Amantadyna jako lek na COVID-19? „Wyniki są jednoznaczne”

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Koronawirus, zdjęcie ilustracyjne
Koronawirus, zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay/fernandozhiminaicela
Wyniki są jednoznaczne. Wskazują, że w populacji z COVID-19 nie ma żadnych różnic między stosowaniem placebo a amantadyną – powiedział prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dziś o godz. 13.00 odbyła się konferencja dotyczącą pierwszych wyników badań klinicznych stosowania Amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19.

Wzięli w niej udział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński oraz Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

W badaniu nad wpływem amantadyny na COVID-19 wzięło udział 149 osób chorych, 78 osób otrzymało amantadynę, a 71 placebo.

Nie ma różnicy między placebo a amantadyną

– Nie ma żadnych różnic między pacjentami, które przyjęły placebo a amantadynę, w związku z tym zwróciłem się do zwrócił się do prezesa Agencji Badań Medycznych o zaprzestanie rekrutacji pacjentów i zakończenie badania – powiedział kierujący badaniem prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na COVID-19  przebywających w szpitalu – powiedział prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński. 

Rzecznik Praw Pacjenta: Złudne poczucie skutecznego leczenia

– Amantadyna nie jest zalecana w leczeniu COVID-19 w żadnych rekomendacjach – polskich, europejskich czy też amerykańskich – stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

– Nie ma żadnych dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność i bezpieczeństwo leczenia COVID-19 przy pomocy amantadyny – dodawał.

– Terapia amantadyną może nieść za sobą jedno poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów – dawać złudne poczucie skutecznego leczenia, powodując opóźnienie w podjęciu skutecznej terapii – stwierdził Chmielowiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amantadyna jako lek na COVID-19? „Wyniki są jednoznaczne” - Portal i.pl

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia