COVID-19 a nadciśnienie – eksperci widzą wyraźny związek. Czy grozi nam masowy wzrost ciśnienia tętniczego krwi?

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Statystyki są alarmujące i wskazują, że o wiele więcej pacjentów prawdopodobnie zachoruje na nadciśnienie tętnicze w przyszłości, co może stanowić obciążenie dla systemu publicznej opieki zdrowotnej – ostrzegają specjaliści, którzy zbadali związek między zachorowaniem na COVID-19 a rozwojem nadciśnienia u ponad 58 tys. osób.

Spis treści

Pomiar ciśnienia tętniczego
W Polsce aż 12 milionów osób ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze. Drazen Zigic / Freepik

Zbadano wpływ zakażenia SARS-CoV-2 na rozwój nadciśnienia

Istotny związek między infekcją wirusem SARS-CoV-2 a rozwojem nadciśnienia tętniczego u osób, które nie miały wcześniej problemów z ciśnieniem krwi, wykazało badanie zaprezentowane przez „Hypertension” – czasopismo wydawane przez American Heart Association.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

– Chociaż COVID-19 ma przeważnie cięższy przebieg u osób z nadciśnieniem tętniczym, w tym przyczynia się do częstszych hospitalizacji i śmiertelności, nie wiadomo, czy w porównaniu z osobami z prawidłowym ciśnieniem krwi SARS-CoV-2 może powodować rozwój nadciśnienia tętniczego lub pogarszać jego przebieg – powiedział współautor pracy dr Tim Q. Duong z Albert Einstein College of Medicine oraz Montefiore Health System w Nowym Jorku.

Razem z kolegami przeanalizował on elektroniczne dane medyczne 45 398 osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 i były hospitalizowane w okresie od marca 2020 r. do sierpnia 2022 r. Drugą grupą objętą badaniami było 13 864 pacjentów, którzy przeszli grypę (ale nie COVID-19) i trafili z jej powodu do szpitala między styczniem 2018 r. a sierpniem 2022 r.

Wszyscy uczestnicy wrócili następnie do placówki medycznej z jakiejkolwiek zdrowotnej przyczyny w ciągu średnio sześciu miesięcy od uzyskania pozytywnego testu na COVID-19 lub grypę. Żadna osoba objęta badaniem nie cierpiała wcześniej na nadciśnienie tętnicze.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Unikaj tych błędów. Mogą sfałszować wynik

Nie tylko osoby z nadciśnieniem, ale również wszyscy dorośli i dzieci powinni co jakiś czas mierzyć ciśnienie krwi. Jest to jedno z podstawowych badań, które pozwala na ocenę zarówno pracy serca, jak...

Monika Góralska
Monika Góralska

Hospitalizacja z powodu koronawirusa to większe zagrożenie nadciśnieniem

Analiza ujawniła, że 21 proc. osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 oraz 11 proc. osób, które trafiły do szpitala z innego powodu, rozwinęło nadciśnienie tętnicze w ciągu sześciu kolejnych miesięcy. W grupie hospitalizowanej z powodu grypy odsetek ten wyniósł 16 proc., a w grupie porównawczej, która trafiła do szpitala z innej przyczyny, odsetek ten wynosił tylko 4 proc.

Co ważne, normy dla ciśnienia tętniczego są w USA niższe niż w krajach europejskich i wynoszą 130 mm Hg na 80 mm Hg, podczas gdy w Europie jest to 140 mm Hg na 90 mm Hg.

Oznacza to, że przy ciśnieniu 135/85 mm Hg w USA zostanie postawiona diagnoza nadciśnienia, podczas gdy w krajach europejskich będzie to ciśnienie prawidłowe wysokie.

W Polsce wg najnowszych zaleceń z 2023 r. ekspertów z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego normy prawidłowego ciśnienia tętniczego wynoszą: 120-129/70-79 mmHg – dla osób do 65. roku życia, 130-139/70-79 mmHg – dla osób powyżej 65. roku życia oraz 130-149/70-79 mmHg – dla osób powyżej 80. roku życia.

Jak wyliczyli badacze, ⁣osoby przebywające w szpitalu z powodu COVID-19 były ponad dwukrotnie bardziej narażone na wystąpienie nadciśnienia tętniczego niż osoby hospitalizowane z powodu grypy.

Podwyższone ryzyko nadciśnienia dotyczyło zwłaszcza:

  • osób po 40. roku życia,
  • mężczyzn,
  • osób z chorobami współistniejącymi, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroba wieńcowa serca i przewlekła choroba nerek (PChN).

Ponadto bardziej narażeni byli również zakażeni SARS-CoV-2 pacjenci leczeni podczas pandemii kortykosteroidami i lekami wazopresyjnymi (obkurczającymi naczynia).

Pij przy nadciśnieniu. Te herbatki ziołowe obniżają za wysokie ciśnienie

Pij przy nadciśnieniu. Te herbatki ziołowe obniżają za wysokie ciśnienie

Zioła lecznicze pomagają przy nadciśnieniu – chorobie prowadzącej do zawału serca i udaru mózgu. By naturalnie obniżyć zbyt wysokie wartości ciśnienia tętniczego krwi i zmniejszać związane z nim obrzę...

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko

Grozi nam plaga nadciśnienia?

– Uwzględniając samą liczbę ludzi dotkniętych COVID-19 w porównaniu do tych, którzy przeszli grypę, statystyki są alarmujące i wskazują, że o wiele więcej pacjentów prawdopodobnie zachoruje w przyszłości na nadciśnienie tętnicze, co może stanowić obciążenie dla systemu publicznej opieki zdrowotnej – ocenił dr Duong.

W jego opinii te wyniki powinny zwiększyć świadomość na temat badania ciśnienia krwi pacjentów szczególnie zagrożonych nadciśnieniem po przebytym COVID-19. Pozwoli to na wcześniejszą diagnozę oraz leczenie powikłań nadciśnienia tętniczego, do których należą choroby sercowo-naczyniowe i choroba nerek.

Nadciśnienie tętnicze zabija codziennie 250 Polaków. Lekarze apelują - leczcie się!

Nadciśnienie tętnicze zabija codziennie 250 Polaków. Lekarze apelują - leczcie się!

Nadciśnienie tętnicze krwi jest głównym czynnikiem ryzyka zgonu wśród Polaków. Jednocześnie mieszkańcy kraju nad Wisłą lekceważą go, przerywają leczenie i nie mierzą regularnie ciśnienia – alarmują ek...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Konieczne są dalsze badania związku COVID-19 z nadciśnieniem

Jak podkreślają autorzy pracy, osoby objęte badaniem wywodziły się głównie ze społeczności o niskim statusie społeczno-ekonomicznym, co może zwiększać ich podatność na rozwój nadciśnienia tętniczego po infekcji wirusem SARS-CoV-2. Do innych czynników mogących mieć na to wpływ badacze zaliczyli występujące podczas pandemii: skutki izolacji, stres psychospołeczny, obniżoną aktywność fizyczną, stosowanie niezdrowej diety oraz przybieranie na wadze.

Zdaniem naukowców konieczne będą dłużej trwające badania, aby ocenić, czy związane z COVID-19 powikłania w postaci zaburzeń regulacji ciśnienia tętniczego krwi i chorób serca mijają samoistnie, czy są to powikłania długofalowe.

Badanie ma kilka ograniczeń, takich jak m.in. to, że badani pacjenci częściej mieli ciężki przebieg COVID-19 oraz że część pacjentów mogła mieć wcześniej niezdiagnozowane nadciśnienie, zaznaczyli badacze. (PAP)
jjj/ agt/ mso

Miej ciśnienie pod kontrolą

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia