Wiele młodych kobiet decyduje się dziś na pogodzenie pracy zawodowej ze statusem osoby ciężarnej. Nie powinno to dziwić – coraz więcej kobiet pracuje na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich, a także w innych zawodach, których wykonywanie nie wymaga dużego wysiłku fizycznego lub obciążenia organizmu. Z tego powodu – pogodzenie codziennych obowiązków zawodowych z ciążą staje się dla wielu kobiet coraz łatwiejsze, a nawet upragnione.
Mimo to prawo do zwolnienia lekarskiego na czas ciąży przysługuje każdej zatrudnionej w naszym kraju kobiecie, gdy wykonywana przez nią praca w jakikolwiek sposób może zagrozić dobru ciąży.
Zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami, ciężarna kobieta ma prawo do urlopu trwającego aż 270 dni, czyli okres około 9 miesięcy. Koniec urlopu następuje dzień przed porodem – wówczas zaczyna się urlop macierzyński.
Zwolnienie lekarskie przysługuje także w przypadku choroby kobiety ciężarnej, niezależnie od tego, czy dotyczy ona organizmu kobiety, czy dojrzewającego w jej łonie płodu. W obu przypadkach przysługuje kobiecie prawo do zwolnienia lekarskiego.
Wysokość i warunki wypłacania zasiłku chorobowego w ciąży
Kobiecie, która w czasie ciąży pozostaje na zwolnieniu lekarskim, przysługuje zasiłek chorobowy. Wynosi on dokładnie 100 proc. wartości miesięcznej wypłaty. Jest to wartość wyższa niż w przypadku pacjenta pozostającego na zwolnieniu lekarskim z innego niż ciąża powodu.
Podstawą obliczenia wysokości zasiłku jest średni poziom wynagrodzenia z okresu ostatnich 12 miesięcy pracy. Wysokość zasiłku obejmuje zarówno wynagrodzenie podstawowe, jak i inne przewidziane dodatki. Przede wszystkim są to: premie okazjonalne i sezonowe, wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach, za pracę w godzinach nocnych i święta oraz wynagrodzenie wypłacane w czasie urlopu.
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych osób, ciężarnym pracownicom zasiłek najpierw wypłaca pracodawca (przez okres pierwszych 33 dni od momentu uzyskania zwolnienia), a w kolejnym okresie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku, gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 20 osób, to on musi wypłacać zasiłek chorobowy aż do końca trwania okresu zwolnienia.
Zwolnienie lekarskie w ciąży – obowiązkowe czy nie?
Zgodnie z polskim prawem zwolnienie lekarskie przysługuje tym kobietom, których ciąży mogłaby zaszkodzić wykonywana praca. W związku z tym uzyskanie odpowiedniego zwolnienia leży w interesie samej kobiety, która powinna poddać się odpowiednim badaniom lekarskim. Na podstawie opinii lekarza powinna podjąć decyzję o skorzystaniu ze zwolnienia. Sam pracodawca nie ma możliwości wysłania swojej ciężarnej pracownicy na zwolnienie lekarskie.
Zobacz również
Zwolnienie lekarskie w ciąży a kontrole ZUS
Jak w przypadku każdej osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim, również kobiety w ciąży mogą zostać poddane kontroli ZUS-u. Celem takich kontroli jest upewnienie się, że osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim realizuje odpowiednie zalecenia lekarza, a okres zwolnienia wykorzystywany jest w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Szczególnie istotne jest, aby sprawdzić, czy osoba przebywająca na zwolnieniu nie wykorzystuje tego okresu do podjęcia kolejnej pracy zarobkowej w innym miejscu. W przypadku gdy tak się dzieje, grozić jej może obniżenie wysokości wypłacanego zasiłku lub nawet jego całkowite anulowanie, a także skrócenie czasu trwania zwolnienia.
Kontrola ZUS-owska dotyczy najczęściej samego miejsca, w którym mieszka kobieta w ciąży, rzadziej miejsc jej bliskich krewnych lub innych, w których mogłaby wykorzystywać czas zwolnienia lekarskiego.
Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży a inne formy umowy niż umowa o pracę
Zwolnienie chorobowe i zasiłek choroby przysługują przede wszystkim tym kobietom, które zatrudnione są na umowę o pracę. W przypadku innych form zatrudnienia – sprawa jest bardziej skomplikowana. W przypadku umowy o dzieło nie ma możliwości uzyskania płatnego zwolnienia lekarskiego. Jeśli natomiast kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy zlecenia lub prowadzi własną działalność gospodarczą, ma możliwość uzyskania odpowiedniego zwolnienia. Przyznawane jest ono jednak dopiero po okresie 90 dni od momentu zgłoszenia tego faktu.
Ciążowy brzuszek pod szczególną ochroną. Co daje jego ubezpieczenie?