Dlaczego SARS-CoV-2 tak szybko się rozprzestrzenia? Zobacz, co sugerują najnowsze badania!

Marianna Leśniewicz
Zrozumienie mechanizmu przenoszenia się wirusa może być kluczem do jego powstrzymania i zapobiegania w przyszłości.
Zrozumienie mechanizmu przenoszenia się wirusa może być kluczem do jego powstrzymania i zapobiegania w przyszłości. 123rf.com/ Elnur Amikishiyev
Liczba osób zarażonych nowym wirusem SARS-CoV-2 liczona jest już w setkach tysięcy. Jak to się dzieje, że koronawirus tak skutecznie atakuje ludzkie komórki i błyskawicznie się przenosi? Naukowcy starają się odpowiedzieć na to pytanie.

W celu lepszego zrozumienia natury SARS-CoV-2 naukowcy porównali go do innego koronawirusa, z którym mieliśmy do czynienia w 2003 r. Mowa tu o SARS-CoV, który powodował ciężki ostry zespół oddechowy, znany jako SARS. Pomimo tego, że śmiertelność była wówczas znacznie wyższa niż w przypadku wirusa powodującego COVID-19 (wyniosła 10%), to „stary” koronawirus nie przenosił się aż tak szybko. Co zatem sprawia, że ​​ koronawirus z Wuhan jest o wiele bardziej zaraźliwy? Rzucamy okiem na niektóre najnowsze dowody, które pomagają odpowiedzieć na to pytanie.

Specyficzna struktura nowego koronawirusa

Według naukowców przyczyną szczególnie wysokiej zakaźności SARS-CoV-2 jest jego charakterystyczna budowa. Chodzi tu o pewien rodzaj białka, który znajduje się na powierzchni wirusa i umożliwia mu połączenie się z komórkami ludzkimi. Badania mikroskopijne sugerują, że specyficzna struktura koronwirusa z Wuhan pozwala mu łączyć się z komórkami gospodarza łatwiej niż w przypadku wirusa powodującego SARS. Zdaniem specjalistów częściowo wynika to z tego, że wspomniane białko rozpoznawane jest przez enzym zwany furyną. Enzym ten znajduje się w komórkach gospodarza w narządach takich jak wątroba, płuca i jelito cienkie.

„Miejsce aktywacji furyny stawia wirusa SARS-CoV-2 w zupełnie nowym świetle, jeśli chodzi o jego przenikanie do komórek i prawdopodobnie wpływa na stabilność wirusa, a tym samym na przenoszenie.”

Gary Whittaker, wirusolog z Cornell University w Ithaca w stanie Nowy Jork

Oznacza to, że potencjalnie wirus może atakować kilka narządów jednocześnie. Odkrycie to może wyjaśniać niektóre objawy zaobserwowane u osób z koronawirusem, takie jak niewydolność wątroby. Badania wykazały również, że inne koronawirusy nie mają związku z enzymem o nazwie furyna.

„Zrozumienie przenoszenia wirusa jest kluczem do jego powstrzymania i zapobiegania w przyszłości”, mówi David Veesler, wirusolog strukturalny z University of Washington w Seattle.

Kluczowy receptor na ludzkich komórkach

Białka znajdujące się na powierzchni wirusów i miejsca aktywacji furyny to jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że komórka ludzka również zawiera elementy, które czynią ją podatną na nowego koronawirusa.

Naukowcy w Teksasie zidentyfikowali kolejną cechę, która może wyjaśnić, dlaczego wirus z Wuhan tak skutecznie infekuje nasze komórki. Ich eksperymenty wykazały, że białko powierzchniowe w SARS-CoV-2 wiąże się z receptorem na ludzkich komórkach – znanym jako enzym ACE2 – co najmniej dziesięć razy mocniej niż białko powierzchniowe w wirusie powodującym SARS.

Czy nowe odkrycia pomogą w wynalezieniu szczepionki na SARS-CoV-2?

Dlaczego powyższe odkrycia są tak ważne? Obecnie naukowcy walczą z czasem, aby jak najszybciej stworzyć szczepionkę i metody leczenia nowego koronawirusa. Niektórzy eksperci sugerują, że badania nad furyną mogą stanowić ważną drogę terapeutyczną w walce z SARS-CoV-2.

Niezbędne są jednak dokładne prace badawcze, gdyż enzymy furynopodobne biorą udział w wielu istotnych procesach komórkowych. Istnieje zatem ryzyko, że wynalezione substancje spowalniające szybkość rekcji chemicznych będą zakłócać niektóre istotne procesy w organizmie.

Póki co większość badaczy wykazuje dużą dozę ostrożności wobec własnych odkryć. Specjaliści nie chcą przeceniać roli miejsca aktywacji w ułatwianiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. „Nie wiemy, czy to będzie wielka sprawa, czy nie” – mówi Jason McLellan, biolog strukturalny z University of Texas w Austin.

Gary Whittaker twierdzi, że badania na modelach komórkowych lub zwierzęcych są niezbędne do weryfikacji opisanych wyżej przypuszczeń. „Koronawirusy są nieprzewidywalne, a dobre hipotezy często okazują się błędne” – mówi. Jego zespół obecnie testuje, w jaki sposób usunięcie lub modyfikacja receptorów w komórkach wpływa na funkcję białka powierzchniowego wirusa.

Źródło: 1, 2.

Warto przeczytać:

Wszystko o testach na koronawirusa. Specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra tłumaczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 marca, 17:25, prusak50:

Pisanie na temat koronowirusa w oderwaniu od epidemii grypy to oszukiwanie ludzi i szerzenie paniki. Trzeba być obiektywnym i pisać o tym wirusie jako o kolejnym, nowym wirusie wywołującym chorobę grypopodobną. Co znaczy liczba 500 ludzi zarażonych tym wirusem i 8 zmarłych w porównaniu do liczby 150 tys. zarażonych wirusami grypy i 25 zmarłych tylko w marcu. Czy jest ktoś lub coś co pomoże zapanować nad wirusami ? Oby nie było za późno.

Dlaczego glupi ludzie maja dostęp do internetu?

Co znaczy 7 tysiecy ofiar we Włoszech? Ile tam umiera na grype? Dureń patentowany.

p
prusak50

Pisanie na temat koronowirusa w oderwaniu od epidemii grypy to oszukiwanie ludzi i szerzenie paniki. Trzeba być obiektywnym i pisać o tym wirusie jako o kolejnym, nowym wirusie wywołującym chorobę grypopodobną. Co znaczy liczba 500 ludzi zarażonych tym wirusem i 8 zmarłych w porównaniu do liczby 150 tys. zarażonych wirusami grypy i 25 zmarłych tylko w marcu. Czy jest ktoś lub coś co pomoże zapanować nad wirusami ? Oby nie było za późno.

h
hr br dr doc profpytalski

Czy po przeczytaniu art. i właściwym zrozumieniu treści dalej będziemy twierdzić, że ten covid- 19 to czysty przypadek - ot taki sobie wybryk natury, który, też przypadkiem, w 4 mies. opanował cały świat ??

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia