Dwuosobowy respirator może uratować życie chorych na koronawirusa. To polski wynalazek!

asz
Polscy inżynierowie opracowali wynalazek, który może pomóc w walce o życie pacjentów z koronawirusem. To podwójny respirator.
Polscy inżynierowie opracowali wynalazek, który może pomóc w walce o życie pacjentów z koronawirusem. To podwójny respirator. 123rf.com
Inżynierowie z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN opracowali dwuosobowy respirator. To urządzenie może okazać się przełomem w walce o życie pacjentów chorych na koronawirusa. Według zapowiedzi już za trzy tygodnie gotowe będą pierwsze egzemplarze.

Dwóch pacjentów, jeden respirator. Polscy inżynierowie opracowali Ventil

Zespołem inżynierów kieruje prof. Marek Darowski. Opracowane pod jego kierunkiem urządzenia nazywa się Ventil. Połączone z respiratorem umożliwia niezależną wentylację płuc jednego pacjenta, ale można też podłączyć go w taki sposób, by z jednego respiratora mogło korzystać dwóch pacjentów – podaje Polsat News.

W dobie pandemii koronawirusa, gdzie wiele krajów już teraz zmaga się z niedoborem respiratorów, a inne przygotowują się na to, że za kilka tygodni ich liczba może być niewystarczająca, taki wynalazek może okazać się kluczowy w walce o życie pacjentów chorych na COVID-19. Już teraz we Włoszech, gdzie sytuacja epidemiczna jest dramatyczna, lekarze muszą podejmować trudne decyzje w związku z brakiem respiratorów.

Opracowany przez polskich naukowców podwójny respirator przeszedł już testy kliniczne w warunkach OIOM. Wypadły one pozytywnie, a były prowadzone przez długi czas. Ventil pozwala skutecznie wentylować za pomocą jednego respiratora dwóch pacjentów.

Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – mówi dr inż. Krzysztof Zieliński, kierownik projektu z IBIB PAN.

Podwójny respirator pomoże w walce o życie pacjentów z koronawirusem

Nad urządzeniem pracowano już dawno, jednak w związku z zaistniałą sytuacją, podjęto działania zmierzające do szybkiego wdrożenia do produkcji oraz wyprodukowania serii dwuosobowych respiratorów. W tym celu IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej.

Pierwsza seria 100 szt. aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach – mówi dr hab. inż. Janusz Wróbel, dyrektor Ł-ITAM.

Choć może się wydawać, że urządzenie wentylujące dwóch pacjentów z jednego respiratora niekoniecznie musi być czymś skomplikowanych, dr hab. Wróbel zapewnia, że to o wiele bardziej skomplikowane.

To nie jest zwykły rozdzielacz, to urządzenie posiada własny układ, który dostosowuje powietrze podawane pacjentowi – tłumaczył Janusz Wróbel w Polsat News.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansuje projekt, w ramach którego urządzenia Ventil mają zostać wyprodukowane i skierowane do badań klinicznych.

Źródło: Polsat News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Bravo my w USA tez czekamy I caly swiat czekajak w calej histori na polska Mysle I odwage BRAWO POLACY

P
Piotr

ostatnia deska ratunku jest ciągle jeszcze w powietrzu ....kiedy spadnie w ręce potrzebujących?

G
Gość

Super Polacy to zdolny naród tylko trzeba im pomóc i dać szansę oby się udalo

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia