Depresja u nastolatków z powodu smogu i spalin? Naukowcy wskazują na zgubny wpływ ozonu w zanieczyszczonym powietrzu na zdrowie psychiczne

Monika Góralska
W badaniu ustalono, że im wyższa była ekspozycja na ozon, tym częściej występowały objawy depresji u dzieci w okresie dojrzewania, a ich postać była cięższa.
W badaniu ustalono, że im wyższa była ekspozycja na ozon, tym częściej występowały objawy depresji u dzieci w okresie dojrzewania, a ich postać była cięższa. martinan/123rf.com
Uczucie smutku i przygnębienia, wycofanie się z życia towarzyskiego czy kłopoty z koncentracją to tylko niektóre objawy depresji, które mogą pojawić się u nastolatków pod wpływem dużego narażenia na zanieczyszczenie środowiska. Według najnowszych badań naukowych nawet dopuszczalne poziomy ozonu w zanieczyszczonym spalinami powietrzu mogą powodować rozwój depresji u nastolatków, których organizmy są szczególnie wrażliwe, ponieważ znajdują się w fazie intensywnego rozwoju.

Spis treści

Badania naukowe udowadniają, że ozon obecny w zanieczyszczonym powietrzu nawet, gdy jego poziom nie przekracza norm, negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne nastolatków i może przyczynić się do wystąpienia objawów lękowych i depresyjnych.

Czym jest ozon?

Ozon to gaz znany głównie jako warstwa ochronna ziemi. Położony w górnej części atmosfery – stratosferze chroni on nas przed zbyt intensywnym oddziaływaniem promieniowania ultrafioletowego. Gdy jednak występuje w dolnej warstwie atmosfery, staje się zanieczyszczeniem środowiska szkodliwym dla ludzi.

Ozon jest podstawowym składnikiem wskaźników jakości powietrza, jest on zanieczyszczeniem wtórnym, które powstaje w wyniku reakcji fotochemicznych tlenków azotu m.in. ze spalin i lotnych związków organicznych w atmosferze, a jego tworzeniu się sprzyja wysoka temperatura. Najwięcej ozonu w powietrzu jest więc latem, ponieważ powstaje on pod wpływem promieniowania słonecznego, które wywołuje reakcje chemiczne z zanieczyszczeniami pochodzącymi ze spalin samochodowych, elektrowni i innych źródeł.

Destrukcyjny wpływ ozonu na zdrowie psychiczne nastolatków

Już wiele wcześniejszych badań udowadniało niekorzystny wpływ zanieczyszczonego ozonem powietrza na zdrowie. Narażenie na wyższe jego poziomy przede wszystkim obniża odporność i zwiększa podatność na infekcje układu oddechowego, przyczynia się do wystąpienia astmy, a także zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Badanie przeprowadzone w miastach europejskich wykazało, że zanieczyszczenie powietrza nawet na poziomach znacznie poniżej norm krajowych było odpowiedzialne za 6 proc. wszystkich zgonów we Francji, Szwajcarii i Austrii.

Naukowcy z University of Denver i Stanford University postanowili sprawdzić jak zanieczyszczenie środowiska ozonem wpływa na rozwój psychiczny nastolatków. Badanie opublikowane w magazynie naukowym "Developmental Psychology" udowodniło, że nawet niewielkie i dopuszczalne stężenie ozonu w powietrzu negatywnie oddziałuje na centralny układ nerwowy, co może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Naukowcy śledzili objawy zdrowia psychicznego przez 4 lata u 213 nastolatków w wieku od 9 do 13 lat. W badaniu wzięto pod uwagę miejsce zamieszkania oraz poziomy występującego tam zanieczyszczenia ozonem. Wnioski z badań były jednoznaczne: narażenie na ozon w okresie dojrzewania wiąże się z występowaniem objawów depresji, takich jak:

  • uczucie smutku i przygnębienia,
  • wycofanie się z życia towarzyskiego,
  • kłopoty z koncentracją,
  • zaburzenia snu,
  • utrata zainteresowania i przyjemności z aktywności,
  • myśli samobójcze.

Im wyższa była ekspozycja na ozon, tym częściej występowały objawy depresji u dzieci w okresie dojrzewania, a ich postać była cięższa. Co jednak zaskakujące, nawet stężenie nie przekraczające ustalonych norm z czasem powodowało wystąpienie objawów depresji u dzieci

„Nasze odkrycia i inne badania sugerują, że nawet niski poziom narażenia na ozon może stanowić potencjalnie poważne zagrożenie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego” – powiedziała główna badaczka Erika Manczak, adiunkt psychologii na Uniwersytecie w Denver. Wdychanie zanieczyszczeń aktywuje ścieżki biologiczne zaangażowane w rozwój depresji, w tym procesy immunologiczne, sercowo-naczyniowe i neurorozwojowe. Z tego powodu narażenie na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego może wpływać na rozwój i przebieg objawów depresyjnych u młodzieży w tak wrażliwej na czynniki zewnętrzne fazie wzrostu i rozwoju.

Jak zmniejszyć ekspozycję na ozon?

Najlepszym rozwiązaniem ograniczającym ekspozycję na ozon jest ograniczenie emisji spalin, a więc zmniejszenie natężenia ruchu drogowego. Lepiej jest więc wybierać pociąg, tramwaj czy rower niż jeździć samochodem. Przed zanieczyszczeniem środowiska możemy bronić się unikając głównych ulic w dużych miastach, wybierając spacery w parku lub lesie oraz monitorując jakość powietrza np. na stronie Inspekcji Ochrony Środowiska czy w aplikacjach pogodowych na telefonie. Na terenach o podwyższonej emisji zanieczyszczeń wskazane jest również noszenie maseczek z filtrem węglowym.

Źródło:
Census Tract Ambient Ozone Predicts Trajectories of Depressive Symptoms in Adolescents American Psychology Association

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia