Spis treści
O ile wzrosły ceny leków w Polsce?
Według danych statystycznych GUS w czerwcu 2022 r. odnotowano inflację na poziomie 15,5 proc., która jest najwyższa od 25 lat. Każdy z nas obecnie odczuwa jej skutki na co dzień, robiąc zakupy w sklepie spożywczym czy spłacając kredyt hipoteczny, a także kupując leki w aptece. GUS podaje, że w związku z tym leki podrożały jedynie o 3,7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jednak portal GdziePoLek w swoim raporcie przedstawił niemal dwukrotnie wyższy wzrost cen, który sięga 7,8 proc.
Portal GdziePoLek porównał ceny 100 leków nierefundowanych najczęściej kupowanych przez pacjentów w aptekach, z którymi współpracuje, na dzień 1 lipca 2021 i 1 lipca 2022 r.. Na liście znalazły się leki na receptę, suplementy diety i wyroby medyczne.
Z zestawienia wynika, że leki bez recepty (OTC, ang. over the counter, czyli „na ladzie”) podrożały o 8,54 procent, natomiast ceny tych te na receptę wzrosły o 6,55 procent
Które leki podrożały najbardziej? Na szczycie listy środki przeciw anemii i grypie
Portal GdziePoLek przedstawił listę 10 najpopularniejszych produktów, których ceny od poprzedniego roku wzrosły najbardziej, a są to:
- Sorbifer Durules, tabletki o przedłużonym uwalnianiu – 20,28 proc.,
- Aviomarin, tabletki – 18,8 proc.,
- Sylimarol 70 mg, drażetki – 18,28 proc.,
- Theraflu Extra Grip, proszek – 17,59 proc.,
- No-Spa Max, tabletki powlekane – 16,35 proc.,
- Otrivin, aerozol – 15,97 proc.,
- Urosept, drażetki – 14,82 proc.,
- Dicortineff, zawiesina do oczu i uszu – 14,16 proc.,
- No-Spa, tabletki – 13,56 proc.,
- Sudafed Xylospray HA, aerozol – 12,43 proc.
Na pierwszym miejscu znajduje się lek na receptę Sorbifer Durules, który jest stosowany w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza, również u kobiet w ciąży. Lek ten nie ma zamiennika, a jego średnia cena obecnie wynosi 45 zł. Znacznie wzrosła również cena leku Aviomarin przeciw chorobie lokomocyjnej, który jest dostępny bez recepty, oraz Sylimarol, który wspomaga pracę wątroby i stosowany jest przy niestrawności. Na liście są również popularne leki OTC stosowane w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takie jak (Theraflu, Otrivin czy Sudafed).
Znaczne wzrosty cen odczują również osoby przewlekle chore i stosujące leki na nadciśnienie, chorobę wieńcową, a także środki przeciwbólowe i wspomagające trawienie. Portal GdzePoLek podzielił listę 100 leków na kategorii, w których odnotowano następujące wzrosty cen:
- układ oddechowy – średni wzrost cen o 8,10 proc.,
- układ sercowo-naczyniowy – 5,83 proc.,
- układ mięśniowo-szkieletowy – 6,27 proc.,
- ośrodkowy układ nerwowy – 8,48 proc.,
- krew i układ krwiotwórczy – 7,96 proc.
Lista leków, których ceny nie zmieniły się znacznie
Nie wszystkie leki podrożały w aż tak znacznym stopniu. Portal GdziePoLek zamieszcza również listę 10 leków, których ceny wzrosły najmniej. Na pierwszym miejscu znajduje się niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) Dexak w postaci tabletek, stosowany w leczeniu umiarkowanego bólu, którego cena wzrosła tylko o 1,26 proc. Poniżej 2 proc. wyniosły również wzrosty cen leków:
- Lokren – lek na nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca,
- Octenisept – środek o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym, stosowany do odkażania ran,
- Dicloziaja – żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
- Skudexa – lek przeciwbólowy dostępny na receptę stosowany w leczeniu umiarkowanego i ostrego bólu u osób dorosłych.