Astma a zawał serca i udar mózgu. Przewlekła astma może zwiększać odkładanie się płytki miażdżycowej i powodować choroby układu krążenia

Agata Siemiaszko
Astma jest uporczywa szczególnie w starszym wieku. Podczas naturalnego procesu starzenia się organizmu dochodzi do osłabienia wydolności i obniżenia pojemności płuc, a towarzysząca temu astma dodatkowo potęguje trudność w oddychaniu.
Astma jest uporczywa szczególnie w starszym wieku. Podczas naturalnego procesu starzenia się organizmu dochodzi do osłabienia wydolności i obniżenia pojemności płuc, a towarzysząca temu astma dodatkowo potęguje trudność w oddychaniu. serezniy/123RF
Na astmę oskrzelową w Polsce obecnie choruje blisko 2 mln osób – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Choroba ta znacząco upośledza normalne funkcjonowanie, a uporczywy kaszel i duszność pogarszają sprawność pacjenta. W najnowszych badaniach zaobserwowano natomiast, że przewlekła astma może zwiększać odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach, a tym samym zwiększać ryzyko rozwoju zawału serca i udaru mózgu.

Spis treści

Przewlekła astma zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy

Astma to jedna z najczęściej występujących chorób płuc, na którą obecnie choruje blisko 262 mln ludzi na całym świecie. Najczęściej schorzenie rozpoznaje się u dzieci poniżej 5. roku życia, szczególnie tych z predyspozycjami do alergii wziewnej. To pokazuje, jak poważnym problemem są choroby układu oddechowego i jak ważna jest odpowiednia profilaktyka, szybkie wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Sprawdź też: Związek z opakowań żywności i plastików sprzyja rozwojowi astmy

Naukowcy z całego świata przyglądają się, jaki wpływ na rozwój różnych chorób ma astma. W jednym z badań naukowych zaobserwowano, że astma może zwiększać ryzyko odkładania się płytki miażdżycowej w tętnicach, natomiast w innej analizie wykazano, że ta choroba płuc związana jest z 1,5 raza większym ryzykiem migotania przedsionków w porównaniu do osób zdrowych.

Dowiedz się więcej: Zioła na płuca. Po które herbatki warto sięgać?

By sprawdzić wpływ przewlekłej astmy na ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, eksperci przeanalizowali dane ponad 5 tys. osób zapisanych w bazie MESA. Każdy z uczestników posiadał zdjęcie USG tętnic szyjnych. Dodatkowo u każdej osoby we krwi oceniono poziom markerów stanu zapalnego – interleukiny-6 (IL-6) oraz Białka C-reaktywnego (CRP). Następnie wszystkich uczestników podzielono na 3 grupy:

  • osoby z przewlekłą astmą, które wymagają codziennego stosowania leków,
  • osoby z historią astmy w przeszłości lub sporadycznymi napadami astmy, które nie wymagają codziennego stosowania leków,
  • osoby niechorujące na astmę.

Po przeanalizowaniu wielu czynników, takich jak wiek, obciążenie genetyczne, choroby współistniejące i palenie tytoniu zaobserwowano, że osoby z przewlekłą astmą wykazywały wyższe ryzyko gromadzenia się płytki miażdżycowej w tętnicach, niż osoby zdrowe. Dodatkowo u osób z przewlekłą astmą zaobserwowano zwiększony poziom czynników zapalnych.

Czytaj także: Nie żyje znany celebryta. Gabriel Seweryn zmarł po NZK. To może dotknąć każdego. Jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia?

– Ta analiza mówi nam, że zwiększone ryzyko odkładania się blaszki miażdżycowej w tętnicach szyjnych u osób z przewlekłą astmą prawdopodobnie zależy od wielu czynników. Uczestnicy z astmą mieli podwyższony poziom stanu zapalnego we krwi. Wiemy, że wyższy poziom stanu zapalnego prowadzi do negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy – skomentował dr Matthew C. Tattersall, główny autor badania.

Jak astma wpływa na ryzyko chorób krążenia?

Astma to choroba dróg oddechowych, która charakteryzuje się stałym stanem zapalnym, który prowadzi do nadreaktywności oskrzeli. Osoby chore na astmę często skarżą się na uporczywy kaszel, duszność, a także trudność w oddychaniu i pogorszenie wydolności płuc.

Czytaj także: Burzowa pogoda może wywołać groźną i niezwykłą chorobę. Astma burzowa dotyczy nie tylko alergików

Jak pokazały wyniki najnowszych badań, 67 proc. osób z astmą przewlekłą miało średnio dwa skupiska płytki miażdżycowej w tętnicach szyjnych, natomiast 49,5 osób ze sporadycznymi objawami astmy lub 50,5 proc. zdrowych tylko jedno skupisko płytki miażdżycowej. Dodatkowo zaobserwowano, że osoby z przewlekłą astmą wykazywały znacznie wyższy poziom interleukiny zapalnej we krwi – 1,89 pg/ml, w porównaniu do osób zdrowych – 1,52 pg/ml. Co więcej, znaczną różnicę zaobserwowano w poziomach białka CRP, ponieważ osoby z astmą miały średnio 6,49 mg/l, natomiast osoby zdrowe 3,61 mg/l.

Eksperci zwracają uwagę na to, że przewlekła astma może powodować wzrost ryzyka rozwoju wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym:

Naukowcy zaznaczają, że istnieje konieczność dalszych badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć uzyskane zależności.

Jak leczyć astmę? Sposoby wspierające leczenie astmy oskrzelowej

Leczenie astmy oskrzelowej jest wieloetapowe i wymagające zaangażowania. Główny autor badania sugeruje, że wśród sposobów wspierających leczenie astmy można wymienić:

  • regularne stosowanie inhalatora „zapobiegawczego”, który zawiera sterydy i leki obkurczające oskrzela,
  • monitorowanie i zapisywanie częstości napadów astmy – jako sposób lepszej kontroli choroby,
  • stosowanie inhalatora „doraźnego” do natychmiastowego leczenia, gdy pojawiają się napady kaszlu i trudność w oddychaniu.

Warto również rozważyć zastosowanie diety przeciwzapalnej, która w skuteczny sposób może złagodzić objawy astmy oskrzelowej. W jadłospisie powinny zatem znaleźć się:

  • surowe warzywa i owoce, będące źródłem witaminy A, C, E – zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe, orzechy i pestki,
  • oleje roślinne, w tym oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z ogórecznika, olej z czarnuszki,
  • tłuste ryby morskie, w tym tuńczyk, makrela łosoś i pstrąg,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe.

Z jadłospisu natomiast należy wyeliminować produkty bogate w siarkę, ponieważ większość astmatyków ma na nią nadwrażliwość, przez co taka żywność może nasilać objawy chorobowe. Astmatycy powinni zatem unikać suszonych owoców, mieszanek warzywnych zawierających czosnek, seler i grzyby. Dodatkowo nie powinno się jeść zbyt dużej liczby kokosów, konserw mięsnych, a także pić siarkowanego wina.

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia