenta Andrzeja Dudy organizujemy ich powrót do kraju. Wkrótce przyleci po nich specjalny samolot” - poinformowała na Twitterze minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Kłopoty skoczków związane są z odwołaniem, z powodu pandemii koronawirusa, zaplanowanych do końca weekendu konkursów Pucharu Świata.

22.07 - Nowy Jork: W związku z epidemią koronawirusa burmistrz miasta Bill de Blasio ogłosił stan wyjątkowy od czwartku 13 marca. W efekcie miejsca publiczne, takie jak Madison Square Garden czy Barclays Center zostaną zamknięte na kilka miesięcy.

22.00 - Robert Lewandowski przestrzega młode pokolenie przed nadchodzącymi dniami. "Moi drodzy,przez ostatnie dni docierają do nas różne informacje, także prośby byśmy zostali w domach.Dotyczy to każdego z nas. Proszę wszystkich naszych kibiców i fanów: Szanujmy zalecenia jakie wszyscy dostajemy, bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Szczególnie o taką uwagę proszę naszych młodych kibiców. Zamknięte szkoły potraktujcie proszę jako wyraz odpowiedzialności za Wasze bezpieczeństwo i zdrowie. Tym razem nie gromadźmy się na razie w miejscach publicznych, w tym pod stadionami, jeśli nie jest to konieczne. Przyjdzie na to czas. Sport jest bardzo ważny, ale ważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo. Wykorzystajcie proszę najbliższy czas najlepiej i najbezpieczniej jak potraficie. W spokoju i w domach - przekonuje kibiców kapitan reprezentacji Polski. Należy docenić postawę sportowca i szczególnie zwrócić uwagę na swoje postępowanie w tych trudnych czasach" – napisał piłkarz na instagramie.

CZYTAJ WIĘCEJ:Lewandowski zabrał głos: bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych

21.50 – Łódzkie: Prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski został objęty domową kwarantanną. Staniszewski wrócił do Polski z Norwegii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Zgierza po powrocie z wyjazdu służbowego do Norwegii poddał się kwarantannie

21.40 - Piosenkarka Urszula znalazła sposób na zagranie koncertu, pomimo zakazu imprez masowych. Koncert odbędzie się przez internet w najbliższą niedzielę, 15 marca 2020 r., od godz. 16.00. Artystka zaśpiewa dla fanów pod hasłem "zostań w domu z muzyką". - Jestem podekscytowana i już nie mogę się doczekać - mówi Urszula w rozmowie z dziennikarzem Polska Press.

CZYTAJ WIĘCEJ: Urszula zainicjowała akcję "zostań w domu z muzyką". W niedzielę, 15 marca, artystka da koncert przez internet. Początek o 16

21.31 – Hiszpania: Król Filip VI Burbon oraz królowa Letycja przeszli badania na koronawirusa. Na razie wyniki testów nie są znane. Para królewska została poddana badaniu po spotkaniu z minister Irene Montero, u której wykryto wirusa z Chin.

21.20 - Z powodu koronawirusa Chiny unieważniły zezwolenia na wspinaczkę na Mount Everest.

21.12 – Brytyjski rząd poinformował, że Wielka Brytania i UE zgodziły się odwołać bezpośrednie rozmowy w ramach zaplanowanej na przyszły tydzień w Londynie rundy negocjacji w sprawie umowy handlowej.

21.01 - Piłkarz Grzegorz Krychowiak apeluje do kibiców, aby podczas meczów nie zbierali się pod stadionami. - Obecna trudna sytuacja to test na naszą odpowiedzialność. Wielu moich fanów to ludzie młodzi. Wam może wydawać się, że zamknięcie szkół, to przedłużone ferie. Tak nie jest. Zostańcie w tym czasie w domach. W ten sposób ochronicie siebie, ale również innych. My piłkarze oczywiście wolelibyśmy grać mecze z kibicami. Ale ta sytuacja jest wyjątkowa. W najbliższych dniach wiele meczów będzie rozgrywanych przy zamkniętych trybunach. Nie zbierajcie się wtedy pod stadionami. Zostańcie w domach i kibicujcie przed telewizorami. Jeśli teraz zachowamy się odpowiedzialne, to szybciej wrócimy do normalności – napisał na Instagramie.

20.50 - Białoruś: liczba zarażonych koronawirusem wzrosła do 21. Wcześniej oficjalne komunikaty mówiły o 12 zakażonych osobach, z których cztery zostały już wyleczone. Stan wszystkich pacjentów był zadowalający, z wyjątkiem jednego chorego, który trafił do szpitala w stanie średnio ciężkim.

20.40 - Na Ukrainie potwierdzono dwa nowe przypadki zarażenia koronawirusem. Zakaziła się kobieta w wieku emerytalnym i mężczyzna, którego żona przebywała w ciągu ostatnich 14 dni we Włoszech. W sumie na Ukaranie do tej pory potwierdzono trzy przypadki wirusa z Chin.

20.25 - Premier Norwegii Erna Solberg poinformowała w czwartek wieczorem o pierwej ofierze śmiertelnej koronawirusa w tym kraju. Wiadomo, że zmarłym jest starszy pacjent, który przebywał w szpitalu w Oslo.

20.20 - Prezydent Emmanuel Macron ogłosił w telewizyjnym orędziu, że Francja od poniedziałku do odwołania zamyka wszystkie przedszkola, szkoły i uniwersytety.

20.10 - Prezydent Filipin Rodrigo Duterte ogłosił 30-dniowy zakaz wjazdu i wyjazdu ze stolicy kraju Manili. Zakaz wejdzie w życie w niedzielę. Jak dotąd w całych Filipinach wykryto 52 przypadki zakażenia nowym koronawirusem.

20.00 - W Bułgarii potwierdzono szesnaście nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Wszystkie zakażone osoby przebywają w Sofii, a łącznie zakażonych jest już 23 ludzi.

19.53 - Rząd Słowacji zamyka granice w związku z koronawirusem. Do kraju będą wpuszczani jedynie jego mieszkańcy i cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Na Słowacji jest już 21 potwierdzonych przypadków zarażenia.

19.37 - Krajowa Rada Wywiadu USA w 2012 roku przewidywała wybuch pandemii wirusa do 2030 roku. „Łatwo przenoszalny nowy patogen układu oddechowego, który zabija lub obezwładnia więcej niż jeden procent swoich ofiar, należy do najbardziej destrukcyjnych wydarzeń, które mogą się wydarzyć [do 2030 roku]” - pisała Krajowa Rada Wywiadu USA osiem lat temu w swoim raporcie. Raport miał trafić m.in. na biurko prezydenta Baracka Obamy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Krajowa Rada Wywiadu USA w 2012 roku przewidywała wybuch pandemii wirusa do 2030 roku

19.30 - Informuję, że wynik testu osoby z Senatu, która podejrzewała u siebie infekcję koronawirusem jest ujemny!. To bardzo dobra wiadomość. Warto zwiększyć dostępność testów dla wszystkich gdyż to najlepsza metoda oddzielenia zdrowych od chorych i nosicieli bezobjawowych – napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wcześniej media informowały, że dwóch stentorów przebywa w domowej kwarantannie.

19.21 - Izrael: Potwierdzono zakażenie koronawirusem u sześciomiesięcznego dziecka. Ministerstwo zdrowia ogłosiło również, że liczba zakażonych obywateli Izraela wynosi 109, z czego 88 przebywa w szpitalach.

19.12 - W Grecji z powodu koronawirusa władze zamykają kina, teatry i siłownie. Z kolei w Turcji zostaną zamknięte szkoły i uczelnie.

19.05 - Lubelskie: „Odwołuje się terminy sesji sądowych w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. z wyłączeniem spraw pilnych” – czytamy w zarządzeniu Krzysztofa Szewczaka, prezesa SA w Lublinie. Komunikat nie precyzuje o jakie „sprawy pilne” chodzi. Mają one zostać wskazane odrębnym zarządzeniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sądy odwołują rozprawy z powodu koronawirusa. Posiedzenia będą się odbywać tylko w sprawach pilnych

19.00 - Główny Inspektorat Sanitarny: Na świecie odnotowano od 31 grudnia 2019 r. do 12 marca 2020 r. 125 518 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 4617 zgonów.

18.55 - Dwóch polskich senatorów odbywa domową kwarantannę. To Aleksander Pociej z Koalicji Obywateskiej i Włodzimierz Bernacki z PiS. Obaj senatorowie uczestniczyli w obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Okazało się, że trójka obecnych tam również parlamentarzystów z Francji została hospitalizowana w związku z koronawirusem.

18.45 - Pierwszy zgon osoby zakażonej koronawirusem w Azerbejdżanie. „51-letnia obywatelka Azerbejdżanu, która wróciła z leczenia w Iranie, pojawiła się w szpitalu skarżąc się na problemy ze zdrowiem. Mając ciężkie schorzenie autoimmunologiczne i niewydolność nerek, została zakażona koronawirusem. Pomimo wysiłków lekarzy nie udało się jej uratować" - głosi oświadczenie sztabu kryzysowego.

18.40 - Hiszpania: Rząd zatwierdził w czwartek plan pomocy o wartości 2,8 mld euro dla wspólnot autonomicznych poszkodowanych wskutek pandemii koronawirusa oraz wsparcie dla małych i średnich firm w wysokości 14 mld euro.

17.50 - Komisja Europejska zdecydowała, że większość jej pracowników od poniedziałku, 16 marca, będzie pracowała z domu ze względu na koronawirusa.

17.46 - PGNiG zapewni dostawy gazu i prądu dla klientów mających opóźnienia w płatnościach
"W związku z wyjątkową sytuacją w naszym kraju, w którym wszystkie działania skoncentrowane są na walce z pandemią koronawirusa, PGNiG Obrót Detaliczny zdecydował, że nie będzie wstrzymywać dostaw gazu ziemnego i energii elektrycznej dla klientów mających problemy z terminowym regulowaniem płatności.

- Wyjątkowe okoliczności wymagają podejmowania nieszablonowych decyzji. W tym trudnym dla nas wszystkich momencie, gdzie w szczególny sposób liczy się empatia i zrozumienie, zdecydowaliśmy, że nie będziemy wstrzymywać dostaw gazu i energii elektrycznej tym Klientom, którzy z powodów zaległości finansowych kwalifikują się do ograniczenia tych dostaw - powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Odstąpienie od działań windykacyjnych dotyczy osób, które z tytułu zaległości kwalifikują się do odcięcia dostaw gazu ziemnego i energii elektrycznej w okresie od 12 do 26 marca 2020 r.
W zależności od rozwoju sytuacji pandemii w naszym kraju, termin ten może ulec wydłużeniu.

- Jako spółka odpowiedzialna społecznie staramy się równoważyć interes spółki oraz bezpieczeństwo i potrzeby osób objętych działaniami prewencyjnymi zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się koronawirusa - powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny".

17.40 - Podjęto decyzję o tym, że Wielka Brytania przechodzi z fazy powstrzymywania epidemii koronawirusa do jego opóźniania - poinformowała szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon, po posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. Jak tłumaczyła, w fazie opóźniania główna energia skupiona będzie na spowolnieniu epidemii, tak by nie było skumulowania zachorowań- co mogłoby doprowadzić do niewydolności systemu opieki zdrowotnej - a także by dać więcej czasu na badania nad szczepionką przeciw wirusowi.

17.32 - Senatorowie PiS opuścili obrady Senatu, gdy opozycja chciała rozpocząć poprawianie specustawy ws. koronawirusa. Obrady zostały zerwane, gdyżie było kworum.

17.26 - Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski: Nawiązując do wypowiedzi przedstawicieli rządu - uspokajam, że nie ma żadnych informacji o planowanym zamknięciu Warszawy. Urząd miasta jest w stałym kontakcie z wojewodą.

17.20 - Premier Kandy Justin Trudeau decyduje się na kwarantannę. Jego żona ma oznaki koronawirusa.

17.12 - Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że odpowiedzialność, prewencja i walka z fake newsami to trzy kluczowe terminy na dziś. - Jeszcze raz apeluję o korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji i nieuleganie plotkom - mówił w specjalnej transmisji na Facebooku. 

17.05 - Francja: W ciągu ostatnich 24 godzin liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 500 i wynosi obecnie 2281 osób. 48 pacjentów zmarło, a 105 znajduje się w stanie bardzo ciężkim. 

16.58- - Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował podczas konferencji prasowej, że senatorowie PiS zerwali obrady, gdy opozycja chciała poprawić specustawę o koronawirusie.

16.45 - Zagraniczne media donoszą, że słynny aktor, Tom Hanks i jego żona Rita są zakażeni koronawirusem. Oboje znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka.

16.38 - Niewykluczone, że po upływie 14 dni od dnia zamknięcia placówek oświatowych i wychowawczo-edukacyjnych termin ten zostanie przedłużony. Ubezpieczeni rodzice, którzy muszą zostać w domu ze względu na konieczność osobistej opieki nad dzieckiem, mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły. Taka zapomoga nie będzie miała wpływu na limit 60 dni tradycyjnego zasiłku opiekuńczego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy i jego alternatywy. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć podczas pandemii koronawirusa

16.30 - Korea Południowa: W Seulu wykryto zakażenie koronawirusem u Polaka po 30. roku życia - informują media w Korei Południowej. Do polskiej ambasady w Seulu dotarła informacja o zarażonym obywatelu RP - podało biuro rzecznika polskiego MSZ.

16.24 - Ministerstwo Zdrowia informuje o dwóch kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem. Obie osoby zdiagnozowano w Poznaniu.

16.20 - Wieka Brytania: W czwartek odnotowano kolejny rekordowy wzrost liczby potwierdzonych przypadków koronawirus. Ich liczba wynosi obecnie 590, podczas gdy 24 godziny wcześniej było to 456, zmarły także następne dwie osoby.

16.15 - Donald Trump w środę wieczorem wygłosił orędzie do Amerykanów na temat koronawirusa. Przedstawił bezprecedensowe działania na rzecz powstrzymania epidemii w USA, m.in. zamknięcie podróży z Europy, a także ulgi podatkowe i kredytowe dla Amerykanów. Treść przemówienia opublikował właśnie Biały Dom. - Od samego początku narody i ludzie borykali się z nieprzewidzianymi wyzwaniami, w tym na dużą skalę i bardzo niebezpiecznymi zagrożeniami dla zdrowia. Tak zawsze było i będzie. Ważne jest tylko to, jak zareagujemy, a reagujemy z dużą szybkością i profesjonalizmem – mówił Trump.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przemówienie Donalda Trumpa do Amerykanów w sprawie koronawirusa: "Wyjdziemy z tego silniejsi"

16.01- Na Facebooku powstał profil „Polskie Krawcowe uszyją maseczki dla służby zdrowia”. Poszczególne osoby deklarują swoją pomoc w walce z koronawirusem.

15.53 - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej mogą zostać przełożone o kilka tygodni lub na 2021 rok, a nawet odwołane. Poinformował o tym szef włoskiej federacji Damiano Tommasi. Na razie przedstawiciele UEFA zapewniają, że impreza nie jest zagrożona. Podobnie jak organizatorzy letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Na rozwój wypadków musimy jednak poczekać.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co z Euro 2020 i igrzyskami olimpijskimi w Tokio?

15.48 - Piotr Muller: W związku z nieprawdziwymi informacjami o planowanym zamknięciu dostępu do Warszawy informuję, że organy do tego uprawnione nie podjęły takiej decyzji ani jej nie planują. Ponownie apelujemy o korzystanie z informacji z oficjalnych źródeł instytucji publicznych.

15.45 - Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg z organizacjami społecznymi ws. koronawirusa odbyło się w czwartek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformowało MRPiPS w mediach społecznościowych.

15.39 - Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę po południu, że epidemię koronawirusa należy już określać mianem pandemii. "To nie jest słowo, którego używa się w sposób łatwy" - informuje WHO w komunikacie. Nie jest to jednak pierwsza pandemia ogłoszona w XXI wieku. Ostatni raz pandemię ogłoszono w 2009 roku, kiedy chodziło o grypę A/H1N1 - nazywaną świńską grypą. Tamta pandemia trwała od 11 czerwca 2009 roku do 10 sierpnia 2010 roku. Szacuje się, że śmierć w wyniku działania tego wirusa poniosło ok 200 tys. osób na całym świecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Czym jest pandemia? WHO ogłasza pandemię COVID-19. Największe pandemie XXI i XX wieku [LISTA]

15.33 - Rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Europy zostaną zawieszone – taką decyzję według hiszpańskiego dziennika „Marca” podejmie UEFA. Wszystko z uwagi na rozprzestrzeniającą się po Europie pandemię koronawirusa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Liga Mistrzów zostanie wstrzymana? UEFA wkrótce podejmie decyzję

15.30 - „W związku z zagrożeniem epidemiologicznym oraz kierując się interesem publicznym i dobrem obywateli, zarządzeniem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w Sądzie Najwyższym, w okresie od 16 do 31 marca 2020 r. odwołane zostają rozprawy i inne posiedzenia jawne” - głosi komunikat Sądu Najwyższego.

Pierwszy Prezes SN zarządził również przesunięcie terminu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego zwołanego na dzień 17 marca 2020 r. w celu wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na dzień 31 marca 2020 r. o godz. 14.00.

15.25 - Skoki narciarskie. 12 marca miał odbyć się konkurs w Trodnheim, ale został odwołany. Zapadła decyzja o zakończeniu sezonu. Mistrzostwa świata w lotach w Planicy przeniesiono na sezon 2020/2021. Kryształową Kulę zdobył Stefan Kraft.

CZYTAJ WIĘCEJ: Skoki narciarskie w Trondheim dziś KONKURS ODWOŁANY 12.03.2020. Koniec sezonu! Kamil Stoch wygrał Raw Air!

15.20 - Holandia: Liczba osób zainfekowanych koronawirusem wzrosła w czwartek do 614, czyli o ponad 20 procent - poinformował Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska.

15.14 - Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewnił, że izba wyższa parlamentu w kwestii koronawirusa będzie absolutnie ściśle współpracowała z władzami. - Odkładamy politykę na bok. Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jak najszybciej chcemy doprowadzić do tego, aby specustawę o koronawirusie udoskonalić i żeby zminimalizować negatywne skutki gospodarcze i zdrowotne – mówił Grodzki.

15.10 - Rozporządzenie EU 161/04 jasno stanowi, że w przypadku zaistnienia okoliczności nadzwyczajnych odszkodowanie jest nienależne. Bez wątpienia epidemia koronawirusa jest okolicznością nadzwyczajną, za którą pasażerom nie przysługuje rekompensata. Warto jednak zauważyć, że linie lotnicze dokładają wszelkiej staranności, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, oferując im bezpłatną zmianę rezerwacji bądź też anulację biletów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus a odwołane loty. Kiedy przysługuje pasażerom odszkodowanie, a kiedy nie?

15.03 - Na pewno cały czas sytuacja wokół wirusa będzie jednym z głównych tematów. Wiadomo już, że w Europie występuje we wszystkich ważniejszych gospodarkach- tłumaczy w rozmowie z AIP dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Teraz od tempa wygaszania tego problemu będzie zależało jak długo różnego rodzaju restrykcje będą musiały być nakładane lub te nałożone będą musiały obowiązywać- dodaje.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus powoduje chwilowe zakłócenia. „Chodzi o to, żeby nie doprowadziły one do niepotrzebnych, długofalowych problemów”

14.56 - Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że nie ma potrzeby robienia nadwymiarowych zakupów. - Sprawdzaliśmy cały łańcuch dostaw. Jest bezpieczny. Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Sytuacja jest stabilna, zakłady są w stanie produkować normalnie – mówi na konferencji prasowej.

14.52- We Włoszech rozpoczną się badania nad potencjalnie skutecznym lekiem na koronawirusa. W czwartek zapowiedział to Walter Ricciardi. Pierwsze udane próby przeprowadzono w szpitalu w Neapolu. Chodzi o lek na reumatoidalne zapalenie stawów. Włoscy lekarze potwierdzają, że lek tocilizumab przynosi pozytywne rezultaty. Po podaniu leku chorym na Covid-19 pacjentom ich stan poprawił się w ciągu 24 godzin. Nie można jednak wpadać w przesadny entuzjazm – potrzebne są testy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lek skuteczny na koronawirusa już blisko? We Włoszech rozpoczynają się badania na potencjalnym lekarstwem

14.48 - Analityczka Laura Martin z firmy Needham twierdzi w rozmowie z Yahoo!Finance, że czas pandemii może mocno nadszarpnąć finanse Netfliksa. Wszystko dlatego, że ludzie stojący w obliczu światowego kryzysu, mają tendencję do obniżania swoich wydatków. W takim wypadku zastanawiają się, z czego są w stanie zrezygnować. A że duża grupa ludzi traktuje platformy takie jak Netflix jako dobra luksusowe, to rezygnacja z subskrypcji jest bardzo możliwa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dlaczego Netflix traci na koronawirusie, skoro powinien zyskiwać?

14.40 - Czechy, Słowacja i Węgry w związku z koronawirusem wprowadziły stan wyjątkowy.

14.36 - "W związku z szerzeniem się nieprawdziwych informacji, sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, a ciągłość produkcji i dostaw będzie nieprzerwana' - zapewnia Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD). Organizacja zaprzeczyła również, by dochodziło do zamykania sklepów.

14.30 - „Zostanie dziś wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, m.in. że Minister może wydać nakaz pracy dla lekarzy i pielęgniarek” - informuje Poszumienie Rezydentów.

14.25 - Szef kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że osoby, które w nieuzasadnionym przypadku złamią nakaz kwarantanny mogą zapłacić karę do 5 tys. zł. Jak dodał, dotychczas było kilkanaście przypadków nieprzestrzegania nakazu, na blisko tysiąc policyjnych kontroli.

14.18 - Minister zdrowia Lukasz Szumowski: Zmieniamy tryb postępowania w sprawie wykonywania testów na koronawirusa, czyli będą testowani wszyscy, którzy idą na kwarantannę. Równocześnie każdy pacjent, który wymaga testu, będzie jednocześnie poddany kwarantannie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd zmienia tryb postępowania dot. wykonywania testów na koronawirusa

14.14 - Ukraina zamyka granice. Jak zapowiadają władze, to kolejny krok w walce z koronawirusem. Zmiany, które już wkrótce mają wejść w życie dotyczą także Polski - zamknięty ma być również odcinek łączący Ukrainę z Polską.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraina zamyka granice. Z Polski nie wyjedziemy na Ukrainę. Świat walczy z koronawirusem

13.59 - ZOBACZ: Od dziś w Polsce stan zagrożenia epidemiologicznego. Co to oznacza?

13.49 - Ukraina zamyka swoje granice, również tę z Polską. Decyzja już zapadła - podaje rmf24.pl.

13.18 - Konferencja Episkopatu Polski rekomenduje biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej osobom w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieciom i młodzieży oraz osobom, które czuja obawę przed zarażeniem. ZOBACZ pełny komunikat Episkopatu

13.15 - Minister zdrowia: Organizujemy sieć szpitali jednoimiennych, zakaźnych. W każdym województwie przynajmniej jeden. Szpitale będą miały możliwość hospitalizacji pod kątem koronawirusa i innych schorzeń. Wczoraj WHO ogłosiło stan pandemii, dzisiaj zostanie wydane rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące wystąpienia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

13.06 - Minister zdrowia: 16 osób na 1200 w całej Polsce było nieobecne w miejscach kwarantanny, czyli we własnych domach. Kontrole prowadzi policja. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

13.03 - Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Zmarła 56-letnia pacjentka zakażona koronawirusem, miała współtowarzyszące choroby, brała leki obniżające odporność. Składam wyrazy ubolewania rodzinie. Jej rodzina jest pod opieką medyczną, jest w stanie stabilnym. To pokazuje powagę sytuacji, że zagrożenie nie jest hipotetyczne. To poważna infekcja dla niektórych słabszych osób.

13.00 - Senator Aleksander Pociej (Platforma Obywatelska) opublikował oświadczenie: "W zeszłym tygodniu przebywałem w Paryżu. Wizyta miała charakter służbowy. W ramach pełnienia funkcji przewodniczącego frakcji EPP w Radzie Europy odbywałem wiele spotkań, które miały miejsce w parlamencie francuskim. Po powrocie dowiedziałem się, że jeden parlamentarzysta oraz dwie lub trzy osoby z obsługi parlamentu trafiły do szpitala z rozpoznaniem koronawirusa. Nie mogę stwierdzić czy miałem z nimi bezpośredni kontakt, ale w poczuciu odpowiedzialności za parlamentarzystów oraz pracowników Parlamentu postanowiłem nie przychodzić w tym tygodniu do Senatu. Zgodnie z procedurą, zwróciłem się z prośbą o wykonanie testu na obecność koronawirusa. Uzyskałem jednak odmowną odpowiedź".

12.50 - Za kilka minut rozpocznie się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

12.12 - PIERWSZA OFIARA ŚMIERTELNA - W POZNANIU ZMARŁA PACJENTKA
W Poznaniu zmarła pacjentka, która w niedzielę, 8 marca trafiła na Oddział Zakaźny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. Kobieta wcześniej zgłosiła się na SOR szpitala w Puszczykowie. Jej stan od początku, gdy trafiła na oddział zakaźny, był określany jako ciężki. Pacjentka była w średnim wieku. Z powodu zakażenia koronawirusem doszło u niej do infekcji górnych dróg oddechowych. Była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej. Niestety, nie udało się jej uratować. Mąż i córka zmarłej kobiety również są zakażeni.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa. Nie żyje kobieta

11.44 - Urzędnicy państwowi mają pracować zdalnie. 55 proc. pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozostało dziś w domach, pracują za pośrednictwem internetu. CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd zaapelował do pracodawców: Niech pracownicy w największym możliwym stopniu pracują zdalnie

11.43 - Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz: Nie planujemy zamknięcia sklepów. Nie planujemy również otoczenia kordonem żadnego miasta.

11.31 - Premier Mateusz Morawiecki spotka się w piątek z przedstawicielami największych mediów funkcjonujących w Polsce, "aby szczegółowo omówić jak wspólnie walczyć z dezinformacją i wirusem za pomocą właściwej polityki informacyjnej".

11.29 - Musisz udać się w podróż? Zapoznaj się z tymi zasadami bezpieczeństwa. ZOBACZ: Jak podróżować w czasach koronawirusa?

11.22 - Prezydent odwołał wizytę na Węgrzech. Andrzej Duda nie weźmie udziału w "Dniach Przyjaźni" - podaje wPolityce.pl.

11.16 - Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców dzieci powyżej ósmego roku życia? Według RMF, rząd szykuje nową specustawę, która pozwoli rodzicom starszych dzieci, które są zdrowe, zostawać z nimi w domu. Ustawa ma być gotowa na początku przyszłego tygodnia.
CZYTAJ WIĘCEJ na temat zasiłków dla rodziców

11.05 - Dobre wiadomości z Chin - spada liczba nowych zachorowań na koronawirusa. Chińskie władze oceniły, że szczyt zachorowań minął. "W czwartek zarejestrowano tylko 15 nowych przypadków w całych Chinach, a prowincja Hubei - epicentrum wirusa - zarejestrowała tylko osiem nowych infekcji. Po raz pierwszy w prowincji odnotowano dzienną liczbę mniej niż 10 nowych przypadków" - podaje BBC. Władze zaczęły powoli łagodzić ograniczenia, a firmy wznawiają działalność.

11.00 - Groźba epidemii sprawiła, że wielu Polaków udało się na większe zakupy, by zabezpieczyć zapasy żywności dla swojej rodziny. Czy sklepy, w których dziennie pojawiają się tysiące klientów, są obecnie bezpiecznym miejscem? Sprawdziliśmy, jakie działania w związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa podjęły popularne sieci handlowe, takie jak Biedronka, Lidl, Netto, Aldi i Kaufland. ZOBACZ: Sklepy kontra koronawirus

10.43 - "W odpowiedzi na potrzeby wiernych - osób starszych i o obniżonej odporności, które z powodu zagrożenia zakażeniem koronawirusem powinny pozostać w domach, w niedzielę o godz. 11 przeprowadzimy na naszej stronie archwwa.pl transmisję Mszy św. z kościoła seminaryjnego w Warszawie" - informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej.

10.40 - Koronawirus w Sosnowcu: U kolejnych trzech osób z województwa śląskiego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wśród nich jest dwoje, którzy przebywają w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Informację przekazało Ministerstwo Zdrowia. Stan kobiety jest dobry, stan mężczyzny dużo gorszy - informuje rzeczniczka Wojewody Śląskiego.
ZOBACZ WIĘCEJ: Mężczyzna w poważnym stanie leży w szpitalu w Zawierciu

10.37 - Posiedzenie Senatu przesunięto na godz. 15. Możliwe, że posiedzenie zostanie zupełnie odwołane - informuje wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

10.33 - UEFA ma przygotowywać plan przesunięcia mistrzostw Europy o rok - z 2020 na 2021. Mistrzostwa Europy mają się rozpocząć 12 czerwca w Rzymie i zostać rozegrane w sumie w 12 miastach w różnych krajach. CZYTAJ WIĘCEJ: UEFA może przesunąć mistrzostwa Europy

10.18 - Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) włączają się w walkę z koronawirusem. Całość formacji będzie utrzymywana w 12-godzinnej gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej. Grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych w 6-godzinnej gotowości do podjęcia działań. Ratownikom medycznym i posiadającym kursy KPP zostanie wydane wyposażenie medyczne z możliwością jego wykorzystania w miejscu zamieszkania i pracy.

10.10 - W nocy ze środy na czwartek NBA podjęło decyzję o zawieszeniu sezonu. Władze ligi długo się nad tym zastanawiały, ale szalę przechylił gwiazdor Utah Jazz Rudy Gobert, który został zdiagnozowany z koronawirusem
CZYTAJ WIĘCEJ: Sezon NBA zawieszony

9.59 - Na rynkach finansowych nic się nie zmienia. Trwa globalna panika. Mniej bezpieczne aktywa są wyprzedawane, a bezpieczne zyskują, choć nie we wszystkich przypadkach. Co z kolei dzieje się na rynku walutowym? Które waluty w tym momencie uważane są za bezpieczną przystań. Co robią banki centralne, aby doprowadzić do uspokojenia się sytuacji na świecie?
CZYTAJ WIĘCEJ na temat sytuacji na rynkach finansowych

9.32 - Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. podkarpackiego (Rzeszów) oraz jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 47 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce.

9.27 - O godz. 11.30 odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. Na godz. 11 zaplanowano konferencję prasową w KPRM.

9.19 - Premier Mateusz Morawiecki będzie dziś rozmawiał z ambasadorami Polski na całym świecie. Wideo-konferencja będzie dotyczyła zagrożenia koronawirusem i ewentualnych zachorowań Polaków na świecie - czytamy na rmf24.pl.

8.58 - Infolinie dotyczące koronawirusa: 800 190 590 (NFZ), 22 560 16 00 (ZUS), 22 505 11 88 (PZU). Działa także rządowa strona gov.pl/koronawirus

8.03 - Czy sklepy zostaną zamknięte? Ministerstwo uspokaja: Wszystkie sklepy działają i będą działać normalnie

7.45 - Minister zdrowia przewiduje, że szczyt zachorowań przypadnie pod koniec przyszłego tygodnia. - Prawdopodobnie za tydzień będziemy dochodzili do takiej liczby zarażonych jak w innych krajach, do 1000, miejmy nadzieję, że mniej - mówił w TVN24 minister Łukasz Szumowski. W najbliższych godzinach liczba zakażonych może przekroczyć 100. Szumowski przyznał, że Polska ma kilkadziesiąt tysięcy testów na koronawirusa i jest to aktualnie wystarczająca liczba. Zaapelował, by osoby starsze wzięły udział w niedzielnej mszy świętej za pośrednictwem telewizji i radia.
CZYTAJ WIĘCEJ: Minister zdrowia przewiduje lawinowy przyrost zachorowań, apeluje, by nie robić zapasów

7.30 - 13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w polskich szpitalach przebywają 44 osoby zakażone koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą: dwóch osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), czterech osób z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osób z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica),3 osób z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jednej osoby z woj. łódzkiego (Łódź).

7.06 - W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na koronawirusa, lawinowo wzrasta popyt na produkty, które mogą przeciwdziałać zarażeniu. Niestety, ceny produktów poszybowały w górę, natomiast wiele innych jest wątpliwej jakości lub niewiadomego pochodzenia. Dlatego zgodnie z decyzją premiera Morawieckiego OLX i Allegro nie mogą już sprzedawać artykułów związanych z koronawirusem. ZOBACZ WIĘCEJ: OLX i Allegro nie mogą sprzedawać produktów związanych z koronawirusem

6:48

Od czwartku w polskich szkołach nie ma lekcji. Zajęcia opiekuńcze mają odbywać się w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych do piątku. Od poniedziałku 16 marca placówki będą zamknięte. Szkoły mają zacząć działać ponownie od 30 marca. Rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy

6.20 - Słynny amerykański aktor - znany z takich filmów jak "Filadelfia", "Forest Gump" czy "Cast Away: Poza światem" i dwukrotny laureat Oscara Tom Hanks poinformował na Instagramie, że wraz z żoną są zakażeni koronawirusem. "Rita (żona Toma Hanksa - red.) i ja jesteśmy w Australii. Poczuliśmy się zmęczeni, było nam zimno, mieliśmy jakieś bóle. Aby dochować wszelkich standardów, zostaliśmy przebadani na obecność koronawirusa. Wynik testów okazał się pozytywny" - napisał aktor na Instagramie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tom Hanks z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia