Pierwsza pomoc przy oparzeniu. Domowe sposoby na oparzenia. Tych metod nie stosuj! Czy okłady z miodu albo musztardy są bezpieczne?

Marta Siesicka-Osiak
Jeśli na skórze oprócz zaczerwienia pojawiają się inne zmiany, oparzenie powinno być skonsultowane z lekarzem.
Jeśli na skórze oprócz zaczerwienia pojawiają się inne zmiany, oparzenie powinno być skonsultowane z lekarzem. auremar/123rf
Okres sylwestrowy sprzyja powstawaniu urazów skóry związanych z puszczaniem fajerwerków. W czasie zabawy ze sztucznymi ogniami może dojść do łagodnych, ale i poważniejszych oparzeń. Sprawdź, kiedy sam możesz opatrzeć ranę i co robić, gdy dojdzie do oparzenia. Poznaj domowe sposoby łagodzenia urażonej skóry i zobacz czego nigdy nie powinno się przykładać do rany.

Spis treści

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń

Oparzenia to urazy, które dzielimy wg intensywności obrażeń na cztery stopnie – od powierzchownego bolesnego zaczerwienienia skóry (I stopnia), przez poważniejsze wpływające na głębsze warstwy skóry, powodujące także obrzęk, pęcherze i bardzo silny ból (II stopnia), po głębokie urazy obejmujące wszystkie warstwy skóry i część tkanek, w czasie, których może dojść do martwicy (III stopnia) oraz oparzenia IV obejmujące warstwę tłuszczową, a nawet kostną.

Sprawdź: Co robić, gdy leci krew? Pierwsza pomoc przy ranach i krwotokach

W przypadku łagodnych oparzeń można wdrożyć leczenie domowe:

  1. Należy ostudzić oparzenie zimnym kompresem lub pod bieżącą, zimną wodą.
  2. Nałożyć na ranę maść antybakteryjną lub jeden ze sprawdzonych środków domowych.
  3. Delikatnie przykryć urażoną skórę sterylnym, nieprzywierającym opatrunkiem, który nie przyklei się do rany.
  4. Jeśli ból jest dokuczliwy, należy zażyć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (np. aspirynę lub ibuprofen).

Należy pamiętać, że żaden domowy środek nie pomoże złagodzić oparzenia trzeciego i czwartego stopnia, wymaga ono pilnej konsultacji lekarskiej i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Domowe sposoby na łagodne oparzenia

Powierzchowne oparzenia (I stopnia) może próbować łagodzić domowymi sposobami. Większość składników, które mogą okazać się pomocne znajdziemy w naszych domach. Ich kojące działanie znane jest od wieków. Przy powierzchownych oparzeniach warto sięgnąć po:

  • Zimną wodę lub zimny kompres – ma na celu schłodzenie rany, urażone miejsce można polewać strumieniem zimnej wody lub przykładać do niego np. butelkę wypełnioną zimną wodą przez ok. 20 min.,
  • Aloes – przyśpiesza gojenie się ran oraz działa chłodząco i przeciwbólowo, można zastosować gotowe preparaty lub skorzystać z miąższu liści rośliny doniczkowej,
  • Miód – działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie, sprzyja gojeniu się ran, najlepiej korzystać z miodu medycznego, który jest sterylizowany, należy używać go w przypadku niewielkich ran.

Dowiedz się więcej:

Tych produktów nigdy nie używaj na oparzenia!

Są także produkty, które używane jako pierwsza pomoc przy leczeniu oparzeń, mogą przynieść zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Posmarowanie nimi rany może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia.

Zobacz również: Starożytny lek zwalcza bakterie i leczy rany. Oksymel zrobisz z 2 składników

Zazwyczaj brak jest jakichkolwiek naukowych dowodów na to, aby mogły być skuteczne w leczeniu oparzeń. Nie zawsze wiadomo, dlaczego akurat te produkty ludzie postanowili stosować w łagodzeniu urażonej ciepłem skóry. Sprawdź w galerii, jakich produktów nigdy nie należy używać na oparzenia.

Zobacz w galerii: Tych produktów nigdy nie przykładaj na oparzoną skórę!

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia