Eksperci twierdzą, że zagrożenie ma pochodzić ze strony toksycznych pasożytów, przenoszonych przez zwierzęta domowe. Zakażenie wspomnianymi pasożytami może z kolei prowadzić u ludzi do groźnej choroby.
Takie wnioski płyną z przeglądu 17 badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Queensland w Australii. Zespół przeprowadził analizę wyników badań z 11 krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, opublikowanych na przestrzeni ostatnich 44 lat.
Masz kota? Ryzykujesz schizofrenią
Badacze odkryli, że u osób mających kontakt z kotami przed 25. rokiem życia ryzyko zachorowania na schizofrenię było niemal dwukrotnie większe.
Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie wynika to z obecności pasożyta występującego u kotów domowych, zwanego Toxoplasma gondii. Pierwotniak ten może przedostać się do organizmu ludzkiego wskutek ugryzienia przez zakażonego zwierzaka.
Podejrzewa się, że pasożyt może przedostać się do centralnego układu nerwowego i wpływać na neuroprzekaźniki w mózgu, co prowadzić potrafi do zmian osobowości, objawów psychotycznych i zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia.
Badania są niepełne
W kontrze do tych doniesień pojawiają się głosy, że takie badania powinny być prowadzone na dużej grupie ludzi, aby uzyskać wiarygodne informacje o zagrożeniu.
Żródło: earth.com
jg