„Covidowe ucho” – coraz częstszy objaw po przejściu COVID-19. Jakie symptomy świadczą o problemach ze słuchem?

Monika Góralska
Monika Góralska
„Covidowe ucho” to objaw dotyczący najczęściej osób powyżej 40. roku życia. Symptom ten pojawia się w trakcie infekcji COVID-19 lub już po jej wyleczeniu.
„Covidowe ucho” to objaw dotyczący najczęściej osób powyżej 40. roku życia. Symptom ten pojawia się w trakcie infekcji COVID-19 lub już po jej wyleczeniu. alexraths/123rf.com
Do najczęstszych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 należy gorączka, kaszel, duszność czy ból gardła. Jednak obok tych objawów coraz częściej pojawiają się nowe, bardzo nietypowe takie jak „covidowe ucho”. Pacjenci skarżą się na zaburzenia słuchu pojawiające się w czasie infekcji COVID-19 i występujące także po jej wyleczeniu. Jeśli masz te objawy, zgłoś się do laryngologa.

Spis treści

Czym jest „covidowe ucho” i jakie są jego objawy?

Badacze z Indii odkryli, że u ok. 6 proc. pacjentów po przejściu infekcji koronawirusem występują zaburzenia słuchu. Informacje na ten temat pojawiły się w raporcie opublikowanym przez naukowców na łamach czasopisma „Hindustan Times”.

Objawy „covidowego ucha” to:

 • ból ucha,
 • zawroty głowy,
 • dzwonienie lub szum w uszach,
 • utrata słuchu.

Symptomy te występują najczęściej u pacjentów powyżej 40. roku życia i pojawiają się zarówno w trakcie infekcji, jak i po kilku tygodniach od jej wyleczenia. Ból i dzwonienie w uszach mogą być przez chorego odczuwane cały czas, ale mogą też pojawiać się i zanikać.

W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy zgłosić się do laryngologa. Problemy ze słuchem mogą być niepokojące i wywoływać dodatkowe objawy takie nadciśnienie, nerwowość, bezsenność i niedosłuch. W leczeniu stosuje się ćwiczenia głębokiego oddychania i terapię sterydami.

Zobacz także:

Najczęstsze objawy zakażenia Omikronem

Najnowszy wariant koronawirusa Omikron jest bardziej zakaźny od poprzednich mutacji, ale wywołuje łagodniejsze symptomy. Według danych pochodzących od ponad 4,7 mln użytkowników brytyjskiej aplikacji ZOE COVID Study do najczęstszych objawów Omikronu należą:

 • katar (73 proc.),
 • ból głowy (68 proc.),
 • zmęczenie (64 proc.),
 • kichanie (60 proc.),
 • ból gardła (60 proc.),
 • uporczywy kaszel (44 proc.),
 • chrypka (36 proc.),
 • dreszcze (30 proc.),
 • gorączka (29 proc.),
 • zawroty głowy (28 proc.).

To, jaką mutacją jesteśmy zakażeni, wykrywają tylko testy PCR, które nie są wykonywane przy każdym pozytywnym wyniku testu na COVID-19. Chory zwykle nie wie więc, jaką mutacją został zakażony.

Powikłania po COVID-19

Po przejściu COVID-19 coraz częściej u osób, które zwalczyły infekcję pojawiają się nietypowe dla tej choroby objawy, które dotyczą różnych narządów i części ciała niezwiązanych z układem oddechowym. Wśród powikłań, jakie występują po infekcji SARS-CoV-2 coraz częściej wymienia się bóle pleców i mięśni. Taki objaw wystąpił u pacjentów z Republiki Południowej Afryki, u których wykryto pierwsze przypadki zakażenia wariantem Omikron.

W trakcie lub po ustąpieniu choroby mogą pojawić się również objawy skórne takie jak wysypka na twarzy lub szyi, pokrzywka, obrzęk ust i powiek, swędzenie wnętrza dłoni i podeszw stóp, plamki, pęcherze i grudki pojawiające się na skórze. Do tych symptomów należą „covidowe palce”, które wyróżniają się występowaniem fioletowych lub czerwonych plam na stopach, rzadziej na dłoniach, przypominających odmrożenia. Pojawiają się one w ciągu 1-4 tygodni od infekcji koronawirusem, są bolesne, mogą być swędzące. W miejscu ich wystąpienia następuje osłabienie czucia. Zmiany po zagojeniu nie pozostawiają żadnych śladów.

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia