Epidemia koronawirusa - raport minuta po minucie - 15 marca

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Fot. Polska Press
W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie chorych było już 125. Trzy osoby zmarły. Dziś rząd pracuje nad programem powrotów Polaków do kraju drogą lotniczą. Miasta opustoszały, przedsiębiorcy liczą straty. Rząd szacuje, że nawet 100 tys. osób może zostać objętych kwarantanną.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa - 15 marca 2020:

23:06

Do niedzielnego wieczora najwięcej potwierdzonych przypadków koronawirusa odnotowano w woj. lubelskim - 16, a po 15 w mazowieckim i łódzkim. 14 przypadków było w dolnośląskim. W dwóch województwach - kujawsko-pomorskim i podlaskim - nie było potwierdzonych przypadków wirusa.

22:53

Niemcy od poniedziałku wprowadzają czasowo kontrole na granicach z Francją, Szwajcarią, Austrią, Danią i Luksemburgiem - informuje BBC. Austria zakazuje od poniedziałku zgromadzeń powyżej pięciu osób. Republika Irlandii nakazała zamknąć wszystkie puby do 29 marca, a Holandia planuje zamknąć szkoły. To najnowsze środki przeciwdziałania koronawirusowi w krajach europejskich.

22:15

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych ogłosiła w niedzielę, że obniża stopy procentowe do zera i kupuje obligacje w wysokości setek miliardów dolarów, w ramach szeroko zakrojonej akcji ratunkowej, aby ożywić gospodarkę dotkniętą skutkami epidemii koronawirusa. Poinformował o tym portal Politico. Według portalu amerykański bank centralny zapowiedział, że spodziewa się utrzymania stóp na zerowym poziomie, „dopóki nie będzie pewny, że gospodarka przetrwa ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia maksymalnych celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen”. Ten radykalny ruch banku centralnego jest reakcją na spadki na rynkach finansowych oraz wezwaniami inwestorów o interwencję rządu.

22:05

Ministerstwo Zdrowia informuje o 2 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone testami przypadki dotyczą osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław) i osoby z woj. zachodniopomorskiego (Szczecin). Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 125/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

21:40

Fabryka Fiata w Tychach wstrzyma produkcję na dwa dni 16 i 17 marca na żądanie załogi, która domaga się zdezynfekowania zakładu.

21:35

Epidemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii potrwa do wiosny 2021 roku i może doprowadzić do hospitalizacji 7,9 miliona osób - wynika z tajnego dokumentu instytucji zdrowia publicznego Public Health England (PHE) przesłanego do wyższych urzędników brytyjskiej służby zdrowia NHS. Do dokumentu dotarł dziennik "Guardian". Z dokumentu wynika też, że epidemia wirusa, która potrwa co najmniej 12 miesięcy doprowadzi do ogromnego dodatkowego obciążenia już i tak już przeciążonego NHS. Sugeruje to również, że szefowie zdrowia są przygotowani na to, że aż 80 procent Brytyjczyków zostanie zarażonych koronawirusem w tym czasie.

21:23

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu jednemu z najpopularniejszych Youtuberów o pseudonimie Blowek. Prostuje w nim mity i fałszywe informacje na temat walki z koronawirusem.

21:14

Od północy w niedzielę Republika Czeska zamyka swoje granice, starając się powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Czesi nie będą mogli opuszczać swojego kraju przez najbliższe 30 dni. Nowe prawo zaczyna obowiązywać od niedzieli o północy.

21:10

 • Musimy spodziewać się wzrostu zachorowań w najbliższych dniach. Jednak za ok. 10 dni powinny pojawiać się pozytywne efekty restrykcji, które wprowadziliśmy - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w programie Newsroom.

21:06

Irańskie ministerstwo zdrowia informuje o 113 nowych zgonach z powodu koronawirusa w tym kraju - podała Al Dżazira. To największa dzienna liczba zgonów w czasie obecnej epidemii. W sumie w tym kraju oficjalnie z powodu koronawirusa zmarły 724 osoby, a niemal 14 tysięcy zostało zakażonych.

20:48

Niemieckie władze ogłosiły, że 16 marca w godzinach rannych zamykają granicę z Danią. Berlin podał też, że zamknie również granice z Austrią, Szwajcarią i Francją.

20:32

LEBEL Skandynawskie linie lotnicze SAS znacznie zmniejszają liczbę lotów.
Oznacza to, że od 16 marca przewoźnik ograniczy wszystkie loty oprócz tych, które mają pomóc w sprowadzeniu Skandynawów do domu. Ponad 10 tys. pracowników zostanie tymczasowo odesłanych do domu. To 90 proc. pracowników firmy. Na początku ubiegłego tygodnia SAS poprosiły swych pracowników o tymczasowe obniżenie wynagrodzenia o około 20 procent.

20:24

Gdynia poszła śladami Krakowa i tymczasowo znosi opłaty w Strefie Płatnego Parkowania. Jak tłumaczą władze miasta chodzi o ograniczenie dotykania parkomatów i umożliwienie dojazdu samochodem tym, którzy zwykle podróżują komunikacją miejską.

20:21

Cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że kolejne potwierdzone przypadki dotyczą 2 osób z woj. śląskiego (Bytom, Zawiercie), 1 osoby z woj. łódzkiego (Łódź) i 1 osoby z woj. lubelskiego (Biłgoraj). Wszyscy pacjenci są w stanie dobrym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 123/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

20:10

We Włoszech padł niechlubny rekord, jednej doby koronawirus uśmiercił 368 osób. Ostatniej doby zdiagnozowano u niemal 3600 ludzi groźnego wirusa. Tym samym liczna śmiertelnych ofiar epidemii przekroczyła we Włoszech 1800, a zakażonych jest prawie 24 tysięcy ludzi.

19:55

Kolejne urzędy miejskie zamykają się na petentów, tak jest między innymi w Kielcach i Białymstoku. Wszystko z powodu zagrożenia koronawirusem, Wszystkie wnioski można składać drogą elektroniczną, wyjątkiem są akty zgonu, które rodzina odbiera w urzędzie.

19:35

Nie ma dowodów na to, by psy i inne zwierzęta domowe, mogły zakazić się koronawirusem, brzmi opinia specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

19:29

Już 18 tysięcy osób zgłosiło za pośrednictwem LOT i MSZ chęć powrotu do Polski. Operacja "LOT do domu"zorganizowana przez rząd i „LOT” rząd, ma przewieźć do kraju rodaków, którzy przebywają za granicą. Pierwszy samolot z Polakami przyleciał w niedziele do Warszawy z Londynu.

19:19

Nacjonalistyczny premier Węgier Viktor Orban obwinił cudzoziemców i migrację za rozprzestrzenianie się koronawirusa na Węgrzech. Władze zapowiedziały też, że dwóch zakażonych koronawirusem Irańczyków zostanie wydalonych z Węgier.

Orban, zapytany podczas wywiadu radiowego, dlaczego Węgry zamknęły uniwersytety, ale nie szkoły w odpowiedzi na wybuch wirusa, powiedział, że dzieje się tak, ponieważ „jest tam wielu cudzoziemców”. -Nasze doświadczenie pokazuje, że głównie cudzoziemcy sprowadzili tę chorobę i że rozprzestrzenia się ona wśród obcokrajowców” - mówił.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że dwóch irańskich studentów ze zdiagnozowanym wirusem zostanie wydalonych, ponieważ opuścili szpitalną salę, w której przebywali na kwarantannie bez pozwolenia i bez odzieży ochronnej.

19:16

W niedzielę trwa dzień modlitwy Amerykanów w intencji pokonania epidemii koronawirusa. Dzień modlitw ogłosił prezydent Donald Trump. Wydał on orędzie, w którym stwierdził m.in.: "Jako wasz prezydent, proszę was, módlcie się o zdrowie i pomyślność waszych bliźnich Amerykanów i pamiętajcie, że żaden problem nie jest zbyt duży, aby Bóg nie mógł z nim sobie poradzić. Wszyscy powinniśmy pamiętać o świętych słowach zawartych w 1 Liście św. Piotra 5: 7: „Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was”. Módlmy się, aby wszyscy dotknięci wirusem poczuli obecność opieki i miłości naszego Pana w tym czasie. Z pomocą Boga pokonamy to zagrożenie.

19:09

Francuzi poszli w niedzielę do głosowania w wyborach lokalnych mimo ograniczeń wprowadzanych w kraju z powodu epidemii koronawirusa i zachęcania ludzi do pozostawania w domach. Prezydent Emmanuel Macron, dla którego jest to kluczowy sprawdzian w połowie jego kadencji mówił, że wybory powinny się odbyć, aby zapewnić ciągłość demokratyczną w kraju.

18:49

Hiszpańska policja będzie korzystać z dronów między innymi do obserwacji tych, którzy są poddawani kwarantannie. Wszystko po to, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mieszkańcom władze nakazały pozostać w domach, jeśli to tylko możliwe.

18:36

Niepokojąca rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Hiszpanii, przybywa też ofiar epidemii. Tylko ostatniej doby103 osoby zmarły od koronawirusa, a bilans śmiertelnych ofiar osiągnął 288. Zakażonych jest już w tym kraju prawie osiem tysięcy osób.

18:25

Rzecz bez precedensu, bo w Watykanie wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża odbędą się bez fizycznej obecności wiernych. Powodem jest zagrożenie koronawirusem.

18:15

Brytyjscy naukowcy zwrócili się w listach otwartych do władz Wielkiej Brytanii, by podjęły wreszcie ostrzejsze kroki dla przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa w tym kraju. Jak na razie ekipa Borisa Johnsona nie odwołała masowych zgromadzeń, choć dawno zrobiło to wiele krajów nie tylko w Europie. Naukowcy ostrzegają, że czekanie z podjęciem takiej decyzji grozi wariantem włoskim i hiszpańskim w rozwoju koronawoirusa.

18:08

Warszawiacy z Muranowa zorganizowali spontaniczną akcję i zaśpiewali z balkonów swych mieszkań. Podobna akcja odbyła się kilka dni temu w jednym z włoskich miast.

Zobacz wspólne śpiewanie warszawiaków

18:00

Hiszpania: Potwierdzono 1362 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba chorych wzrosła do 7753. Zmarły kolejne 93 osoby. Łącznie liczba zgonów wynosi 288.

17:47

„Wszystkich, którzy w tym trudnym czasie nie opuszczają swoich domów odpowiedzialnie odpowiadając na apel „zostań w domu, proszę o pamięć o starszych i samotnych (telefon!). Wierzących proszę dodatkowo o modlitwę w intencji Ojczyzny, walczących z zagrożeniem, chorych i słabych” - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

17:36

Ministerstwo Zdrowia opublikowało publikuje najnowsze dane dotyczące koronawirusa. 768 osób jest hospitalizowanych, 7535 objęto kwarantanną, a 25816 nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas potwierdzono 119 zakażeń koronawirusem. 3 osoby zmarły.

17:25

Portugalia: Z soboty na niedzielę liczba zachorowań na koronawirusa wzrosła do 245, tj. o ponad 100 proc. w ciągu doby. W tym samym czasie blisko 170 tys. osób zwróciło się do rządu natychmiastowe zamknięcie granic.

17:13

Brytyjskie ministerstwo zdrowia podało, że według stanu na niedzielę rano w tym kraju odnotowano 1372 przypadki zakażenia koronawirusem. 35 osób zmarło (14 w ciągu ostatniej doby). Łącznie przeprowadzono tam 40279 testów na koronawirusa.

17:01

„Ekonomistom, którzy na całym świecie martwią się tym, co będzie po powiedziałabym, że trzeba zająć się tym, co jest, bezzwłocznie, bo w tej pandemii zachorują wszyscy, także młodzi ludzie i pracownicy służby zdrowia, a wiele osób umrze" – napisał na Twitterze członek Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i doradca włoskiego ministra zdrowia profesor Walter Ricciardi.

16:53

Wojska inżynieryjne zakończyły zabezpieczanie granicy z Niemcami na przejściach Żytowań i Łęknica (woj. lubuskie) – poinformował w mediach społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak.

16:42

Szkocja: PLL LOT informują o specjalnych środkach ochrony dla załóg obsługujących loty w ramach akcji "Lot do domu”. Załogi samolotów, które latają po Polaków zagranicą są wyposażone w specjalne środki ochrony. Mają m.in. maski z filtrami, rękawiczki i żele antybakteryjne.

16:33

Szkocja: Zaplanowany na 24 maja maraton w Edynburgu został odwołany ze względu na szerzącą się na świecie epidemie koronawirusa.

16:23

Obecność wirusa potwierdzono w sobotę u jednego z pracowników Santander Banku we Wrocławiu. Mężczyzna nie wyjeżdżał z Polski. Nie wiadomo od kogo zaraził się koronawirusem. Placówkę zamknięto do odwołania. Wszystkich pracowników 21. Oddziału Santander Banku firma wysłała na kwarantanne, a ich biura przechodzą dezynfekcję

CZYTAJ WIĘCEJ: Santander zamyka placówkę przy Legnickiej. Koronawirus u pracownika

16:15

Francja: Przewodniczący Komisji Medycznej Szpitali Paryskich Remi Salomon zaapelował w niedzielę do Francuzów, by nie brali udziału w trwającej od rana pierwszej turze wyborów samorządowych, w związku z epidemią koronawirusa.

16:10

Węgry: Zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Według węgierskich mediów to 75-letni mężczyzna, który chorował też na zapalenie płuc. Dotąd na Węgrzech stwierdzono 32 przypadki zakażeń koronawirusem.

15:30

Ukraina: Pasażerskie połączenia kolejowe między Ukrainą i Polską zostały całkowicie wstrzymane - informują ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia.

15:23

Na Lotnisku Chopina w Warszawie o godz.14.00 wylądował samolot PLL LOT, który przywiózł Polaków z Londynu. To pierwszy specjalny rejs z Polakami chcącymi wrócić do kraju - z Londynu-Heathrow w ramach akcji „Lot do domu”. Na pokładzie samolotu było 232 pasażerów.

15:14 Osiem nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podaje najnowsze dane: 8 kolejnych potwierdzonych przypadków zakażenia. 4 przypadki dotyczą Warszawy, 3 - Łodzi oraz 1 dotyczy osoby z Zielonej Góry. Oznacza to, że w całej Polsce jest obecnie 119 przypadków koronawirusa, w tym trzy ofiary śmiertelne.

15:10

Polacy przebywający poza Polską, pomimo zamknięcia granic będą mogli wrócić do kraju. Rząd, w współpracy z PLL LOT uruchomił program „Lot do domu”. Tym samym pokryje część kosztów przelotu powracających rodaków.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rząd sprowadza Polaków do kraju w ramach akcji "Lot do domu". Zobacz jak wrócić do Polski

14:55

Holandia: Liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin w wzrosła o 176 przypadków -(do 1135). Osiem osób zmarło, a łączna liczba zgonów wzrosła do 20 – informuje Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

14:33

„Terytorialsi w całym kraju wspierają 314 kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Odpowiadają na potrzeby, robią zakupy, zapewniają transport" – informuje w mediach społeczościowych szef MON Mariusz Błaszczak.

14:15

Brytyjski noworodek, który w tym tygodniu został najmłodszą na świecie osobą zakażoną koronawirusem, wraca do zdrowia i nie grozi mu już niebezpieczeństwo - poinformował brytyjski „The Sun”.

13:51

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa apeluje do rząd o pomoc dla pracowników nieetatowych. „ Epidemia koronawirusa obnaża braki w funkcjonowaniu polskiego państwa i przyzwolenie na masowe łamanie prawa. Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa apeluje do rządu o pilne przyjęcie rozwiązań, które pozwolą na wsparcie dla osób zatrudnionych w ramach umów niestandardowych. Obecnie słyszymy jedynie o pomocy dla pracodawców i pracowników zatrudnionych u nich etatowo, co w praktyce oznacza brak wsparcia dla osób, pracujących w ramach umów zleceń czy umów o dzieło. Pozostaną bez pracy i środków do życia, jedynie z nadzieją, że po ustąpieniu epidemii pracodawca znowu nawiąże z nimi współpracę. Uważamy, że każdy pracownik, który utraci źródło utrzymania ze względu na epidemię, powinien otrzymać ze strony rządu wsparcie. Niezależnie od rodzaju zawartej umowy” - piszą związkowcy.

13:35

Organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie zaleciła terrorystom opuszczenie Europy w związku z koronawirusem - informuje brytyjska gazeta "The Sunday Times". - Trzymajcie się z daleka od ziemi epidemii - głosi obwieszczenie organizacji. Zaleca ona swym członkom także częste mycie rąk, a także zakrywanie ust podczas ziewania i kichania. Zalecenia te zostały wydane w postaci fatwy. Islamiści uważają, że "zaraza" - jak piszą - jest zesłana przez Boga.

13:07

Władze Chin poinformowały o 20 nowych przypadkach koronawirusa. Łącznie chorobę wykryto u 81 tys. mieszkańców tego kraju.

13:00

„Kraj jest w zawieszeniu, wszyscy mają siedzieć w domach a nas wciskają do pełnych samolotów i każą robić regularny serwis. To chyba jakiś żart! Są już u nas osoby, które miały kontakt z zarażonymi i nikt im nie robi testów. To po co to zamknięcie granic? Żebyśmy my poroznosili?” - pyta w mediach społecznościowych Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego.

12:53

Mołdawia: - Od 17 marca kraj zamyka swoje granice z powodu pandemii koronawirusa - poinformował premier Mołdawii Ion Kiku. - W nocy z poniedziałku na wtorek wszystkie loty komercyjne są zawieszone, niezależnie od kierunku. Jest to absolutnie niezbędny środek. Jednocześnie zabronione będzie przekraczanie granic lądowych przez cudzoziemców, z wyjątkiem dyplomatów i osób z zagranicy, na stałe mieszkających w naszym kraju – dodał szef rządu.

12:42

Ministerstwo Zdrowia nie planuje masowych szczepień w związku z koronawirusem. „Prosimy nie logować się na strony podawane w SMS-ach, w których mówi się o konieczności wniesienia opłat” - apeluje ministerstwo.

12:33

Niemcy: W Berlinie odnotowano 263 przypadki koronawirusa. Pomimo rozprzestrzeniania się choroby kilkadziesiąt osób zlekceważyło zalecenia i w ostatnich dniach bawiło się w klubach. Po tym, jak koronawirusa wykryto u strażaka, 25 jego kolegów poddano kwarantannie – pisze „Tagesspiegel”.

12:27

Z lotniska Heathrow w Londynie wystartował w niedzielę przed południem pierwszy lot z Polakami, wracającymi do Polski w ramach operacji LOTdoDomu, zorganizowanej przez PLL LOT oraz polski rząd. Polacy mają wylądować w na warszawskim lotnisku około godz. 13.00.

12:20

Szef Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz zapowiedział, że organizacja ta, zrzeszająca w zasadzie wszystkie banki działające w Polsce będzie rekomendować bankom udzielenie jak najdalszej pomocy ich klientom w związku z koronawirusem, zwłaszcza tym, którzy spłacają kredyty. Pomoc ma polegać głównie na odroczeniu spłaty kolejnych rat – na początek na trzy miesiące. Taka przerwa w spłacie ma trwać trzy miesiące a zgoda na nią ma być przez banki udzielana według uproszczonej procedury. Na dłuższą zwłokę bez ubocznych konsekwencji nie pozwala prawo – trzeba w tym celu zmienić przepisy. Przerwa w spłacie nie oznacza umorzenia raty, a jedynie odłożenie terminu spłat zawieszonych rat kredytowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Spłacasz kredyt i boisz się, że przez pandemię i kwarantannę nie będziesz miał na spłatę, bank pomoże - jak?

12:06

Ministerstwo Zdrowia informuje, ze w ciągu ostatniej doby wykonano ponad tysiąc testów na obecność koronawirusa.

11:53

Białoruś: - 12 tysięcy osób zgłosiło za pośrednictwem strony PLL LOT chęć powrotu do kraju. Pierwsze samoloty wylatują dzisiaj do USA oraz Londynu - poinformował w niedzielę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Wiąże się to ze znaczącym wzrostem osób, które są poddane kwarantannie. - Wczoraj to było nieco ponad 2 tys., w tej chwili ta liczba szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - powiedział Dworczyk.

11:45

Białoruś: Białoruskie Koleje Państwowe poinformowały, że zawieszają kursowanie pociągów na Ukrainę i na Łotwę. Wcześniej zawiesiły połączenia z Polską.

11:30

Każdy Brytyjczyk powyżej 70. roku życie będzie musiał pozostawać w domowej izolacji, a zapoatrzenie będzie mu przynoszone pod drzwi mieszkania - takie procedury wobec najbardziej narażonych na koronawirusa zamierza wprowadzić brytjski rząd. Powiedział o tym brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. - Jak długo te osoby będą musiały pozostać w domach, to wielki znak zapytania - na pewno bardzo długo - powiedział Hancock reporetom BBC. Brytyjskie władze chcą, by każda osoba powyżej 70. roku życia w ogóle nie wychodziła z domu, a leki i zakupy spożywcze oraz inne niezbędne mają być im przynoszone pod drzwi domów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy te zasady zaczną obowiązywać, rząd wciąż dyskutuje nad szczegółami.

11:15

Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze dołączy do akcji "Zostaję w domu" i zachęca do tego na Facebooku swoich miłośników.

11.00

Poczta Polska wprowadza zmiany w związku z pandemią koronawirusa. Od 16 marca nie wyślemy już przesyłki zagranicznej. Są również zmiany w funkcjonowaniu placówek.

10.53

W niedzielę od godziny 11.30 będziemy transmitować mszę świętą z sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. - To najstarsze polskie sanktuarium. To tutaj przez wieki koncentrowało się życie religijne, życie narodowe naszej ojczyzny, naszych rodaków. I dlatego cieszymy się, że w tej wyjątkowej, trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy, będziemy mogli duchowo łączyć się z tym najstarszym sanktuarium i dzięki tej transmisji wiele osób będzie mogło skorzystać z niedzielnej Eucharystii - mówi ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej pod wezwaniem Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu i rzecznik prasowy sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

LINK DO TRANSMISJI

10:45

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w akcji zamykania granic Straży Granicznej pomaga ok 1000 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

10:35

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi prosi, aby osoby które przebywały w lokalu Agrafka Łódź Piotrkowska 90 w dniu 6 marca 2020 r. w godzinach od 20:30 do 24:00, skontaktowały się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi." - taki wpis pojawił się na Facebooku łódzkiego lokalu "Agrafka". W tym czasie w lokalu przebywały osoby, które uzyskały pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

10:27

Statek wycieczkowy "Golden Princess" został objęty kwarantanną u wybrzeży Nowej Zelandii. Trzy osoby na pokładzie są podejrzane o zakażenie koronawirusem.

10:23

W związku z zamknięciem wielu sklepów i instytucji, pracodawcy liczą straty, a pracownicy boją się o swoją przyszłość i wypłaty. Relacja naszych reporterów z Lublina.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sklepy, restauracje, teatry w Lublinie tracą pieniądze przez koronawirusa

„Dramat". Sklepy, restauracje, teatry w Lublinie tracą pieni...

10:15 Ministerstwo Zdrowia informuje: MZ nie rozsyła żadnych smsów dotyczących wsparcia żywieniowego w związku z epidemią koronawirusa. To fake news! Uważajcie.

10.08

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o obowiązkowej kwarantannie dla osób powracających z zagranicy. Ten obowiązek wszedł już w życie.

9:55

Kolejna relacja naszych reporterów o sytuacji w Polsce. Zobacz, jak mieszkańcy województwa pomorskiego zareagowali na epidemię?

CZYTAJ WIĘCEJ: Puste półki w sklepach, kolejki - to od kilku dni w wielu pomorskich miastach codzienność

Koronawirus na Pomorzu. Puste półki, kolejki...jak mieszkańc...

9:41

Minister zdrowia zmienił rozporządzenie w sprawie wykazu chorób powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji. Część zakażonych będzie można leczyć w domu. Zmienione rozporządzenie pojawiło się w sobotę w Dzienniku Ustaw.

ROZPORZĄDZENIE MINISTERSTWA ZDROWIA

9:26

Zgodnie z zarządzeniem o stanie epidemicznym, gości nie przyjmuje dziś żadna z restauracji. W niektórych można składać zamówienia z dostawą do domu. Na palcach można też policzyć ludzi spacerujących po centrach miast. Mimo pięknej pogody jest zupełnie pusto. Zobaczcie naszą fotorelację z Wrocławia, miasta, w którym zazwyczaj jest gwarno i tłoczno.

Wrocław: Rynek bez turystów. Restauracje zamknięte

9:15

Ministerstwo Zdrowia: mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych testami laboratoryjnymi. Potwierdzone przypadki dotyczą osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk), 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce), 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda), 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),1 osoby z woj.lubelskiego.

9:14

Korea Południowa: tylko 76 nowych przypadków koronawirusa i trzy zgony. Po raz pierwszy od trzech tygodni spadła dwucyfrowa liczba zgonów. Korea Południowa ma zaraz po Chinach, najwięcej przypadków zachorowań w Azji. Obecnie jest to ponad 8 tys. zakażeń oraz 75 zgonów. Obserwuje się tendencję spadkową.

9:05

Watykan: uroczystości Wielkiego Tygodnia, odprawiane przez Papieża Franciszka, odbędą się bez obecności wiernych. Msze i nabożeństwa będą transmitowane przez watykańskie media. Do 12 kwietnia zamknięte są również Bazylika i plac św. Piotra.

8:57

Estonia zamyka swoje granice od 17 marca z powodu koronawirusa. Wjazd będzie możliwy tylko dla obywateli tego kraju, którzy chcą wrócić z zagranicy. W Estonii panuje teraz stan wyjątkowy. Szkoły zostały zamknięte do 1 maja.

8:43

Urząd Miasta w Bydgoszczy uruchamia pomoc seniorom w zrobieniu zakupów w związku z pandemia koronawirusa. Powstała specjalna infolinia, na którą można się zgłaszać. Usługa będzie bezpłatna, a koszt zakupów nie może przekraczać 200 złotych. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Zdrowia i Polityki Społecznej UMB, pod numerami telefonów: 668834007 oraz 668834006 od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 20:00.

8:32

Punktualnie o północy funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci samochodami zatarasowali drogę na polsko-czeskiej granicy w Głuchołazach - Mikulovicach. Barierki i pachołki znalazły się na głównych drogach przez granicę, część przejazdów jest pilnowana przez patrole.

CZYTAJCIE WIĘCEJ: Barierki i patrole na granicach. Relacja naszego reportera z przejścia granicznego Głucholazy-Mikulovice

Przejście graniczne Głucholazy - Mikulovice.

Koronawirus. Polska zamknęła granice. Barierki i patrole na ...

8:23

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad pakietem wpierającym instytucje kulturalne oraz twórców i artystów. Przypominamy, że teatry, muzea, kina zostały zamknięte, a wszelkie wydarzenia kulturalne odwołane ze względu na pandemię.

8:15

Begona Gomez, żona premiera Hiszpanii, zarażona koronawirusem. W komunikacie biuro premiera poinformowało, że zarówno Pedro Sanchez, jak i jego małżonka czują się dobrze i ściśle przestrzegają zaleceń władz sanitarnych.

8:03

Ministerstwo Zdrowia przypomina! "W Polsce osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywateli. Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne." - czytamy w oficjalnym komunikacje na Serwisie Rzeczypospolitej Polski gov.pl.

7:57

Pierwszy przypadek koronawirusa w Uzbekistanie podał Reuters. Jak podaje tamtejsze Ministerstwo Zdrowia, mężczyzna wrócił do kraju z Francji. Państwowa linia lotnicza w Uzbekistanie ogłosiła, że do końca kwietnia wstrzymuje loty do wielu miast w Europie i Azji.

7:45

Mimo zakazu wstępu w Tatry, turyści idą jednak w góry. Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego zawróciła wczoraj ok. 50 osób, które próbowały dostać się do Morskiego Oka. Po południu ratownicy TOPR ruszyli na ratunek turyście, którzy zabłądził w rejonie Świnicy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Akcja ratunkowa na Świnicy. Turyści mimo zakazu idą w góry

7:38

W niedzielę wzrosła liczba zarażonych koronawirusem w Japonii. To już 1484 osoby, wliczając osoby z wycieczkowca Diamond Princess (697) oraz 14 osób, które wróciły samolotem z Chin. Dotychczas zanotowano 29 zgonów.

7:32

Pojawiają się sygnały o rosnących cenach żywności w Polsce. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, zapowiedział w TVN24, że jeśli takie zjawisko będzie się nasilać, rząd ma możliwość wprowadzenia sztywnych cen na niektóre produkty.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus powoduje gwałtowny wzrost cen w sklepach

7:25

Operacja #LotdoDomu – jak wrócić do Polski samolotem? Polskie Linie Lotnicze LOT wspólnie z rządem RP uruchomiły serwis internetowy, który ma pomagać Polakom przebywającym za granicą wrócić do kraju. Zapiszcie ten adres i prześlijcie bliskim i znajomym, którzy organizują swój powrót. "Za pośrednictwem naszej platformy internetowej wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy mogą sprawdzić obecnie dostępne połączenia charterowe a także zgłosić zapotrzebowanie na przelot. LOT będzie na bieżąco analizował liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości organizacji lotu."

7:12

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zrobił test na koronawirusa. Prezydent nie jest zarażony COVID-19. Stan jego zdrowia był przedmiotem spekulacji, od kiedy głowa państwa spotkała się z brazylijskim urzędnikiem, u którego wykryto wirusa.

7:04

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział w TVN24, że rząd ze szczególnym udziałem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz przygotowuje pakiet pomocowy dla firm, które ucierpią ze względu na epidemię koronawirusa. Zamknięte gastronomia, transport, turystyka, usługi oraz wiele innych branż sygnalizuje coraz większe straty z każdym dniem. Pieniądze na ten mogą pochodzić z funduszy unijnych. Konkretne rozwiązania będą przedstawione w przyszłym tygodniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polska dostanie z UE 32 mld zł na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa

6:46

Zakażona koronawirusem z Bielska-Białej wystosowała poruszający apel, by nie wychodzić z domu. Za pomocą mediów społecznościowych bielszczanka zakażona koronawirusem zwraca się do wszystkich, którzy jeszcze mają cień wątpliwości, czy koronawrius to poważna sprawa. Kobieta przebywa obecnie w Szpitalu Zakaźnym w Chorzowie. - Jeśli przekonam choć jedna osobę, uznam to za swój osobisty sukces - napisała mieszkanka Bielska-Białej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zakażona apeluje - zostańcie w domu. Kwarantanna domowa sposobem na koronawirusa

6:45

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wygłosił orędzie do wiernych, w którym zaapelował o skorzystanie z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i uczestnictwa w niej poprzez środki masowego przekazu. Przygotowaliśmy listę przy online transmitowanych w internecie. Przekażcie te informacje swoim bliskim, pomóżcie im w uczestnictwie we mszy online.

CZYTAJ WIĘCEJ: Transmisje mszy świętych w internecie. Lista

6:23

Epidemia koronawirusa sprawiła, że Polska zdecydowała się zamknąć granice. Wjazd do kraju dla samochodów osobowych będzie możliwy tylko w 23 miejscach. Do Polski wpuszczani będą Polacy wracający z zagranicy oraz cudzoziemcy związani z Polską zawodowo lub rodzinnie. Wszystkie osoby wjeżdżające do Polski będą musiały poddać się 14-dniowej kwarantannie domowej z bezwzględnym zakazem opuszczania mieszkania. Poniżej w linku pełna lista drogowych przejść granicznych, dostępnych dla ruchu osobowego od niedzieli, 15 marca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Które przejścia graniczne będą dostępne dla ruchu drogowego od 15 marca? Lista punktów kontrolnych?

5:54

Bartosz Bereszyński zarażony koronawirusem. Piłkarz reprezentacji Polski jest kolejnym zawodnikiem Sampdorii Genua, który uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. Bereszyński twierdzi, że czuje się dobrze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bartosz Bereszyński zakażony koronawirusem. To pierwszy polski piłkarz

5:44

Mamy trzynastu ozdrowieńców - to jest dobra informacja - poinformował w sobotę szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas, mając na myśli 13 zarażonych koronawirusem, którzy wyzdrowieli. Pinkas dodał, że w tej chwili wykonuje się około półtora tysiąca testów na obecność koronawirusa w Polsce.

5:32

Przypominamy! W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego w całym kraju obowiązują ważne zmiany i nowe przepisy. Pamiętajmy o tym. Oto lista zmian:

 • Wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców.
 • Osoby powracające z zagranicy muszą przejść dwutygodniową kwarantannę domową.
 • Krajowy transport autobusowy, lotniczy, kolejowy i ruch samochodowy pozostają bez zmian.
 • W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Samochodowy ruch dla Polaków wracających do Polski będzie utrzymany, ale na granicach będą bardzo rygorystyczne zasady wjazdu i kontroli sanitarnej.
 • Utrzymane zostaną czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny.
 • Wprowadzony zostaje zakaz zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób, w tym zgromadzeń państwowych i religijnych.
 • Następuje zamknięcie wszystkich klubów, pubów, restauracji, kasyn.
 • Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić TYLKO działalność na dowóz i na wynos.
 • Z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Zostaną w nich otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie i pralnie.
 • Wszystkie sklepy, banki, punkty usługowe pozostają otwarte.
 • Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności.
 • Transport cargo działa.

Raporty z poprzednich dni:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

PILNE:

kościół jako pierwszy podmiot na Świecie przeprowadził badania z zakresu możliwości zakażenia się koronawirusem poprzez kontakt płciowy z nieletnimi. Wyniki niejednoznaczne. Dalsze badania trwają.

G
Gość

PILNE:

kościół jako pierwszy podmiot na Świecie przeprowadził badania z zakresu możliwości zakażenia się koronawirusem poprzez kontakt płciowy z nieletnimi. Wyniki niejednoznaczne. Dalsze badania trwają.

G
Gość

PILNE:

kościół jako pierwszy podmiot na Świecie przeprowadził badania z zakresu możliwości zakażenia się koronawirusem poprzez kontakt płciowy z nieletnimi. Wyniki niejednoznaczne. Dalsze badania trwają.

G
Gość

PILNE:

kościół jako pierwszy podmiot na Świecie przeprowadził badania z zakresu możliwości zakażenia się koronawirusem poprzez kontakt płciowy z nieletnimi. Wyniki niejednoznaczne. Dalsze badania trwają.

G
Gość

PILNE:

kościół jako pierwszy podmiot na Świecie przeprowadził badania z zakresu możliwości zakażenia się koronawirusem poprzez kontakt płciowy z nieletnimi. Wyniki niejednoznaczne. Dalsze badania trwają.

G
Gość

panbuk was ocali muhahahhahaaaaaaaaa

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia