Claire Michel zajęła 38. miejsce kobiecym triathlonie na igrzyskach olimpijskiech w Paryżu. Jak wynika z publikacji, zawodniczka przebywa w szpitalu od czterech dni. Badania wykazały, że Michel jest zakażona bakterią E.coli. Bakteria pałeczki okrężnicy tmoże powodować problemy żołądkowe i jelitowe, a przyczyną wydaje się być właśnie zanieczyszczona Sekwana.
Czy odbędą się sztafety mieszane triathlonu?
Z tego powodu reprezentacja Belgii zmuszona była odmówić udziału w sztafecie mieszanej, które mają się odbyć w poniedziałek, 5 sierpnia. Organizatorzy jednak już dwukrotnie przekładali treningi pływackie w Sekwanie przed triathlonem sztafet mieszanych. Sceptycy twierdzą, że po ostatnich opadach deszczu niemożliwym wydaje się odbycie zawodów pływackich w paryskiej rzece.
„Belgijska drużyna triathlonowa ścigająca się przez zanieczyszczoną Sekwanę: Belgijscy »Hammers« muszą zrezygnować z triatlonu mieszanego z powodu choroby Claire Michel”
Triathlonistki wymiotowały po pływaniu w Sekwanie
Po indywidualnych zawodach triathlonowych, które także były dwukrotnie przekładane z powodu złej jakości wody w Sekwanie zawodniczki skarżyły się na na zatrucie doznane podczas pływania olimpijskiego. Kanadyjska triathlonistka zwymiotowała tuż po minięciu na mety podczas transmisji na żywo. A Rosjanka Jekaterina Szabalina, która reprezentuje na igrzyskach Kazachstan, nie dokończyła nawet startu – zaczęła wymiotować po pływaniu na pierwszym okrążeniu wyścigu kolarskiego.
W belgijskiej drużynie triathlonowej nie kryją oburzenia, bowiem spełnił się scenariusz, którego wszyscy się obawiali. Jolien Vermeylen powiedziała po triathlonie, że „widziała i czuła rzeczy, o których wolałaby nie myśleć”.
Francuska minister sportu i mer Paryża pływały w Sekwanie
W przededniu igrzysk olimpijskich francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera, a także mer Paryża Anne Hidalgo specjalnie wykąpały się w Sekwanie, aby udowodnić, że organizowanie zawodów na rzece jest bezpieczne. Nie odważyli się zanurzyć w niej zapowiadający kąpiel prezydent Francji Emmanuel Macron oraz przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach.
Woda w Sekwanie wciąż nie spełnia zalecanej normy
Przed igrzyskami Francuzi wydali aż 1,4 miliarda euro na oczyszczenie Sekwany z planami uruchomienia kąpielisk w aż 30 miejscach w paryskim regionie Ile-de-France zgodnie z ideą ponownego otwarcia rzeki dla ludzi. Zakaz kąpieli w Sekwanie obowiązywał od 1923 roku. Przeprowadzenie zawodów triathlonowych w rzece od początku budzi wielkie kontrowersje. Według doniesień medialnych, poziom skażenia Sekwany bakteriami pałeczki okrężnicy E. coli wciąż przekracza zalecaną normę.