Czym są tatuaże z henny?
Tradycja odświętnego wykonywania tymczasowych tatuaży henną, zwana mehndi, jest wciąż żywa w wielu regionach świata, gdzie praktykowana była od wieków dzięki obecności rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (Lawsonia inermis). To z jej liści przygotowuje się barwiący specyfik.
Wzór na skórze, który uzyskuje się poprzez nakładanie na jej powierzchnię naturalnej pasty z suszu henny i wody, może przybierać barwę od pomarańczowej do ciemnobrązowej.
Czytaj też: Mały motylek czy smok na całych plecach? To bez znaczenia. Masz tatuaż? Grozi ci rak krwi
Ozdabianie skóry henną jest więc jej malowaniem, przy czym używana do tego celu pasta pozostaje na skórze i tworzy początkowo wypukłą strukturę. Praktyka nie ma więc nic wspólnego z prawdziwym tatuowaniem, które polega na trwałym wprowadzaniu odpowiedniego barwnika pod skórę.
Sprawdź także:
Czy tatuaże z henny są bezpieczne?
Tatuaże z henny będącej preparatem ziołowym są na ogół bezpieczne dla skóry, choć jak jak wszystkie produkty roślinne w przypadku nadwrażliwości może on wywołać reakcję alergiczną. Wykonując wzór poza domem warto upewnić się, jaki skład ma stosowany produkt barwiący.
Czytaj także: Tatuaż wypalił jej skórę. Ból i blizny do końca życia. Tak może się skończyć zrobienie wakacyjnej ozdoby
Henna do tatuażu nigdy nie powinna być czarna. Taki produkt jest mieszanką zawierającą syntetyczne barwniki, która zwykle nie ma nic wspólnego z ziołami.
Tego typu substancja ma specyficzny chemiczny zapach, w przeciwieństwie do intensywnie pachnącej ziołami właściwej henny. Jak to się dzieje, że syntetyczne barwniki sprzedawane są pod mylącą nazwą handlową? Ma to związek z brakiem odpowiednich regulacji prawnych związanych z importem kosmetyków pochodzenia wschodniego, gdzie nie obowiązuje prawo nakazujące umieszczanie informacji o składzie produktu na jego opakowaniu.
O agresywności czarnej henny świadczy czas jej aplikacji, który wynosi zaledwie kilka minut. Tymczasem barwienie skóry naturalną henną może trwać nawet 12 godzin.
Henny do tatuaży nie należy mylić z produktami do barwienia rzęs i brwi, również zwanymi henną. Ich skład oparty jest na barwnikach syntetycznych o silnym działaniu. Przy stosowaniu na większe obszary skóry mogą one wywołać niebezpieczną reakcję organizmu, prowadząc nawet to śmierci w wyniku wstrząsu anafilaktycznego.
O ile naturalna henna może powodować odczyny alergiczne, o tyle nigdy nie są one tak silne, jak w przypadku produktów zawierających PPD (p-Fenylenodiaminę – czarny barwnik wykorzystywany m.in. przy produkcji farb do włosów, barwników do tkanin, farbach drukarskich) i inne syntetyczne barwniki.
Tymczasowy tatuaż z henny – jak zrobić go w domu?
Na tatuaż z henny warto zdecydować się tylko wtedy, gdy do jego przygotowania używa się suszonego ziela lawsonii oznaczonego jako BAQ – body art quality, które nadaje się do barwienia ciała. Najłatwiej nabyć je za pośrednictwem internetu.
Tatuaż z henny można zrobić własnoręcznie w domu. Sproszkowane zioło miesza się z wodą do powstania konsystencji gęstej pasty. Opcjonalnie do mieszanki można włączyć cukier, który sprawi, że mieszanka stanie się bardziej lepka, a także olejek eteryczny. Przeciwwskazaniem do jego użycia jest skłonność do podrażnień skóry i alergii.
Bazowy przepis na hennę do tatuażu to 50 g ziołowej naturalnej henny łączone z 1 szklanką wody (250 ml) i 2 łyżkami cukru, ew. 10 kropli olejku lawendowego.
Malowanie henną wymaga pewnej wprawy. Domową metodą wykonywania tatuaży z henny jest zawinięcie pasty w celofanowy rożek, którego następnie używa się jak pisaka, rysując wzór za pomocą ciasno zwiniętej i ściętej nożyczkami końcówki. Indywidualna praktyka pozwala z czasem określić idealną konsystencję pasty, którą łatwo wykonuje się wzory.
W związku z możliwością wystąpienia reakcji alergicznej, na 24 godziny przed wykonaniem tatuażu należy wykonać próbę uczuleniową, nanosząc kropkę z pasty na skórę i pozostawiając ją tam na co najmniej kilka godzin. Następnie pastę zmywa się lub zdrapuje, a miejsce poddaje obserwacji. Jeżeli po upływie doby nie dzieje się nic niepokojącego, można wykonać tymczasowy tatuaż z henny. Naturalną mieszankę barwiącą można przechowywać w lodówce około tygodnia.
Ile utrzymuje się tatuaż z henny i jak z nim postępować po wykonaniu?
Wzór wykonany pastą z naturalnej henny trzeba zabezpieczyć na kilka godzin przed światłem słonecznym i rozmazaniem – w tym celu po utworzeniu się zaschniętej skorupki na wierzchu pasty tatuaż owija się folią spożywczą albo taśmą malarską. Przez kolejnych kilka godzin naturalny barwnik zawarty w zielu będzie wnikał stopniowo w naskórek, tworząc półtrwały rysunek. Następnie zaschniętą pastę usuwa się za pomocą wody.
Tatuaż z prawdziwej henny ciemnieje z czasem, utleniając się. Swój najgłębszy kolor przyjmie około 12 godzin po aplikacji pasty, a jego trwałość sięga mniej więcej miesiąca.
Czas utrzymywania się tatuażu tymczasowego z henny zależy od wielu czynników, w tym częstotliwości, intensywności oraz składu kąpieli, a także ekspozycji słonecznej.
W przypadku tymczasowych tatuaży wykonanych specyfikiem zawierającym syntetyczne barwniki wzór utrwala się już po kilku minutach i od razu przyjmuje intensywnie czarną barwę, utrzymując się około 6 tygodni.
Jak zmyć tatuaż z henny?
Usunięcie tymczasowego tatuażu wykonanego zarówno henną, jak i substancjami hennopodobnymi, nie jest możliwe za pomocą wody i mydła, ani też innych substancji, ponieważ wiąże się z usunięciem sporej warstwy naskórka, w którą wniknął barwnik.
Zdecydowanie odradza się uszkadzające skórę szorowanie i tarcie skóry w celu pozbycia się tatuaży. Takie działanie może jedynie przyczyniać się to do powstawania podrażnień i prowadzić do rozwoju stanów zapalnych. Jako że tatuaże te są tymczasowe, wystarczy odczekać kilka tygodni, w czasie których barwniki zostaną usunięte wraz z naskórkiem na drodze procesu jego naturalnego złuszczania się.
Polecamy także:
Tatuaże z henny nie są dla każdego, a już na pewno nie dla dzieci
Tatuaże z henny nie są wskazane dla osób, u których występuje egzema i atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub jakiekolwiek choroby skóry. Tatuaże z henny nie są też odpowiednie dla dzieci, a pytanie o to jest stosunkowo popularną kwestią w internecie.
Wśród tych, dla których takie zdobienie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, są też osoby ze szczególnie wrażliwą i jasną cerą, jak również u ciężarnych. Jeśli jednak stosowany barwnik jest w pełni naturalny, a u kobiety w ciąży nie występują zmiany skórne czy nadwrażliwość, nie ma konieczności wstrzymywania się z wykonaniem tatuażu z naturalnej henny. Jednak warto zadbać o to, aby pasta nie zawierała olejków eterycznych.
Nawet jeżeli do wykonania tymczasowego tatuażu wykorzystuje się naturalne składniki, konieczne jest przeprowadzenie próby alergicznej na 24 godziny przed przystąpieniem do nakładania barwnika na skórę.
Przeczytaj również na temat:
ZOBACZ: Czy zrobienie tatuażu latem jest bezpieczne? Ekspert: Kaja Karolina Chodorowska, tatuażystka