Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie o sytuacji w Polsce i na świecie (13 marca)

zdjęcie ilustracyjne / Tumisu/ Pixabay
Rząd zdecydował o kolejnych środkach bezpieczeństwa, m.in. tymczasowym zamknięciu granic, wprowadził zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, zamknięte zostały także wszystkie bary, kluby, restauracje. We Wrocławiu zmarła druga osoba zarażona koronawirusem.

Informacje o koronawirusie na bieżąco, minuta po minucie, znajdziesz w aktualizowanym codziennie raporcie:

Informacje o epidemii koronawirusa - 13 marca 2020:

23.00

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym powstał Studencki Sztab Kryzysowy. Wolontariusze będą pomagać w szpitalach. Nie będą mieć kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem. O inicjatywie studentów poinformował w mediach społecznościowych wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

22.50

Linie lotnicze Ryanair poinformowały, że z powodu zagrożenia koronawirusem wszyscy, którzy mają zakupione bilety na loty do 31 marca br., będą mogli dokonać bezpłatnej zmiany rezerwacji.

22.43

Wiceminister zdrowia Wielkiej Brytanii Nadine Dorries, która zakaziła się koronawirusem, poinformowała w piątek, że chora jest również jej 84-letnia matka. „Mamy już wyniki mojej 84-letniej mamy. Testy były pozytywne. Jest przedwojennym dzieckiem, ma się dobrze. Ulepiona z twardej gliny” - napisała na Twitterze.

22.35

Prezydent Andrzej Duda, z uwagi na epidemię koronowirusa, rezygnuje z wyjazdu do Rosji na obchody 10 rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem. - Ja się do Rosji nie wybieram – mówił prezydent w Polsat News.

22.23

Rząd Węgier podjął decyzję o wprowadzeniu od poniedziałku zdalnego nauczania w szkołach - poinformował w piątek wieczorem premier Viktor Orban. Dodał, że wkrótce ukaże się odpowiedni dekret w tej sprawie.

22.16

Od niedzieli 15 marca LOT na 10 dni zawiesza wszystkie połączenia wykonywane zarówno z Polski, jak i z Węgier. Jak informują linie ma to związek z decyzją rządu dot. zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych z powodu epidemii koronawirusa.

22.10

Amerykański prezydent USA Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju, by zapobiec epidemii koronawirusa. Oznacza to, że rząd federalny będzie mógł przeznaczyć 50 miliardów dolarów ze swoich funduszy na pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych. Decyzja zapadła w sytuacji, kiedy potwierdzono już 1701 przypadków koronawirusa w USA i 40 zgonów. W USA powstała już panika z powodu braku testów na koronawirusa, na dodatek atmosferę strachu podsycają widoki pustych półek nie tylko w sklepach małych miasteczek, ale także w Nowym Jorku i ośrodkach po zachodnim stronie USA. Brakuje między innymi papieru toaletowego i środków czystość.

22.02

Komunikat Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego w Polsce: „Stosując się do rozporządzeń organów państwowych z dnia 13 marca, po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, zarządzam w Archidiecezji Warszawskiej następujące uzupełnienia do komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 marca 2020 r. 1. Usilnie proszę wszystkich proboszczów i rektorów kaplic, aby zrealizowali przyjętą zasadę obecności na Mszy św. w liczbie nie większej niż 50 osób, przewidzianej w rozporządzeniu organów państwowych. 2. Wiernych proszę o korzystanie z dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. zapowiedzianej w komunikacie Rady Stałej KEP, a udzielonej przeze mnie 13 marca 2020 r. Równocześnie zachęcam do uczestniczenia we Mszy św. za pośrednictwem telewizji, radia i internetu. Media te stworzyły wiele propozycji transmisji niedzielnych Mszy św. 3. Szczególnie zachęcam do otwarcia kościołów z możliwością indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu i przystępowania do Sakramentu Pokuty i Pojednania. 4. Księży, kapelanów szpitalnych, siostry zakonne i wiernych świeckich zachęcam do szczególnie troskliwej, roztropnej i odważnej opieki duszpasterskiej nad chorymi. 5. Proszę kapłanów, osoby życia konsekrowanego i świeckich o modlitwę, indywidualną i w małych wspólnotach, w intencji chorych, opiekujących się nimi, szczególnie służb medycznych i sanitarnych. Wszystkich wiernych i duszpasterzy zapewniam o modlitwie i duchowej łączności. † Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski”.

21.58

Kosowo: Minister zdrowia potwierdził dwa pierwsze dwa przypadki zakażenia. Zakażeni to obywatele Kosowa i Włoch.

21.50

- W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Proszę o modlitwę w rodzinach i korzystanie z transmisji Mszy Świętych – zaapelował w mediach społecznościowych abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

21.43

W szpitalu jest wciąż także krewna 73-letniego mężczyzny - jest w stanie poważnym, ale stabilnym. Dwie inne osoby z ich otoczenia także są chore - leczą się jednak w domu i czują się dobrze. Są objęte kwarantanną.

21.40

Do wrocławskiego szpitala 73-latek trafił w ubiegły piątek. Od początku był w ciężkim stanie, miał dodatkowo zapalenie płuc. Od niedzieli nie oddychał samodzielnie, a jego stan pogarszał się z dnia na dzień. Zaraził się od bliskiego z USA, który przyjechał na krótko do Wrocławia. Wcześniej ten krewny był we Włoszech i to stamtąd przywiózł wirusa.

21.33

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia druga ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce to 73-letni mężczyzna, który w stanie ciężkim przebywał we wrocławskim szpitalu i miał choroby współistniejące.

21.26

PILNE: Zmarła druga osoba zakażona kornawirusem w Polsce.

21.10

Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął nowelizację kodeksu karnego. Przewiduje ona karę do 5 lat więzienia oraz grzywny w wysokości od 10 tysięcy do 50 tysięcy lewów (ok. 22-110 tysięcy złotych) za naruszenie kwarantanny w warunkach pandemii lub stanu wyjątkowego.

21.00

Cypr od 15 marca zamyka granice kraju dla wszystkich obcokrajowców – poinformował : prezydent Nicos Anastasiades. Zakaz wjazdu nie dotyczy obywateli Cypru, krajów Unii Europejskiej i osób ze specjalnym pozwoleniem. Zamknięcie granic ma obowiązywać 15 dni.

20.53

USA: Prezydent Donald Trump ogłosił stan nadzwyczajny w Stanach Zjednoczonych, co pozwoli na uruchomienie większych funduszy federalnych w walce z Covid-19.

20.45

- Wiem, że przez ostatnie 2 dni wśród Polaków krążyło mnóstwo fałszywych informacji dotyczących planów i działań rządu, dlatego bardzo się cieszę, że dzielili się Państwo moim apelem tak chętnie w mediach społecznościowych – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że jedyne obowiązujące decyzje dot. koronawirusa, to te które ogłosił na piątkowej konferencji.

20.38

Władze Szkocji poinformowały w piątek o pierwszym zgonie spowodowanym koronawirusem. W związku z tym liczba ofiar śmiertelnych w całej Wielkiej Brytanii wzrosła do 11.

20.30

Śląsk: Kwarantanną objęty został wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Wojewoda miał kontakt z lekarzem, który jest zakażony koronawirusem i obecnie przebywa w szpitalu w Zawierciu.

20:17 - Co oznacza decyzja rządu? Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany i przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową. Ograniczone będzie funkcjonowanie galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!), zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób , państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu. Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie, ale zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

20:09

Szumowski: Zawieszane są loty międzynarodowe, nasze rodzime linie również nie będą wylatywały poza granicę.

20:03

Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówi, że „mamy do czynienia z ogromną dyscypliną naszego społeczeństwa”. - Sprawdzono ponad 1500 osób objętych kwarantanną. Tylko w 14 przypadkach odstąpiono od tych zasad. To bardzo wysoki wskaźnik odpowiedzialności społecznej - ocenia minister, dodając, że „państwo działa w głębokim interesie każdego obywatela naszego kraju”.

19:58

Premier informuje, że granice będą zamknięte na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 20, a następnie 30 dni. - Ograniczenia narzucone przez wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, będą obowiązywać przez 14 dni, ale z możliwością przedłużenia. Rozporządzenie podyktowane jest stanem epidemii i pierwotnie zakłada 14 dni – mówi szef rządu.

19:50

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: Jeśli ktoś zza granicy będzie chciał przekroczyć granice Polski, będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie.

19:48

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: Zamykamy wszystkie granice naszego państwa. - Jeśli nie jesteś obywatelem naszego kraju to nie jest czas na podróże, to nie jest czas na odwiedziny – mówi minister.

19:46

Szef resortu zdrowia przekonuje, że „galerie handlowe to nie jest miejsce, żeby się gromadzić, spotykać, spędzać czas wolny od szkoły i uniwersytetów”. - Nadal mamy szansę jeśli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie – mówi Szumowski.

19:41

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski: To ostanie czas na zdecydowane zdziałania (…) Czasami lek jest gorzki, a operacja trudna, ale potrzebna. Nadal mamy szansę, żeby działania jakie podejmujemy dały efekt.

19:39

- Apeluję do pracodawców o wyrozumiałość. Tam gdzie jest to możliwe, aby udostępnić pracę zdalną. Te ograniczenia to kompromis. Uciążliwy, ale kompromis - przyznaje premier Morawiecki. Szef rządu zaapelował również do pracowników, aby zachowywali zasady higieny.

19:36

Premier Morawiecki mówi, że zdaje sobie sprawę, że „tego typu ograniczenia zmieniają życie milionów Polaków”. - Naszym głównym celem jest zapobieganie. Niektóre państwa zachodnie spóźniły się z reakcją o 1-2 tygodnie. Niestety spodziewamy się w najbliższych dniach przyrostu zachorowań. System zdrowia musi być w stanie zapewnić odpowiednie środki – podkreśla szef rządu.

19:33

Premier zapowiada ograniczenie zbiorowych zgromadzeń do 50. osób. - To ograniczenie ma charakter powszechny – mówi Morawiecki.

19:31

Szef rządu informuje, że Wszystkie sklepy pozostają otwarte Banki, bankomaty - nie zostaną zamknięte. - Od Soboty ograniczamy działalność galerii handlowych w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, drogerie, apteki – mówi premier.

19:28

- Podejmujemy decyzję o przywróceniu granic. Zostają one odtworzone na 10 dni z możliwością przedłużenia. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Polska jest jednym z największych w Europie producentów żywności – mówi premier.

19:25

Premier informuje, że Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14 dniową kwarantannę. - Nie zostaną oni pozostawieni bez pomocy – zapewnia.

19:20

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził stan zagrożenia epidemicznego.- To stan pozwalający nakładać dodatkowe ograniczeni, potrzebne aby powstrzymać – tłumaczy szef rządu.

19:05

TSUE: „Ze względu na poważną sytuację kryzysową Trybunał Sprawiedliwości zmuszony jest czasowo ograniczyć swoją działalność sądowniczą. Do odwołania Trybunał będzie rozpatrywał jedynie sprawy szczególnie pilne (takie jak sprawy rozpatrywane w trybie pilnym i w trybie przyspieszonym oraz postępowania w przedmiocie środków tymczasowych). W stosownym przypadku Trybunał skontaktuje się z przedstawicielami stron, aby poinformować o ewentualnej zmianie rozplanowania postępowań” - informuje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

18:55

O godz. 19.10 odbędzie się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego ws. koronawirusa.

18:47

Parlamentarzyści Lewicy napisali list do papieża Franciszka. „Ojcze Święty, jako parlamentarzyści, w imieniu polskich obywatelek i obywateli, zwracamy się z prośbą o wsparcie, pomoc i stanowczą reakcję w związku z bagatelizowaniem przez polskich biskupów zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia” – głosi treść listu.

18:41

Greckie ministerstwo kultury ogłosiło, że zamyka do końca marca najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji - Akropol w Atenach. Z kolei Francja ogłosiła zamknięcie Luwru.

18:32

Papieski wikariusz dla stołecznej diecezji, kardynał Angelo De Donatis ogłosił w piątek, że kościoły parafialne w Rzymie będą otwarte. Tym samym zmienił swe rozporządzenie z czwartku, w którym zalecił zamknięcie wszystkich kościołów.

18:30

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w woj. mazowieckim. Tym samym liczba zakażonych w Polsce, wzrosła do 68.

18:26

Liczba ofiar śmiertelnych we Włoszech wzrosła w ciągu doby z 1016 do 1266. Od czwartku przybyło ponad 2 500 zakażonych.

18:20

Z powodu epidemii koronawirusa odwołano trzy pierwsze etapy wyścigu kolarskiego Giro d'Italia, które miały się odbyć na Węgrzech. Z Budapesztu kolarze mieli ruszyć 9 maja. Nowa data startu zostanie podana po 3 kwietnia.

18:13

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że decyzja o zamknięciu szkół spowodowała wiele nowych zachowań konsumenckich, co wpłynęło m.in. na wzrost sprzedaży produktów higienicznych czy żywnościowych. - Jestem w kontakcie z największymi producentami żywności w Polsce, sprawdzaliśmy cały łańcuch dostaw od produkcji do sklepu i wiemy, że sytuacja jest stabilna. Zakłady są w stanie produkować i dostarczać wszystkie potrzebne towary, a przedstawiciele branż nie notują żadnych kłopotów z utrzymaniem ciągłości produkcji i dostaw – mówiła minister.

18:02

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział na piątkowej konferencji, że do piątku zanotowano na świecie 132 tysiące zakażonych na koronawirusa, z których 5 tysięcy osób zmarło. Około 68 tysięcy z zarażonych wyzdrowiało - informuje Al Dżazira. Europa stała się obecnie epicentrum pandemii wirusa Covid-19. Codziennie przybywa tu więcej potwierdzonych przypadków zachorowań niż w szczytowym okresie epidemii w Chinach. Dziennie przybywa tu więcej nowych przypadków zachorowań i zgonów niż w pozostałych krajach świata. WHO zadeklarowała, że wyśle pomoc medyczną do kolejnych 28 krajów na świecie.

17:40

Szczyrk ogłosił koniec sezonu narciarskiego w Szczyrku. Od soboty wszystkie ośrodki narciarskie w mieście będą nieczynne.

17:28

Wielka Brytania: Zaplanowane na 7 maja 2020 r. wybory lokalne w Anglii i Walii zostały przełożone o rok z powodu trwającej pandemii koronawirusa - ogłosił brytyjski rząd.

17:20

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

17:15

Donald Trump jest mocno krytykowany w USA za wprowadzenie zakazu podróży do tego kraju z Europy. Po ogłoszeniu tej decyzji giełdy odnotowały największe spadki od tzw. Czarnego poniedziałku w październiku 1987 r. Trump twierdzi natomiast, że tylko dzięki zamknięciu granic USA do tej pory odnotowano tam jedynie 40 zgonów z powodu koronawirusa. Liczba potwierdzonych zakażeń sięga w USA 1700.

17:10

Łódź: Urząd Miasta Łodzi od poniedziałku 16 marca na kanale YouTube będzie transmitował bezpłatne zajęcia dla uczniów łódzkich szkół, przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Transmitowane będą lekcje języka polskiego, matematyki, a także języków obcych: angielskiego i niemieckiego. Internetowe lekcje będą prowadzili nauczyciele, którzy na co dzień przygotowują maturzystów do egzaminów. Zajęcia będą prowadzone do 25 marca, bo wtedy zgodnie z planem łódzkie szkoły mają zostać otwarte.

16:58

Stany Zjednoczone: Prezydent Donald Trump ogłosi stan zagrożenia - podał Reuters, powołując się na agencję Bloomberg.

16:50

Ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii przekazało, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zwiększyła się na Wyspach w ciągu ostatnich 24 godzin z 590 do 798. Oznacza to największy wzrost od początku epidemii. Nie zanotowano żadnej nowej ofiary śmiertelnej.

16:43

USA: Córka prezydenta Donalda Trumpa - Ivanka Trump miała kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. W zeszłym tygodniu z Waszyngtonie wizytę złożył szef MSW Australii Peter Dutton, u którego później zdiagnozowano wirusa. Nie wiadomo czy szef australijskiego MSW był już wtedy nosicielem wirusa i był w stanie zarażać.

16:35

Dwa przypadki koronawirusa potwierdzono w Wenezueli.

16:28

- Na dziś mamy 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem, z czego 41 dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy służby więziennej. Nie stwierdzono w tych sytuacjach, że występuje koronawirus, natomiast jest taka możliwość, więc zostały one odizolowane od pozostałych więźniów i pracowników - mówił wiceminister sprawiedliwości Maciej Wąsik podczas piątkowej konferencji.

16:20

Obecnie w województwie mazowieckim pod obserwacją w szpitalu w celu wykluczenia zachorowania na COVID-19 jest 75 osób. Nadzorem epidemiologicznym objęte są 3 033 osoby, kwarantanną objętych jest 229 osób. Na razie potwierdzono siedem przypadków zachorowania – informuje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

16:10

Brazylia: Pierwszy test na obecność koronawirusa u prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro dał wynik pozytywny – informuje brazylijski dziennik „O Dia”.

16:00

Warszawa: Do odwołania zamknięto wszystkie miejskie pływalnie, sauny i siłownie, w tym obiekty przyszkolne i należące do jednostek organizacyjnych – informuje prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

15:52

Polscy skoczkowie narciarscy bezpiecznie dotarli do Krakowa. Przed południem w Trondheim wsiedli do specjalnego samolotu wysłanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, który zabrał ich do kraju. Problemy skoczków z dotarciem do Polski spowodowane były nagłym przerwaniem Pucharu Świata z powodu koronawirusa.

15:43

Czechy wprowadzają zakaz podróżowania. Czesi oraz cudzoziemcy posiadający stały lub długoterminowy pobyt od 16 mara nie będą mogli opuszczać kraju. Ponadto do Czech przez kolejne 30 dni nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Natomiast osoby pracujące za granicą - w odległości do 50 km od granicy z Czechami - będą mogły przekroczyć granicę.

15:35

Handel internetowy kwitnie, lecz sam proces dostawy jest na tyle złożony, że trudno mówić o naturalnej dynamice wzrostu. Wiele fabryk stanęło w miejscu, drogi są zablokowane, logistyka cierpi, a pracownicy pracują krócej lub zdalnie, o ile to w ogóle możliwe. Część firm eventowych już zapowiedziała, że skutki koronawirusa mogą być dla nich na tyle dotkliwe, że będą zmuszone zniknąć z rynku.

15:27

Francja: Premier Edouard Philippe ogłosił w piątek na konferencji prasowej, że francuski rząd wprowadził obowiązujący w całym kraju zakaz zgromadzeń z udziałem więcej niż 100 osób.

15:20

Kraków: Krakowskie Biuro Festiwalowe odwołuje Festiwal Misteria Paschalia, który zaplanowany był na dni od 6 do 13 kwietnia.

15:14

Ukraina, w ramach walki z pandemią koronawirusa, zamknie za 48 godzin swoje granice dla obcokrajowców.

15:10

W Rosji liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła z 34 do 45 w ciągu ostatniej doby.

15:04

Przedstawiciele Szpitali Pomorskich – stanowiący 1/5 bazy szpitali na Pomorzu – podjęli decyzję o zaprzestaniu przyjęć planowych we wszystkich oddziałach szpitalnych, zaprzestaniu przyjęć pacjentów do kwalifikacji na zabiegi planowe oraz zaprzestaniu zapisywania pacjentów do kolejek oczekujących na przyjecie do szpitala. Decyzja podyktowana jest brakiem w placówkach regularnych dostaw sprzętu jednorazowego użytku. Zalecenia te nie obejmują pacjentów Oddziału Chemioterapii. Decyzja w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie obowiązuje od poniedziałku 16 marca, z kolei w obu gdyńskich szpitalach - od wtorku 17 marca.

14:56

Na Ukrainie zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Ofiarą choroby jest 71-letnia Ukrainka, która 1 marca przyjechała z Polski.

14:52

W Holandii liczba osób zainfekowanych wirusem z Chin wzrosła w piątek do 804. Jeszcze w czwartek było 614 przypadków.

14:45

Filipiny: Minister zdrowia poinformował o 12 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w tym kraju.

14:40

Poznań: Szósta osoba zakażona zakażenia koronawirusem w Poznaniu to mężczyzna, który wrócił z Włoch. - Mężczyzna w średnim wieku z powiatu poznańskiego przebywa obecnie na kwarantannie, jego stan zdrowia jest określany jako dobry. Obecnie pięć osób przebywa w szpitalu bądź kwarantannie – mówił rzecznik wojewody Tomasz Stube.

14:34

Litwa: Od piątku odwołane są wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. Zamknięte są również szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe.

14:15

W przypadku zaistnienia okoliczności nadzwyczajnych odszkodowanie jest nienależne. Bez wątpienia epidemia koronawirusa jest okolicznością nadzwyczajną, za którą pasażerom nie przysługuje rekompensata. Warto jednak zauważyć, że linie lotnicze dokładają wszelkiej staranności, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, oferując im bezpłatną zmianę rezerwacji bądź też anulację biletów.

13:50

Szkoły będą prowadziły zdalne lekcje przez internet. - Zachęcamy nauczycieli do prowadzenia nauczania zdalnego. Dyrektorzy szkół będą koordynowali te "wirtualne lekcje". Przygotowaliśmy specjalny portal internetowy - oświadczył minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas piątkowej konferencji prasowej.

13:40

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na całym świecie przekroczyła już pięć tysięcy - wynika z najnowszych danych

13:30

Polskie finanse publiczne oraz system opieki zdrowotnej nie są przygotowane na epidemię koronawirusa - uważają przedstawiciele Forum Obywatelskiego Rozwoju.

13:25

Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem: jedna osoba z woj. śląskiego (Zawiercie), jedna z woj. podkarpackiego (Nisko), jedna z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 64. Jedna osoba zmarła.

13:23

Płatność tylko kartą? Czy sprzedawca może zmusić do płatności kartą przez koronawirusa?

13:20

Wkrótce odczuć możemy braki warzyw i owoców tradycyjnie importowanych z krajów i regionów obejmowanych kwarantanną.

13:13

Naczelna Izba Aptekarska rekomenduje aptekom ogólnodostępnym i punktom aptecznym wydawanie pacjentom wszystkich produktów w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej.

12.46 - Szpital zakaźny przy ul. Koszarowej we Wrocławiu będzie od dziś leczył pacjentów z koronawirusem tymi samymi lekami, które podaje osobom chorym na malarię i zakażonym wirusem HIV. - Zgodziła się na to komisja bioetyki - mówi profesor Krzysztof Simon, ordynator 1. oddziału zakaźnego w szpitalu przy Koszarowej. Ta metoda leczenia będzie dostępna dla pacjentów, którzy wyrażą na nią zgodę.

12.39 - Dziś do lekarzy rodzinnych w całej Polsce trafiły pierwsze 5-litrowe pojemniki płynu do dezynfekcji - informuje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

12.36 - Leczenie koronawirusa może stać się łatwiejsze. PRZECZYTAJ: Szczepionka na koronawirusa w listopadzie? Kanadyjczycy wyizolowali SARS-CoV-2

12.33 - W czwartek przeprowadzono 650 testów, czyli minimum trzy razy więcej, niż w środę. Więcej na temat testów na koronawirusa przeczytasz TUTAJ

12.18 - Niektóre placówki bankowe funkcjonują inaczej lub są zamykane. Placówki Banku Millennium są tymczasowo zamknięte lub pracują w ograniczonym trybie [LISTA]

12.14 - Od poniedziałku 16 marca będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Czech. Nie będzie on dotyczył osób na stałe zamieszkujących w Czechach. Stan wyjątkowy obowiązuje tam od czwartku. Czesi nie będą mogli wyjeżdżać za granicę (z wyjątkiem np. kierowców ciężarówek).

11.52 - Panika na światowych rynkach odbija się na kieszeni frankowiczów. ZOBACZ: Kurs franka szwajcarskiego jest obecnie o blisko 10 proc. wyższy niż w kwietniu 2019 roku

11.43 - Zamknięto trzy stacje metra: Kabaty, Natolin, Imielin. "Choroba pasażera" - przekazał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert. Z informacji "Naszego Miasta Warszawa" wynika, że pasażer wrócił z Londynu. Mężczyzna przebywał na peronie, a w nie w pociągu metra. Na miejscu pracuje Sanepid.
CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus w metrze?

11.37 - Urzędy skarbowe, podobnie jak inne instytucje, ograniczają działalność. Ministerstwo Finansów zapewnia, że wszelkie opóźnienia płatności związane z występowaniem koronawirusa będą rozliczane z korzyścią dla przedsiębiorców. TUTAJ przeczytasz o zmianach w funkcjonowaniu urzędów skarbowych

11.28 - Według opozycji, testów na obecność koronawirusa jest w Polsce za mało. Z kolei minister Łukasz Szumowski stwierdził w czwartek, że polskie służby dysponują obecnie kilkudziesięcioma tysiącami testów, a umowy na dostawę kolejnych są już podpisane. PRZECZYTAJ, jak jest naprawdę

11.24 - Lista leków zagrożonych brakiem dostępności została opublikowana przez Ministra Zdrowia 5 marca. Po kilku dniach została jednak zaktualizowana. Do listy leków, których może zabraknąć doszły podstawowe środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Zagrożone brakiem dostępności są także wyroby takie jak maski chirurgiczne i termometry elektroniczne. ZOBACZ: Jakich leków może zabraknąć?

11.13 - Pierwsza partia płynu do dezynfekcji wyprodukowanego przez Orlen jest już w drodze do Agencji Rezerw Materiałowych.

11.08 - Większość wydarzeń sportowych została odwołana. Nowy sezon Formuły 1 nie rozpocznie się w Melbourne. CZYTAJ WIĘCEJ: Niedzielny wyścig o Grand Prix Australii został odwołany z powodu koronawirusa

10.44 - Trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch osób z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin), jednej osoby z w woj. mazowieckiego (Warszawa). W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 61. Jedna osoba zmarła.

10.34 - Zamknięte szkoły, panika w sklepach, informacje o kolejnych zakażonych i ofiarach śmiertelnych - jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie, tłumaczy dr Magdalena Śniegulska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. ZOBACZ PORADNIK przygotowany przez psychologa

9.53 - "Pan prezydent nie jest zarażony koronawirusem" – zapewnił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w programie "Gość Radia ZET", pytany o stan zdrowia Andrzeja Dudy.

9.40 - W Kancelarii Premiera trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

9.35 - "Student sam w domu" to akcja organizowana przez Parlament Studentów RP. Czas wolny powinniśmy traktować jako kwarantannę i zostać w miejscu zamieszkania - czytamy na stronie studenckiej organizacji, która zachęca do nadrabiania zaległości na studiach, czytania książek i oglądania seriali. "Zachęcamy do włączenia się także instytucje i firmy, które mają ciekawe zbiory dostępne online (np. filmy, książki, kursy) – zainteresowanych prosimy o kontakt: studentsamwdomu@psrp.org.pl" - napisano.

9.26 - 71-letnia mieszkanka Ukrainy, u której wykryto koronawirusa, wróciła 1 marca z Polski - poinformowały ukraińskie portale informacyjne na które powołuje się Interia.pl. Kobieta mieszka w Radomyślu w obwodzie żytomierskim. Po drodze z Polski zatrzymała się we Lwowie.

9.15 - Ludzie kłamią, że byli we Włoszech, bo chcą się przebadać na obecność koronawirusa. Inni kłamią, że nie byli we Włoszech, bo nie chcą poddać się kwarantannie. O irracjonalnych zachowaniach w dobie koronawirusa mówi nam dr Lidia Stopyra, specjalistka chorób zakaźnych, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie

9.04 - Ruszyła produkcja płynu do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL w Jedliczu. Pierwsza partia produktu, w związku z dużym zapotrzebowaniem na rynku, zostanie wysłana do Agencji Rezerw Materiałowych. Natomiast w przyszłym tygodniu dostawy będą realizowane na stacje paliw PKN ORLEN oraz na potrzeby innych podmiotów gospodarczych.

8.51 - Minister spraw wewnętrznych Australii Peter Dutton poinformował, że ma koronawirusa.

8.43 - Służby i eksperci zalecają, by bardzo dokładnie myć ręce ciepłą wodą i mydłem przed 30 sekund. W tym czasie można... śpiewać! Zachęcają do tego gwiazdy, m.in. Beata Kozidrak, która w trakcie mycia rąk śpiewa refren "Białej armii" Bajmu.

8.39 - Związek Banków Polskich będzie rekomendował – by polecić, nie ma uprawnień – wszystkim bankom pomoc osobom spłacającym kredyty, które wpadną w kłopoty finansowe w związku z pandemią koronawirusa. Zwłaszcza tym, które nie mają w umowach kredytowych przewidzianych tzw. wakacji kredytowych. ZOBACZ: Jak banki zamierzają pomóc kredytobiorcom?

8.05 - 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone wyniki dotyczą dwóch osób z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej osoby z w woj. lubelskiego (Lublin), jednej osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław), i 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie w Polsce zachorowało 58 osób. Jedna kobieta zmarła.

8.03 - Od 13.03 (godz. 7.00) wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-słowackiej: przejście Zwardon-Skalite, a od 14.03 (godz. 0.01) na granicy polsko-czeskiej: Zebrzydowice, Chałupki i Cieszyn oraz Harrachov-Szklarska Poręba Górna i Kralovec-Kamienna Góra - informuje Grzegroz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Z kolei LOT zawiesza rejsy do kilku miast w USA. Prezydent Donald Trump zakazał podróży z Europy do Stanów Zjednoczonych (zakaz nie obejmuje Wielkiej Brytanii i obywateli USA).

7.59 - Nie ma żadnej decyzji o zamykaniu Warszawy - przypomina w mediach społecznościowych Kancelaria Premiera.

7.50 - Tydzień na rynkach zaczął się czarnym poniedziałkiem - czy zamknie go także czarny piątek? Na razie można pisać o czarnym czwartku - czwartek 12 marca był jednak z najbardziej dramatycznych w historii giełd. W Stanach Zjednoczonych dopiero po raz trzeci w historii jednego dnia główny indeks spółek Dow Jones odnotował jednodniowy spadek w wysokości 9,99 proc., a na warszawskiej Giełdzie wyprzedaż sięgnęła jeszcze głębiej - najważniejsze indeksy są już poniżej poziomów notowanych po krachu w 2008 r

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia