Ceny leków coraz wyższe. Które produkty podrożały najbardziej? Wiele z nich masz w swojej apteczce. Zapłacisz za nie nawet o 20 proc. więcej

Monika Góralska
Cena leku stosowanego w leczeniu anemii wzrosła o ponad 20 proc., a lek na chorobę lokomocyjną czy produkt zażywany przy niestrawności podrożały o ponad 18 proc.
Cena leku stosowanego w leczeniu anemii wzrosła o ponad 20 proc., a lek na chorobę lokomocyjną czy produkt zażywany przy niestrawności podrożały o ponad 18 proc. MJ_Prototyp/gettyimages.com
W ciągu ostatnich tygodni inflacja wzrasta w zastraszającym tempie. Każdy z nas martwi się pnącymi się w górę cenami produktów w sklepach czy na stacjach paliw. Co jednak z cenami leków? GUS uspokaja, że wzrosły one jedynie o 3,7 proc., jednak z ustaleń portalu GdziePoLek wynika, że wzrost jest aż dwukrotnie wyższy. O ile wzrosły ceny leków w Polsce i które leki podrożały najbardziej?

Spis treści

O ile wzrosły ceny leków w Polsce?

Według danych statystycznych GUS w czerwcu 2022 r. odnotowano inflację na poziomie 15,5 proc., która jest najwyższa od 25 lat. Każdy z nas obecnie odczuwa jej skutki na co dzień, robiąc zakupy w sklepie spożywczym czy spłacając kredyt hipoteczny, a także kupując leki w aptece. GUS podaje, że w związku z tym leki podrożały jedynie o 3,7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jednak portal GdziePoLek w swoim raporcie przedstawił niemal dwukrotnie wyższy wzrost cen, który sięga 7,8 proc.

Portal GdziePoLek porównał ceny 100 leków nierefundowanych najczęściej kupowanych przez pacjentów w aptekach, z którymi współpracuje, na dzień 1 lipca 2021 i 1 lipca 2022 r.. Na liście znalazły się leki na receptę, suplementy diety i wyroby medyczne.

Z zestawienia wynika, że leki bez recepty (OTC, ang. over the counter, czyli „na ladzie”) podrożały o 8,54 procent, natomiast ceny tych te na receptę wzrosły o 6,55 procent

Które leki podrożały najbardziej? Na szczycie listy środki przeciw anemii i grypie

Portal GdziePoLek przedstawił listę 10 najpopularniejszych produktów, których ceny od poprzedniego roku wzrosły najbardziej, a są to:

  • Sorbifer Durules, tabletki o przedłużonym uwalnianiu – 20,28 proc.,
  • Aviomarin, tabletki – 18,8 proc.,
  • Sylimarol 70 mg, drażetki – 18,28 proc.,
  • Theraflu Extra Grip, proszek – 17,59 proc.,
  • No-Spa Max, tabletki powlekane – 16,35 proc.,
  • Otrivin, aerozol – 15,97 proc.,
  • Urosept, drażetki – 14,82 proc.,
  • Dicortineff, zawiesina do oczu i uszu – 14,16 proc.,
  • No-Spa, tabletki – 13,56 proc.,
  • Sudafed Xylospray HA, aerozol – 12,43 proc.

Na pierwszym miejscu znajduje się lek na receptę Sorbifer Durules, który jest stosowany w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza, również u kobiet w ciąży. Lek ten nie ma zamiennika, a jego średnia cena obecnie wynosi 45 zł. Znacznie wzrosła również cena leku Aviomarin przeciw chorobie lokomocyjnej, który jest dostępny bez recepty, oraz Sylimarol, który wspomaga pracę wątroby i stosowany jest przy niestrawności. Na liście są również popularne leki OTC stosowane w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takie jak (Theraflu, Otrivin czy Sudafed).

Znaczne wzrosty cen odczują również osoby przewlekle chore i stosujące leki na nadciśnienie, chorobę wieńcową, a także środki przeciwbólowe i wspomagające trawienie. Portal GdzePoLek podzielił listę 100 leków na kategorii, w których odnotowano następujące wzrosty cen:

  • układ oddechowy – średni wzrost cen o 8,10 proc.,
  • układ sercowo-naczyniowy – 5,83 proc.,
  • układ mięśniowo-szkieletowy – 6,27 proc.,
  • ośrodkowy układ nerwowy – 8,48 proc.,
  • krew i układ krwiotwórczy – 7,96 proc.

Lista leków, których ceny nie zmieniły się znacznie

Nie wszystkie leki podrożały w aż tak znacznym stopniu. Portal GdziePoLek zamieszcza również listę 10 leków, których ceny wzrosły najmniej. Na pierwszym miejscu znajduje się niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) Dexak w postaci tabletek, stosowany w leczeniu umiarkowanego bólu, którego cena wzrosła tylko o 1,26 proc. Poniżej 2 proc. wyniosły również wzrosty cen leków:

  • Lokren – lek na nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca,
  • Octenisept – środek o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym, stosowany do odkażania ran,
  • Dicloziaja – żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
  • Skudexa – lek przeciwbólowy dostępny na receptę stosowany w leczeniu umiarkowanego i ostrego bólu u osób dorosłych.
Po leki bez recepty sięgamy, gdy boli nas głowa, doskwiera przeziębienie lub nie możemy zasnąć. Wydaje się, że mogą one jedynie pomagać, ale niewłaściwie stosowane mogą również zaszkodzić.Bierzesz leki bez recepty? Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy podczas ich stosowania i nie popełniaj ich!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Bierzesz leki bez recepty? Tego nie rób, bo możesz sobie zas...

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia