Znamiona kukurydzy na nerki, pęcherz i prostatę. Tych „wąsów” nie wyrzucaj! Sprawdź, co zawiera ten surowiec leczniczy i na co pomaga!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Znamiona kukurydzy to po prostu części jej kwiatów, poprzez które odbywa się zapylanie tej rośliny.
Znamiona kukurydzy to po prostu części jej kwiatów, poprzez które odbywa się zapylanie tej rośliny. smereka/123RF
Włosy czy też wąsy kukurydzy, które wystają z kaczana z ziarnami, to tak naprawdę części kwiatowych komórek żeńskich tej rośliny. Z tego powodu stanową surowiec zielarski o skoncentrowanej zawartości cennych związków. Pomagają przede wszystkim na zaburzenia pracy układu moczowego, jak również wątrobę czy prostatę. Sprawdź, co zawierają znamiona słupka kukurydzy oraz jakie mają właściwości lecznicze i zastosowanie.

Spis treści

Czym są znamiona kukurydzy?

Znamiona kukurydzy zwyczajnej (Zea mays) to nitkowate twory wystające z kaczana, z których każdy połączony jest z zalążkiem przyszłego ziarna. Tych w kolbie nasiennej tej rośliny jest nawet tysiąc! Nitki te, nazywane w Polsce wąsami, a w krajach anglojęzycznych – „kukurydzianym jedwabiem” (corn silk) są częścią rozrodczych komórek żeńskich, poprzez które zostają one zapylone męskim pyłkiem przez wiatr i owady.

Sprawdź: Prażona kukurydza to jeden z najlepszych snacków. Zobacz, jaki popcorn jest zdrowy

Warto przy tym wspomnieć, że roślina pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie została udomowiona ok. 9 tysięcy lat temu, i stamtąd trafiła na resztę globu. Jest ważnym składnikiem w tradycyjnej medycynie rdzennych mieszkańców kontynentu, z którego pochodzi (m.in. przeciw malarii i chorobom serca) oraz chińskiej (podobnie jak w Ameryce, jest tam jest ważnym ziołem przeciw zapaleniu gruczołu krokowego). Stosuje się je m.in. w Turcji czy Francji, jak również w Polsce.

Znamiona słupka kukurydzy w fitoterapii zbiera się w okresie kwitnienia przed ich zapyleniem, jednak do własnego użytku można przygotować też np. herbatkę ze świeżych nitek oderwanych od kolby.

Co zawierają włosy z kukurydzy i jakie mają działanie?

Znamiona słupka kukurydzy, które jako surowiec noszą nazwę stigma maydis, obfitują przede wszystkim w antyoksydanty z grupy polifenoli (10-12 proc. w suszonych), głównie flawonoidów. Zawierają także oleje (1-2 proc.), fitosterole (sitosterol i stigmasterol), garbniki, terpenoidy, saponiny, olejek eteryczny, śluzy roślinne i sporo potasu (1-2 procent).

Inne cenne związki to barwniki karotenowe (zeaksantyna, która wraz ze spokrewnioną z nią luteiną chroni żółtą plamkę oka przed degeneracją i związaną z tym utratą wzroku), a także nieco białka, witamin E i K, a także selenu, wapnia czy magnezu.

W badaniach wykazano, że składniki znamion stymulują wydzielanie moczu, z zarazem usuwanie z organizmu nadmiaru wody i soli mineralnych, które tworzą kamienie moczowe. Łagodzą też podrażnienia i zapalenia w układzie moczowym.

Co więcej, znamiona kukurydzy:

  • mogą też chronić nerki przed toksycznymi substancjami i efektami promieniowania gamma wykorzystywanego w radioterapii,
  • chronią komórki nerwowe (neuroprotekcja),
  • działają antydepresyjne,
  • zmniejszają zmęczenie,
  • obniżają poziom glukozy i lipidów we krwi,
  • przeciwdziałają procesom glikacji (degeneracji białek, m.in. w procesie starzenia się).

Również w rodzimej medycynie ludowej znamiona uważane są też za środek moczopędny i obniżający glikemię, a ponadto afrodyzjak oraz zioło regulujące miesiączki.

Właściwości znamion kukurydzy. Na co są dobre i czy istnieją przeciwwskazania do kuracji?

W ziołolecznictwie znamiona kukurydzy stosuje się w postaci wyciągów wodnych, jako napary albo ekstrakty płynne i suszone.

Surowiec ten wykazuje działanie:

  • moczopędne,
  • rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg moczowych i przewodów żółciowych,
  • przeciwzapalne, szczególnie w obrębie nerek i pęcherza moczowego,
  • zwiększające wydalanie z organizmu moczanów, szczawianów i fosforanów,
  • lekko żółciopędnie.

Wskazania do stosowania znamion kukurydzy to zwłaszcza:

Pomocniczo można zażywać wyciągi ze znamion w zaburzeniach takich jak:

Jak stosować znamiona kukurydzy? Jakie są przeciwwskazania do kuracji?

Przy stosowaniu surowców leczniczych uzyskiwanych z kukurydzy nie odnotowano jakichkolwiek działań szkodliwych czy niepożądanych. Należą do nich także zarodki, czyli kiełki, które są źródłem cennego oleju, a rzadko – również korzeń rośliny.

Należy jednak pamiętać, że zawarta w znamionach witamina K może zwiększać krzepliwość krwi.

Jak przygotować herbatkę ze znamion kukurydzy?[/b] Wystarczy zalać łyżeczkę suszonego surowca szklanką wody, doprowadzić do wrzenia, przykryć i odstawić na 5 min, po czym odsączyć i pić taką porcję 3 razy dziennie.

Dawkowanie znamion kukurydzy przy z zaburzeniach pracy układu moczowego i obrzękach (również krążeniowych) dawka znamion to 4-6 g dziennie.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia