Wysokie ciśnienie krwi może wpływać na zdrowie psychiczne. Osoby z tym schorzeniem mogą częściej się zamartwiać i popadać w przygnębienie

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest większe u mężczyzn, w szczególności powyżej 55 roku życia, u palaczy i osób z zaburzeniami lipidowymi.
Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest większe u mężczyzn, w szczególności powyżej 55 roku życia, u palaczy i osób z zaburzeniami lipidowymi. Andrea Piacquadio / Pexels
Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z głównych czynników ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje aż 12 milionów osób. Naukowcy sprawdzili, czy ciśnienie krwi ma też wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Okazało się, że może mieć związek z zaburzeniami nastroju i neurotycznością.

Spis treści

Wysokie ciśnienie krwi i jego wpływ na organizm człowieka

Ciśnienie krwi to siła, z jaką krew jest przeprowadzana przez układ krążenia. Wyróżniamy dwa odczyty: ciśnienie skurczowe, które jest miarą skurczu serca i ciśnienie rozkurczowe, mierzone, gdy serce jest w stanie spoczynku. Jeśli jest ono zbyt wysokie, mówimy o nadciśnieniu tętniczym, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób takich jak:

  • udar mózgu,
  • niewydolność serca,
  • utrata wzroku,
  • choroby naczyń obwodowych,
  • niewydolność nerek.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w „General Psychiatry”, sprawdzono czy ciśnienie krwi może mieć wpływ na występowanie stanów lękowych, objawów depresji i neurotyczności.

– Neurotyzm obejmuje wiele różnych części osobowości. Osoby z wyższymi wynikami neurotyzmu są prawdopodobnie bardziej wrażliwe na swoje emocje lub sytuacje, martwią się nieproporcjonalnie do sytuacji i mają wysoki wskaźnik lęku. Chociaż niektórzy ludzie mogą postrzegać neurotyzm jako coś negatywnego, nie jest on ani dobry, ani zły. Neurotyzm ma wiele cech adaptacyjnych i może się komuś bardzo przydać – twierdzi David Tzall, licencjonowany psycholog.

Czytaj także: Psycholog lub psychiatra dostępny „od ręki”? Zgłoś się za darmo i bez skierowania do Centrum Zdrowia Psychicznego

Choć neurotyzm nie jest uważany za chorobę psychiczną, ale za jedną z cech osobowości, to sprzyja on rozwojowi zaburzeń lękowych, schizofrenii i zaburzeń nastroju.

Jak wysokie ciśnienie wpływa na zdrowie psychiczne?

Chińscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy istnieje związek przyczynowy między czterema składnikami ciśnienia krwi (skurczowe ciśnienie krwi, rozkurczowe ciśnienie krwi, ciśnienie tętna i nadciśnienie) a czterema stanami psychicznymi (lęk, depresja, neurotyczność i subiektywne dobre samopoczucie).

W badaniu wykorzystali tzw. randomizację mendlowską, która umożliwiła analizę różnych wariantów genów, aby określić, czy dany czynnik daje konkretny skutek. Okazało się, że najwyraźniejszy związek występował między ciśnieniem rozkurczowym a neurotyzmem.

Na podstawie tych odkryć naukowcy stwierdzili, że dbanie o odpowiednie ciśnienie tętnicze krwi może zmniejszyć występowanie neurotyczności, zaburzeń nastroju i chorób sercowo-naczyniowych.

– Wcześniejsze badania wykazały związek między zaburzeniami lękowymi a nadciśnieniem. Mocne strony tego badania obejmują wykorzystanie zestawów danych GWAS (Genome-wide association studies) z dużymi próbami. Ogólnie rzecz biorąc, związek między DBP (rozkurczowym ciśnieniem krwi) a neurotycznością jest zgodny z naszym zrozumieniem szkodliwego wpływu stresu na organizm – tłumaczył w „Medical News Today” dr Melody Hermel, kardiolog z United Medical Doctors w Południowej Kalifornii.

Normy ciśnienia tętniczego. Jak zadbać o właściwe ciśnienie krwi?

Najnowsze normy podane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego to:

  • 120-129/70-79 mm Hg – dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 65. roku życia,
  • 130-149/70-79 mm Hg – dla osób powyżej 80. roku życia.

Podstawą w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi jest jego regularna kontrola, zarówno w domu, jak i u lekarza. Osoby z nadciśnieniem muszą dbać o utrzymanie odpowiedniej masy ciała, unikać produktów o wysokiej zawartości sodu oraz regularnie uprawiać sport.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia