Amantadyna jednak skuteczna? Tak pokazują wstępne wyniki polskich badań nad lekiem, które będą kontynuowane

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Amantadyna jest dostępna w aptekach, jednak z powodu wzrostu popytu jej sprzedaż została ograniczona. Lek mogą nabyć tylko pacjenci z chorobą Parkinsona i dorośli z dyskinezą późną.
Amantadyna jest dostępna w aptekach, jednak z powodu wzrostu popytu jej sprzedaż została ograniczona. Lek mogą nabyć tylko pacjenci z chorobą Parkinsona i dorośli z dyskinezą późną. Jaroslaw Pruss/Polska Press
Udostępnij:
Badania nad amantadyną będą kontynuowane. Na korzyść dalszej rekrutacji i obserwacji pacjentów przemawiają wyniki wstępnej, połówkowej analizy działania leku, który wykazał trend w kierunku skuteczności przy braku istotnych działań niepożądanych. W badaniach prowadzonych przez prof. Konrada Rejdaka pacjenci przyjmujący amantadynę częściej przechodzili COVID-19 bez objawów. Sprawdź, co jeszcze udało się ustalić!

Batalia o amantadynę trwa. Badań prowadzonych od roku w kilku polskich ośrodkach o mało nie przerwano. Powodem były błędnie zaprojektowane prace jednego z nich. Po przedstawieniu wstępnych wyników analizy zebranych dotąd danych, decyzją ABM badania nad amantadyną są prowadzone dalej.

Stosowany od lat lek dla pacjentów neurologicznych może pomagać w hamowaniu postępu infekcji koronawirusem, musi być jednak podany w ciągu pięciu dni od zakażenia. To właściwe założenie projektu badawczego, którego liderem jest prof. Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W badanie udało się zaangażować grupę ok. 500 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa SARS-CoV-2 z siedmiu krajowych ośrodków klinicznych, z czego w analizie uwzględniono 110 osób. Byli oni objęci wczesną opieką medyczną.

W dniu rozpoczęcia badania hospitalizacji wymagało 19,6 proc. chorych, którym miała być podawana amantadyna, oraz 14,6 proc. pacjentów mających otrzymywać placebo. Pozostałych obserwowano w warunkach ambulatoryjnych.

W przypadku większości wszystkich chorych zakażenie koronawirusem przebiegało łagodnie, ale w grupie przyjmującej amantadynę odnotowano trend w kierunku skuteczności w postaci częstszego bezobjawowego przebiegu COVID-19 w 15. dniu leczenia.

Brak objawów odnotowano wtedy u 62 proc. chorych przyjmujących amantadynę i u 52 proc. stosujących placebo. W grupie otrzymującej lek nie było ciężkich powikłań i zgonów, ale wśród nieprzyjmujących go pacjentów dotyczył on 4,6 proc. zakażonych.

Przedstawiono też wnioski na temat bezpieczeństwa kuracji. W grupie leczonej amantadyną zgłoszono 17 przypadków działań niepożądanych (w tym 4 umiarkowanie ciężkie, ale 0 ciężkich), a wśród łykających placebo – 24 przypadki (w tym 6 umiarkowanie ciężkich i 1 ciężki w postaci zgonu).

Przed właściwymi badaniami przeprowadzono także pozytywnie wstępną analizę oceny bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej u 93 uczestników z obu grup na postawie 15-dniowej obserwacji.

Badanie będzie kontynuowane przez kolejne 6 miesięcy, co ma umożliwić również ocenę wpływu terapii amantadyną na występowaniu zespołu pocovidowego, czyli opóźnionych powikłań infekcji.

Źródło: Wstępne wyniki badań nad amantadyną SPSK Nr 4 w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A w Czu[wulgaryzm]ewie strzelają
s
swed
Może warto to powiedzieć p. Simonowi... A przy okazji przypomnieć czytelnikom o głosowaniu w PE w sprawie ujawnienia umowy na zakup szczepionek Pfizera zawartej przez p. von Leyen. Tylko partia EPL, której szefem jest Tusk głosowała przeciw takiemu ujawnieniu.
G
Gość
24 lutego, 0:25, Gość:

Jak tak kowid szczepfrajerzy?

ŻYJEMY, a ty?

G
Gość
23 lutego, 11:53, Gość:

Wszechobecna dezinformacja nic wiec raz działa, raz nie działa to w końcu jak jest ?? 😆

Tak jest, że są umowy z fajzerami. Szpryce mają być z założenia powtarzane i dla każdego. Koszty jednej wyższy niż leczenie pacjenta amantadyną, która jest tylko dla chorych. Teraz sobie wyobraź zyski. Odpowiedzi jest bardzo prosta, gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze (a dodatkowo o zrobienie z ludzi posłusznych baranów).

G
Gość
23 lutego, 15:10, Gość:

Amantadyna ma trzy właściwości:

1. Nie leczy żadnego wirusa.

2. Szkodzi pacjentom.

3. Nabija kasę Bodnarowi.

Tylko jakoś nikt z pacjentow mu się nie przekręcił. Gdyby było inaczej już dawno pismaki rozpętały by gõwnoburzę. A tak mogą tylko opluwać.

G
Gość
Jak tak kowid szczepfrajerzy?
B
Było minęło
Nie szczepiłem się.
B
Było minęło
Miałem korona wirusa. Lekarz zapisał mi antybiotyk a ja załatwiłem sobie dodatkowo amantadynę. Byłem szybko zdiagnozowany - 3 - 4 dni "złapałem" od członka rodziny. Wyleczyłem się szybko i do dziś jest dobrze.
G
Gość
A czy to prawda że The Guardian wykupił u was cała stronę nefrologów

obywateli z UE w Polsza ??
G
Gość
GW to nowe ustrojstwo :) bajki na dzień dobry ! brak rzetelności jak za Czasów Pana Rybaka ? a jak już trudny temat Ukraińców w Polsce ? to rzeźba wcinać jaką tam Bajkę ? co do Rybka podzielił los Warszawskiej Mokotowskiej ? trudnych tematów się nie tyka ! mimo nie naiwiści Panie Rybak masz pan Klasę i takich gości to ja w życiu lubię !! a nie nagonka dobrych wiadomości od PIS !!!
G
Gość
Aniu Rokicka, weź swój tornisterek i wróć do zerówki. Naucz się tego co zostało zapisane w słowniku języka polskiego i używaj słów zgodnie z ich znaczeniem. Najpierw w tytule - amantadyna skuteczna, potem w nagłówku już ze znakiem zapytania , a na koniec w tekście "odnotowano trend w kierunku skuteczności". To co dziecko drogie się stało, że ci się temat wykopyrtnął i trzeba było ratować wierszówkę trendem?
G
Gość
Wszystkie kraje świata stosują aman...

A nie, czekaj - nikt nie stosuje, nawet foliarze w innych krajach.

I co tam foliarze?

Jakie kłamstwo wymyślicie?
G
Gość
22 lutego, 16:39, Gość:

Amantadyna ma trzy właściwości:

1. Nie leczy żadnego wirusa.

2. Szkodzi pacjentom.

3. Nabija kasę Bodnarowi.

23 lutego, 9:41, Gość:

Idioto,przecież Bodnar nie produkuje amantadyny :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Ale żyje z wizyt.

G
Gość
23 lutego, 9:50, AB:

Doktor Bodnar psuje interes żydowskim s[wulgaryzm]synom, którzy wmówili idiotom, że jedynym środkiem na „covid” są szczepionki. A kto psuje żydom interes to jest wielki zbrodniarz

Gdyby 20% lekarzy leczyło, jak Bodnar….

Koniec cyrku po paru miesiącach hucpy.

Ten lekarz zasługuje na szacunek i podziw Polaków.

Debil

A
AB
"Alkohol pity z umiarem, nie szkodzi nawet w dużych ilościach." - Jan Himilsbach
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie