Niska temperatura niebezpieczna dla serca. Jak w czasie mrozów wzrasta ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca, udarów i arytmii?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Jeden na 100 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych można przypisać ekstremalnym temperaturom – wynika z badania opisanego w „American Heart Association Circulation”.
Jeden na 100 zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych można przypisać ekstremalnym temperaturom – wynika z badania opisanego w „American Heart Association Circulation”. Biserka Stojanovic / GettyImages
Ekstremalnie niskie, choć także wysokie temperatury nasilają zaburzenia krążenia i zwiększają ryzyko śmierci. To wynik analizy badań obejmujących 32 mln zgonów spowodowanych chorobami sercowo-naczyniowymi. Specjaliści uważają, że to właśnie zmiany środowiskowe mogą wpłynąć na główną na świecie przyczynę śmierci i niepełnosprawności, czyli schorzenia sercowe.

Spis treści

Silne mrozy zwiększają ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca, arytmii i udaru

Ekstremalne temperatury mogą wpływać na przebieg i rozwój powikłań chorób serca, które stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie. By zbadać tę zależność, naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali dane dotyczące ponad 32 mln zgonów związanych z zaburzeniami krążenia. Pochodziły one z ponad 560 miast położonych w 27 krajach, na 5 kontynentach i objęły aż 40 lat.

Sprawdź także: Mróz może być niebezpieczny. Jak wpływa na nasz organizm?

Badacze odkryli, że zarówno ekstremalnie niskie, jak i ekstremalnie wysokie temperatury zwiększały ryzyko śmierci wynikającej z niedokrwiennej (wieńcowej) choroby serca, jego niewydolności, udaru mózgu czy arytmii.

Zobacz również: Powikłania po grypie są groźne dla zdrowia. Niedoleczona osłabia działanie serca i nerek. Zobacz, jak odróżnić grypę od przeziębienia

Na każde 100 zgonów spowodowanych problemami z krążeniem, ekstremalne upały powodowały dodatkowe 2,2 przypadki śmiertelne, natomiast przy mrozach umierało aż 9,1 os. w przeliczeniu na sto, które straciły życie.

Czytaj także: Ryzyko zawału serca wzrasta zimą. Oto powody, dla których niska temperatura zagraża sercu. Zobacz, czego lepiej unikać w czasie mrozów

Najsilniejsza zależność dotyczyła przy tym niewydolności serca (dodatkowe 12,8 z powodu zimna oraz 2,6 zgonów z powodu gorąca). Ustalono więc, że skrajne temperatury przyczyniają się w sumie średnio do 1 na 100 zgonów.

– Spadek częstości zgonów z powodu chorób układu krążenia obserwowany od lat 60. to ogromny sukces w obszarze zdrowia publicznego. To czas, w którym kardiolodzy zidentyfikowali i zajęli się indywidualnymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie, aktywność fizyczna, cukrzyca typu 2 czy ciśnienie krwi. Obecne wyzwanie wiąże się ze środowiskiem i zmianami klimatu – mówi dr Barrak Alahmad, autor opracowania opublikowanego w piśmie „Circulation

Zmiany klimatyczne wpływają na pogodę i nasze zdrowie. Trzeba działać!

Badacze zwracają uwagę, że według obecnych analiz zachodzące zmiany klimatyczne przyczyniają się do częstszego występowania ekstremalnych temperatur – zarówno wysokich, jak i niskich. Proponują przy tym m.in. wprowadzenie systemu ostrzeżeń oraz porad dla wrażliwych osób.

Sprawdź także: To wciąż jeden z głównych zabójców Polaków. Refundacja leków i nowe programy leczenia na NFZ pomogą pacjentom z chorobami serca

– Musimy radzić sobie z czynnikami środowiskowymi. Nawołuję organizacje kardiologiczne, aby opracowały zalecenia i stanowiska naukowe odnośnie związków ekstremalnych temperatur ze zdrowiem sercowo-naczyniowym. Dzięki takim stanowiskom będziemy mogli zapewnić lepsze prowadzenie personelu systemu opieki zdrowotnej, a także określić braki w wiedzy i priorytety badawcze – mówi dr Alahmad.

Z kolei były prezydent American Heart Association (AHA) Robert A. Harrington dodał, że potrzebne są dalsze prace, aby lepiej zdefiniować relacje między chorobami serca a klimatem w świecie stojącym w obliczu jego zmian w nadchodzących latach. Zwłaszcza w odniesieniu do tego, w jaki sposób zmiany środowiskowe mogą wpłynąć na główną na świecie przyczynę śmierci i niepełnosprawności, czyli na choroby serca. (PAP)

Marek Matacz
mat/ agt/ mso

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia