Spis treści
Kiedy darmowe leki dla 65+?
Darmowe leki dla seniorów 65+, a także dzieci i młodzieży, były jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian w prawie. W dniu 29 sierpnia ustawa została podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Wykaz tych leków został opublikowany w obwieszczeniu z 30 sierpnia. Po prawie dwóch miesiącach obowiązywania lista uległa jednak zmianom, które wchodzą w życie od 1 listopada 2023 r.
Zobacz też: Darmowe leki dla seniorów i dzieci na receptę od wszystkich lekarzy
Produkty lecznicze, które powinny trafić na listę refundacyjną, wskazała Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Eksperci zastrzegają przy tym, że będzie ona podlegać aktualizacjom.
[…] „lista darmowych leków dla dzieci i dla seniorów powinny być cyklicznie weryfikowane przez AOTMiT z udziałem Konsultantów Krajowych w poszczególnych dziedzinach medycyny, aby dostosowywać je do aktualnej wiedzy medycznej oraz zapewnić ich aktualność” – podaje Rada w protokole z posiedzenia.
Sprawdź też:
Co zawiera nowa lista leków refundowanych dla seniorów?
Lista refundacyjna 65+ jest rozszerzeniem wykazu leków, które wcześniej przysługiwały dopiero od 75. roku życia i działał od września 2016 roku. Od 1 stycznia 2023 r. są na tej liście 2052 leki. Obejmuje ona w sumie 175 substancji czynnych w 83 grupach. Dzięki refundacji pacjenci zaoszczędzili do końca ubiegłego roki ponad 4,3 mld zł.
Świadczenia dotyczą osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym oraz leków, które w kraju są wydawane pacjentom w odpłatnością 30 proc. lub 50 procent.
Czytaj: Lista leków refundowanych od lipca 2023 r.
Pierwszym krokiem do zmian było stworzenie listy rekomendacyjnej przez Radę Przejrzystości AOTMiT. Zawierała ranking leków stworzony zgodnie z kryteriami oceny Ministerstwa Zdrowia z przypisanymi wartościami liczbowymi w skali od 1 do 10, które uzgodniono na drodze dyskusji i głosowania. Dotyczyły:
- znaczenia danej choroby w ramach potrzeb zdrowotnych pacjentów,
- skuteczności i bezpieczeństwa leczenia oraz siłę zaleceń dotyczących stosowania leku,
- aktualną dostępność w oparciu o wielkość dopłat do wymienionych leków.
W protokole z posiedzenia Rady wskazano wtedy leki, które nie powinny znaleźć się na ostatecznym wykazie ze względu na nieskuteczność lub nieadekwatność stosowania w populacji 65+, takie jak:
- rekombinowana, adsorbowana szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego typy 16 i 18 z adiuwantem,
- acarbosum,
- dienogestum,
- methylphenidati hydrochloridum,
- atomoxetinum,
- dornasum alfa,
- ticlopidini hydrochloridum,
- cyproteroni acetas + ethinylestradiolum,
- ethinylestradiolum + levonorgestrelum.
Refundowane leki dzieci i młodzieży
Lista rekomendowanych bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia powstała w podobny sposób, co wykaz dla seniorów 65+. Oceny proponowanych leków dokonano w ramach trzech kategorii:
- zaspokojenie potrzeb zdrowotnych przez wymienione substancje,
- skuteczność i bezpieczeństwo ich stosowania na podstawie najnowszych rekomendacji klinicznych, aktualną dostępność w oparciu o wielkość dopłat do wymienionych leków i wskazań refundacyjnych oraz zwiększenia dostępności do terapii po wprowadzeniu dodatkowego finansowania.
Czytaj też: Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać?
W stanowisku Rady zaznaczono, że na finalnej liście nie powinny znaleźć się substancje, które zyskały zerowy wynik oceny skuteczności i bezpieczeństwa, a także nieadekwatności wskazań. Są to:
- solifenacini succinas,
- tolterodini hydrogenotartras, tolterodini tartras,
- megestroli acetas,
- levomepromazinum,
- haloperidolum,
- haloperidoli decanoas,
- sertindolum,
- flupentixolum,
- zuclopenthixolum,
- zuclopenthixoli decanoas,
- tiotropium.
Źródło: Protokół nr 30/2023 z posiedzenia Rady Przejrzystości w dniu 31 lipca 2023 roku Rada Przejrzystości działająca przy Prezesie AOTMiT