Dyżury aptek - nowe zasady funkcjonowania w 2024 roku. O tej godzinie nie kupisz już leków. To koniec aptek całodobowych?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Od 2024 roku godziny dyżurów aptek w porze nocnej oraz dni wolne i święta zostaną zmienione.
Od 2024 roku godziny dyżurów aptek w porze nocnej oraz dni wolne i święta zostaną zmienione. kadmy / 123rf.com
Od 1 stycznia 2024 roku zmieniają się przepisy dotyczące dyżurowania aptek. Nowe godziny pracy, podwyżki dla farmaceutów, a także zniesienie dodatkowych opłat za zakup leków to tylko niektóre nowości, które niebawem wejdą w życie. Jak będą funkcjonowały apteki w 2024 roku?

Spis treści

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy refundacyjnej wymusza wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu aptek od stycznia 2024 roku. Nowe przepisy regulują między innymi kwestie finansowania dyżurów, godzin otwarcia, a także dodatkowych opłat za leki. Jakie zmiany odczują wkrótce pacjenci?

Dyżury w aptekach - nowe godziny otwarcia

Do tej pory w każdym powiecie musiała znajdować się przynajmniej jedna apteka świadcząca swoje usługi całodobowo. W wielu miejscach przepis ten jednak nie funkcjonował, gdyż szczególnie mniejsi farmaceuci mieli trudności z obsadzeniem dyżurów, także ze względów ekonomicznych. To natomiast sprawiało, że pacjenci, szczególnie w mniejszych miejscowościach, tracili szansę na zakup leków.

Celem nowej ustawy jest poprawa tej sytuacji, pomimo że teoretycznie skraca ona godziny otwarcia aptek. Od 1 stycznia br. dyżury w porze nocnej oraz dni wolne i święta będą realizowane w następujący sposób:

  • dyżury nocne - 2 godziny między godz. 19:00, a 23:00,
  • dyżury w dni wolne i święta - 4 godziny między godz. 10:00 a 18:00.

Wskazane godzin wynikają z analiz projektodawcy, który wskazał, że najwięcej klientów odwiedza apteki do godziny 21. Od 23:00 do 7:00 zainteresowanie, szczególnie w mniejszych miejscowościach, jest praktycznie zerowe. Ustawa dopuszcza także możliwość rozszerzenia godzin dyżurów, o ile zajdzie taka potrzeba. Decydować będą o tym władze powiatu. Co istotne, wspomniane zmiany dotyczą miejscowości poniżej 40 tys. mieszkańców.

Przeczytaj także:Te lekarstwa są wycofane. Nie wolno ich zażywać

Apteki całodobowe - czy nadal będą dostępne?

Po zmianie przepisów apteki całodobowe nadal będą funkcjonowały. Zadaniem władz powiatu będzie bowiem wyznaczenie jednej całodobowej apteki dyżurnej w mieście będącym siedzibą powiatu, liczącym ponad 40 tys. mieszkańców.

Warto podkreślić, że działalność takiej apteki, jak i tych dyżurujących w porze nocnej oraz podczas świąt, opłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Samorząd może wydłużyć godziny pracy punktów lub utworzyć więcej placówek całodobowych, lecz będzie wtedy zobowiązany do sfinansowania tego ze środków własnych.

Tańsze leki w 2024 roku

Po wejściu nowych przepisów w życie koszty dyżurów poniesie NFZ, co zmniejszy także wydatki klientów. Apteki przestaną bowiem pobierać dodatkowe opłaty za wydawanie leków w porze nocnej, a także święta.

Do tej pory punkty miały możliwość nakładania tzw. opłaty dyspersyjnej, której limit wynosił 3,20 złotych. Należy jednak pamiętać, że ze względu na przyszłoroczną podwyżkę wynagrodzenia minimalnego, wzrośnie natomiast opłata ryczałtowa za leki recepturowe.

Dyżur w aptece - nowe stawki dla farmaceutów

Od przyszłego roku farmaceuci za dyżury w godzinach nocnych, dni wolne oraz święta otrzymają wynagrodzenie w formie ryczałtu. NFZ wypłaci równowartość 3,5 proc. pensji minimalnej w przeliczeniu na godzinę dyżuru.

Oznacza to, że od 1 stycznia farmaceuta za godzinę pracy w nocy czy święta otrzyma 148,47 zł brutto. Zdaniem ustawodawców wskazane stawki sprawią, że część podmiotów zacznie się zgłaszać dobrowolnie do pełnienia dyżurów.

Kary dla aptek za niepełnienie dyżurów

Po wejściu zmian w życie apteki, które nie wypełnią wyznaczonych dyżurów lub skrócą godziny pracy, będą musiały zwrócić wynagrodzenie. Należy to zrobić w terminie do 15 dni od chwili otrzymania wezwania.

Jeśli apteka pozostała zamknięta ze względu na przyczyny losowe, powinna o tym zawiadomić zarząd powiatu. W takiej sytuacji do dyżuru zostanie wyznaczona inna placówka.

FAQ - dyżury aptek w 2024 roku

Gdzie znajdziemy apteki całodobowe? Co, jeśli wszystkie apteki są zamknięte?

Czy dyżury aptek w sobotę zostaną skrócone?

Sobota traktowana jest jako dzień powszedni, co oznacza, że godziny otwarcia apteki pozostaną wtedy niezmienione.

Czy apteki są otwarte w niedziele niehandlowe?

Tak, apteki pełnią dyżury w niedziele niehandlowe, gdyż nie są objęte zakazem handlu. Od 2024 roku wskazane placówki będą w tych dniach otawrte przez co najmniej 4 godziny między 10:00 a 18:00.

Apteki całodobowe - gdzie ich szukać?

Listę aptek dyżurujących całodobowo znajdziemy na stronach internetowych danych starostw powiatowych.

Gdzie kupimy leki, gdy apteka jest zamknięta?

W przypadku, gdy apteka w danej miejscowości jest zamknięta, a pacjent potrzebuje danego leku, może udać się w tym celu na SOR. Zawsze można również skontaktować się z Telefoniczną Informacją Pacjenta pod nr 800 190 590.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dyżury aptek - nowe zasady funkcjonowania w 2024 roku. O tej godzinie nie kupisz już leków. To koniec aptek całodobowych? - Strefa Biznesu

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia