Spis treści
Ryzyko zawału serca w Wigilię wzrasta o 37 proc.
Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Lund przeanalizowali dane ponad 283 tys. osób trafiających do szpitala z zawałem serca, które były zebrane w latach 1998–2013 w ogólnokrajowym rejestrze oddziałów wieńcowych, SWEDEHEART. Badanie zostało opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym British Medical Journal.
Zespół naukowców pod kierownictwem profesora kardiologii Davida Erlinge po przeanalizowaniu danych gromadzonych przez 16 lat, w których znajdowały się informacje na temat wieku, wagi, zażywanych leków, palenia papierosów oraz dokładne daty i godziny wystąpienia ataków serca u pacjentów stwierdził, że najczęściej występowały one w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia). Najbardziej narażone na nie były osoby w wieku powyżej 75 lat oraz chorujące na cukrzycę i chorobę wieńcową.
Na podstawie dokładnych godzin i dat naukowcy stwierdzili, że najbardziej niebezpieczny czas to wigilijny wieczór ok. godziny 22:00.
Analizy wykazały również wzrost występowania zawałów serca w pierwszym dniu Nowego Roku, a także w ciągu całego roku w poniedziałki i o poranku ok. godziny 8:00. W samo Boże Narodzenie ryzyko wystąpienia zawału serca nie było tak wysokie.
Zobacz także:
Za wystąpienie zawału serca w święta odpowiada stres
Święta powinny być czasem rozważań i odprężenia, a tymczasem w większości domów panuje napięta atmosfera i pośpieszna krzątanina związana z przygotowaniami. Dla osób starszych świąteczne spotkania z rodziną często są źródłem stresu i niepokoju. Wśród najczęstszych przyczyn występowanie w tym czasie zawałów naukowcy wymieniają stres emocjonalny, smutek, złość i lęk. Stres powoduje zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna.
Dodatkowo na podwyższenie ryzyka zawału wpływa także spożywanie dużych ilości jedzenia, picie alkoholu i ogólne zmęczenie z tym związane. Nierzadko w grę wchodzą także męczące podróże, jakie trzeba odbyć, aby dotrzeć do rodziny na wigilijną kolację.
Znaczenie mają tu również duże wahania temperatur i często mróz na zewnątrz w czasie zimowych miesięcy. Zimne powietrze nie tylko nadwyręża odporność i może być przyczyną przeziębienia, ale też zwęża naczynia krwionośne, co obciąża układ krążenia i serce. To również może wyjaśniać, czemu ataki serca tak często zdarzają się w Wigilię, a ryzyko to nie jest podwyższone w czasie innych świąt np. Wielkanocnych.
Naukowcy we wnioskach do swoich badań podkreślają, że ryzyko ataku serca w okresie świąt występuje głównie u osób starszych, dlatego należy na nie zwrócić w tym czasie szczególną uwagę, aby ochronić je przed takimi następstwami.
Źródło:
Christmas, national holidays, sport events, and time factors as triggers of acute myocardial infarction: SWEDEHEART observational study 1998-2013 British Medical Journal
Sprawdź: Ubierz choinkę z wyprzedzeniem. To dobre dla psychiki