Ile kroków dziennie trzeba zrobić, żeby mieć zdrowe serce? Naukowcy sprawdzili, że nie aż tak wiele!

Monika Góralska
Na utrzymanie serca i mózgu w dobrej kondycji, a co za tym idzie wydłużenie życia ma wpływ codzienna, systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna. Nie trzeba przy tym robić 10 tys. kroków dziennie jak to było ustalone do tej pory! Badania naukowe motywują do działania.
Na utrzymanie serca i mózgu w dobrej kondycji, a co za tym idzie wydłużenie życia ma wpływ codzienna, systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna. Nie trzeba przy tym robić 10 tys. kroków dziennie jak to było ustalone do tej pory! Badania naukowe motywują do działania. linux87/123rf.com
Najnowsze badania potwierdzają, że nawet niewielka aktywność fizyczna, ale wykonywana systematycznie, każdego dnia poprawia stan układu krążenia oraz usprawnia pracę serca i mózgu, a tym samym przedłuża życie. Z tego względu naukowcy zmienili także wytyczne co do liczby kroków – już nie jest to 10 tys. dziennie. Badania są bardzo optymistyczne i motywujące, warto więc zastosować się do uwag naukowców. Sprawdź, dokładne zalecenia!

Szczególnie w czasie pandemii COVID-19 przyzwyczailiśmy się do siedzenia w domach i to dosłownie – siedzenie 8 godzin dziennie przed komputerem, a potem „odpoczynek” po pracy, polegający znów na siedzeniu, ale tym razem przed telewizorem lub z telefonem w ręku. Wiele osób przywykło do braku minimalnej aktywności w ciągu dnia, a tymczasem nie trzeba dużo, żeby zadbać o swoje zdrowie. Nie jest konieczne od razu zapisywanie się na siłownię czy bieganie na długie dystanse. Wystarczy nawet niewielka, ale systematyczna aktywność, chociażby podczas spokojnego spaceru czy wyjścia na zakupy. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts.

Zobacz także:

Ile kroków dziennie zrobić, żeby przedłużyć sobie życie?

Dzięki smartwatchom i opaskom fitness mierzenie kroków stało się dużo łatwiejsze. Większość aplikacji zintegrowanych z tymi urządzeniami jako główny cel do osiągnięcia w ciągu dnia wyznaczała 10 tys. kroków, co jednak dla osób mniej aktywnych nie było możliwe do osiągnięcia, a wręcz demotywujące. Wnioski z najnowszych badań napawają jednak nadzieją.

Buty sportowe w atrakcyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera

Amerykańscy naukowcy przebadali za pomocą akcelerometrów (urządzeń mierzących przyspieszenie) ponad 2 tys. osób, których średnia wieku wynosiła 45 lat. Badania prowadzono 10 lat pomiędzy 2005 a 2018 rokiem, a wyniki ogłoszono w czasopiśmie medycznym „JAMA Open Network”. Naukowcy wyznaczyli sobie jako cel odpowiedź na pytanie: czy liczba lub intensywność wykonywanych dziennie kroków ma wpływ na ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, a tym samym wiąże się z przedwczesną śmiertelnością wśród kobiet i mężczyzn w średnim wieku.

Badania wykazały, że u osób wykonujących co najmniej 7 tys. kroków dziennie występowało aż o 50-70 proc. niższe ryzyko zgonu niż u osób, które wykonywały mniej niż 7 tys. kroków. Przy czym intensywność kroków nie miała na to żadnego wpływu.

Sprawdź również:

Oznacza to, że 7 tys. kroków to optymalna liczba, której powinniśmy się trzymać codziennie, aby zadbać o serce, zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, a także udaru mózgu, zawału serca czy niektórych nowotworów oraz tym samym wydłużyć życie. Przy tym intensywność nie jest tu istotna, więc nie ma konieczności biegania czy utrzymywania szybkiego tempa chodu w czasie spaceru.

Czytaj także: Chcesz schudnąć? Wprowadź 8 prostych nawyków, a odmienisz swoje życie i zadbasz o serce. Są skuteczniejsze niż tabletki na odchudzanie

Jeśli zastanawiasz się jaki dystans to 7 tys. kroków, to przyjmując, że kroki kobiet wynoszą ok. 60 cm, a mężczyzn ok. 75 cm, kobiety dziennie powinny przejść 4,2 km, a mężczyźni 5,25 km.

Zobacz również: Jesteś na diecie? Jeden lub dwa pączki w tłusty czwartek ci nie zaszkodzą

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić po 10 tys. kroków dziennie i więcej. Jednak dla osób mniej aktywnych, które uważają, że 10 tys. kroków to liczba nie do zrealizowania obniżenie jej o 3 tys. staje się celem dużo łatwiejszym do osiągnięcia i motywuje do działania.

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Robię dziennie co najmniej 6 tysięcy kroków, taki limit mam ustawiony na smartwatchu. Jak jest ładna pogoda, chodzę na spacery, a jak pada wyciągam składaną bieżnię z polskiego geekbuying i maszeruję przed tv. Pracując zdalnie muszę uprawiać jakąś aktywność fizyczną, dla dobra kręgosłupa.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia