Leczenie w ramach NFZ obwarowane jest wieloma zasadami. Jedną z nich są skierowania do lekarza, które zostały zapisane w ustawie. Lekarze specjaliści rozważą nasz problem i rozwieją wątpliwości ale dopiero wtedy, kiedy lekarz pierwszego kontaktu uzna, że przesłanki są na tyle silne, że warto wystawić skierowanie do lekarza specjalisty. Takie rozwiązanie miało ukrócić precedens zajmowania kolejki do lekarza specjalisty przez osoby, które nie wymagały specjalistycznej diagnozy.
Lekarze specjaliści, którzy przyjmują bez skierowania
Nie do wszystkich lekarzy specjalistów trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Są takie gabinety, które zawsze stoją przed pacjentem otworem.
Bez skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej można iść do:
- psychiatry,
- ginekologa,
- onkologa,
- leczenie uzależnień
Jak długo jest ważne skierowanie?
Każde skierowanie do lekarza specjalisty ma swoją datę ważności. Jeśli posiadasz skierowanie do lekarza specjalisty nie ma z czym zwlekać, warto umówić wizytę od razu.
- skierowanie jest ważne aż do momentu jego realizacji. Nie można go wykorzystać kilka razy.
jeśli jesteś już pod opieką określonej poradni, skierowanie do lekarza specjalisty jest ważne tak długo, jak długo masz problemy zdrowotne a lekarz wyznacza terminy kolejnych wizyt. - skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest ważne 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia;
- skierowanie do poradni rehabilitacyjnej musisz zarejestrować w ciągu 30 dni od daty wystawienia (samo skierowanie jest ważne rok)
- skierowanie do szpitala psychiatrycznego – 14 dni od wystawienia.
Endokrynolog
Wizytę u endokrynologa, który zajmuje się zaburzeniami funkcjonowania tarczycy (najczęstszy powód odwiedzin endokrynologa), przytarczycy, jajników, jąder, podwzgórza, przysadki, nadnercza i trzustki, musi poprzedzić wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Ortopeda
Ten lekarz pomoże w nagłych przypadkach urazów związanych z narządem ruchu. Wszelkie dolegliwości, z którymi nie poradzi sobie lekarz pierwszego kontaktu, muszą być skonsultowane z ortopedą. Do tego lekarza specjalisty, zarówno na konsultację, diagnozę czy plan leczenia, potrzebne jest skierowanie.
Urolog
Mężczyźni, chcąc sprawdzić czy ich narządy moczowo-płciowe działają poprawnie, muszą się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Co ciekawe, kobiety, do ginekologa nie potrzebują specjalnego skierowania.
RTG zębów
Prześwietlenie zębów potrzebne jest przed leczeniem kanałowym czy wyrwaniem zęba. Wykonuje się je także przy wyrzynających się ósemkach. Żeby zrobić to specjalistyczne zdjęcie, potrzebne jest skierowanie, które wydać może dentysta. Ciekawostka: do dentysty nie musisz mieć skierowania.
Na jakie badania trzeba mieć skierowanie?
Profilaktyka nie jest mocną stroną polskiej służby zdrowia. Na każde, nawet najprostsze badanie, potrzebujemy skierowania.
Na jakie badania musisz mieć skierowanie?
- badanie krwi,
- badanie moczu,
- badanie kału,
- badania posiewowe,
- RTG,
- USG,
- kolonoskopia,
- gastroskopia,
- badania diagnostyczne.
Skierowanie trzeba mieć również na:
- leczenie uzdrowiskowe,
- rehabilitację leczniczą,
- opiekę długoterminową.